W ostatnich latach, prym wiedzie tematyka wody. To ona bowiem jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jej niewystarczająca ilość może prowadzić do bardzo poważnych w skutkach konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci.
Jak już wspomnieliśmy, wraz z wiekiem maleje odczuwanie pragnienia, co wcale nie oznacza, że zapotrzebowanie na wodę staje się mniejsze. Nasza więc w tym rola, aby zapewnić bliskiej nam starszej osobie odpowiednią ilość płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Pamiętajmy – mówimy o wodzie w czystej postaci, nie o kawie, czy herbacie! Mamy kilka rodzajów wód. Jakie podamy seniorowi, zależy od jego indywidualnej kondycji organizmu i ewentualnych przeciwwskazań. Poniżej opisujemy, w czym możemy wybierać.
Jaka woda?
Badania jasno dowodzą, że słabo rozróżniamy rodzaje wód. Podstawowymi grupami, na jakie je dzielimy to: wody gazowane oraz wody niegazowane, a w sklepie niemal każdą określamy, jako mineralną. Jakie więc mamy do wyboru pośród kilkudziesięciu etykiet, na jakie patrzymy idąc do sklepu?
Wody naturalne źródlane
Charakteryzują się tym, że ich wydobycie odbywa się z krystalicznie czystych źródeł – z płytszych warstw podziemnych. Należą do nich głównie wody zmineralizowane nisko, aczkolwiek zdarzają się także i średnio. Zawierają mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze. Należą do nich: Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Eden, Aqua Minerale, Vitalinea, Nestle Aquarel i Kropla Beskidu.
Wody naturalnie mineralne
Są one pozyskiwane z odwiertów głębinowych, a charakterystyczną ich cechą jest stały skład chemiczny. Wody te stanowią dość dobre źródło minerałów – są średnio zmineralizowane. Zawierają co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. I tak np. jest to: Staropolanka, Kryniczanka czy Muszynianka.
Wody stołowe
Stanowią wynik zmieszania naturalnej wody źródlanej (lub przefiltrowanej wodociągowej) z różnymi składnikami mineralnymi, bądź wodą mineralną. W toku produkcji ich skład ulega zmodyfikowaniu, więc słowo „naturalna” nie powinno być do nich używane. Typowa woda stołowa: Bonaqua.
Naturalne wody lecznicze
Pochodzą one ze specjalnych źródeł leczniczych. Zawierają nie mniej niż 1000 hg składników mineralnych w litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy (w odpowiednim stężeniu). Tym wodom przyjrzymy się bliżej w kolejnych wpisach. Ich picie bardzo korzystnie może wpłynąć bowiem na kondycję organizmu.
Specjaliści z domu seniora, prowadzonego przez s.c D.M. Warowni twierdzą, iż tendencja zmiany trybu życia na zdrowszy jest coraz bardziej widoczna. Osoby starszy zaczynają bardziej zwracać uwagę na swoją dietę, ruch fizyczny, a także inne aspekty, takie jak np. picie odpowiednio dobranej wody.