Jaki koc wybrać do pokoju dziecka?

Jaki koc wybrać do pokoju dziecka?

Koc dla dziecka może pełnić wiele funkcji i to właśnie pod kątem jego zastosowania należy wybierać sam produkt. Dziecięce koce mają różnorakie wzory oraz kolory. I choć sam kolor jak też ogólny wygląd koca jest bardzo ważny, bo dziecko, które zaakceptuje dany wzór, będzie dużo chętniej pod kocem wypoczywać, to kluczowe dla nas zmienne, to rozmiar oraz przeznaczenie koca.

Jaki koc wybrać do pokoju dziecka?

Na rynku sama oferta koców jest olbrzymia. Dopasowane są one do płci dziecka, funkcjonalności oraz nawet zainteresowań dzieci. Koce są też dzielone pod kątem ich wykorzystania. Najpopularniejsze z nich to koce do łóżeczka dziecięcego. Są one niewielkie i zazwyczaj dostosowane do typowych rozmiarów łóżeczek dziecięcych i są na ogół wybierane dla niemowląt. Kocyki tego typu mogą posłużyć dziecku za przykrycie podczas spania w cieplejszym pomieszczeniu. W sklepach internetowych i tradycyjnych placówkach sprzedaży możemy się też natknąć na koce z przytulanką. To szczególny rodzaj koca, który w jednym narożniku ma przyszytą małą maskotkę, która służy do przytulania się. Czasami maskotka może zajmować całą górną połowę koca i mieć nawet główkę oraz rączki, a jej sylwetka to część koca, którą okrywamy dziecko.

Istnieją też koce dla nieco starszych dzieci. Te najczęściej są wykonane z polaru, dzianiny lub bawełny. Są one przede wszystkim większe i bardziej uniwersalne. Dziecko może się nimi nakrywać, a także wykorzystywać je do zabawy. Tym celom zadedykowane są zwłaszcza koce, które mają funkcję edukacyjną. Kocyki takie są jednak przeznaczone dla niemowlaków. Wyposażono je w lusterko lub dodatkowy element wydający dźwięki. Ich celem jest pobudzanie ciekawości małego dziecka, a tym samym wspomaganie jego ruchliwości.

Same kocyki są wybierane przez nas albo do domu lub też do łóżka. Musimy przy zakupie mieć świadomość, że te pierwsze są zawsze znacznie mniejsze. Długość „życia” takiego koca jest zazwyczaj dość krótka. Małe dziecko bardzo szybko rośnie i po roku, dwóch koc jest po prostu dla niego za mały i za krótki. W przypadku kiedy kupujemy koc do pokoju dziecka, warto tu decydować się na zakup ze swoistym zapasem. Jeśli koc ma służyć dwulatkowi, to niech będzie to koc przeznaczony dla czterolatka. W takim przypadku mamy pewność, że o ile wybierzemy dobry jakościowo produkt, który będzie przez nas starannie utrzymywany, to może nam posłużyć nawet kilka lat.
Znaczenie ma również materiał, z którego koc został wykonany. Współcześnie panuje opinia, że najkorzystniejszy wpływ na zdrowie, sen i samopoczucie zarówno dziecka jak też dorosłych mają naturalne materiały. Dobrym wyborem jest zatem bawełna, która jest delikatna i przyjemna w dotyku. Dodatkowo świetnie przepuszcza powietrze i nie uczula. Wełna pochłania wilgoć, na długo zachowuje ciepło, nie gniecie się, dobrze przepuszcza powietrze oraz jest odporna na zabrudzenia. Może zatem być wyborem dla nieco starszego dziecka. Ostatecznie musimy zwrócić uwagę na gramaturę koca. Im jest ona większa, tym koc jest cieplejszy. Jednak ciężki koc nie zawsze jest wskazany w przypadku dziecka, które może odczuwać pod nim pewien dyskomfort.

Artykuł powstał we współpracy z wooldesign.pl