Jaki kompresor do piaskowania?

Jaki kompresor do piaskowania?

Piaskowanie jest metodą oczyszczania powierzchni. Polega ona na używaniu z piaskiem albo innym ścierającym materiałem sprężonego powietrza. Oprócz tego, poza kupnem piaskarki, należy posiadać także kompresor o właściwych parametrach. Zwiększy on szybkość i usprawni proces piaskowania. W tym artykule pomożemy Państwu w wyborze odpowiedniego kompresora do piaskowania – zapraszamy do lektury!

Wybór kompresora do piaskowania – co jest istotne?

Inwestując w sprzęt do piaskowania powinniśmy ustalać jego parametry w zależności od tego, czy będzie on wykorzystywany w warunkach domowych czy profesjonalnym warsztacie samochodowym. Dodatkowo, powinniśmy wiedzieć, że jeżeli zależy nam na wysokim poziomie piaskowania, to nie wystarczy do tego sama piaskarka. Konieczny jest także dobór odpowiedniego sprzętu pneumatycznego, który odpowiada za dostarczanie sprzężonego powietrza. Do częstego piaskowania różnorakich powierzchni nadadzą się kompresory śrubowe. Odpowiednie dobranie dysz umożliwi wykonywanie prac na niejednej powierzchni. Niewielkie, metalowe elementy powinny być piaskowane poprzez wykorzystanie większego ciśnienia, ale przy użyciu mniejszej średnicy. Najmniejsze parametry wydajności, jakie są charakterystyczne dla piaskowania, to 5m3/min, przy ciśnieniu 4-7 bar. Natomiast sprężarki powinny posiadać pojemność 200 l na sprężone powietrze. Jednakże dla profesjonalnych warsztatów samochodowych, które wykorzystują metodę piaskowania w swojej działalności, właściwości te mogą nie być w pełni satysfakcjonujące.

Zbiornik kompresora do piaskowania – pojemność

Zbiornik jest bardzo ważną częścią systemu, który gwarantuje przebieg piaskowania na naprawdę wysokim poziomie. Jest on buforem pomiędzy sprężarką a pistoletem? Najważniejszym powodem jest zagwarantowania odpowiedniego, jednakowego ciśnienia przy wylocie i zabezpieczenie go przed jakimikolwiek zawahaniami ciśnienia. Kompresor przed wahaniami pobierania powietrza w trakcie piaskowania zabezpieczy odpowiednio dobrana pojemność zbiornika. Zapewni to także jego sprawną pracę. Im większy jest zbiornik, tym większa wydajność układu piaskarka-kompresor. Te najmniejsze zbiorniki mają pojemność kilkudziesięciu litrów, ale są niewystarczające. Pojemność zbiornika powinna być dobierana do wydajności kompresora. Warto wiedzieć to, że mały kompresor nie zagwarantuje dobrego piaskowania. Można przyjąć, że ciśnienie powinno mieścić się w przedziale od 7 do 10 atm.

Zakup piaskarki nie musi się wcale wiązać z wysokimi kosztami. Jednakże w przypadku zdecydowania się na dobry kompresor śrubowy, powinniśmy nastawić się na znacznie większe wydatki. Dlaczego tak jest? Ponieważ inwestując w solidny sprzęt można spodziewać się, że wykonywana przez niego praca będzie przebiegała z dużą wydajnością i bez żadnych zakłóceń, a usługi będą wykonywane sprawnie i na wysokim poziomie. Zaawansowane parametry profesjonalnego i nowoczesnego urządzenia zagwarantują, że będzie ono skutecznie czyścić powierzchnie stalowych konstrukcji, zlikwiduje korozję, usunie stary lakier oraz wyczyści zabytkowe obiekty czy drewniane konstrukcje.

Artykuł powstał we współpracy z Contracor.com.pl