Botoks jest substancją o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie, również estetycznej. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że ostrzykiwanie określonych partii twarzy jest obecnie najskuteczniejszą metodą wygładzania zmarszczek, i to nawet tych bardzo głębokich.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie właściwości ma botoks,
- dlaczego wstrzykiwanie botoksu jest skuteczną metodą redukcji zmarszczek.
Botoks – czyli toksyna botulinowa – został odkryty na początku XIX w. przez niemieckiego lekarza Justina Kernera podczas badania ciała pacjenta, który zmarł po zjedzeniu spleśniałej kiełbasy. Lekarz co prawda nie zidentyfikował toksyny, ale uznał, że rozwinęła się ona właśnie w wędlinie i stąd jej powszechnie funkcjonująca nazwa, czyli jad kiełbasiany. Bakteria Bacillus botulinus, która wytwarza toksynę, po raz pierwszy została wyizolowana prawie 100 lat później przez mikrobiologa Emila Pierre’a Marie van Ermengema.
Nieoczyszczony, produkowany przez bakterie botoks okazał się jedną z najsilniejszych trucizn. Kiedy jednak zaczęto go badać, okazało się, że może on zostać oczyszczony z toksycznych właściwości i w takiej właśnie postaci zdziałać wiele dobrego. Już w latach 60. XX wieku botoks zaczęto wykorzystywać do leczenia zeza, a amerykańska FDA zarejestrowała oczyszczone, odpowiednio przygotowane postacie toksyny botulinowej do stosowania w celach leczniczych. Dzięki swoim właściwościom botoks jest stosowany w leczeniu różnych postaci zeza, bruksizmu, spastyczności kończyn, tików nerwowych, porażeń mózgowych, stwardnienia rozsianego bocznego, przewlekłych zespołów bólowych mięśni, migreny, szczeliny odbytu czy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
Botoks – efekty dzięki wyjątkowym właściwościom
Jak jest możliwe tak szerokie wykorzystywanie botoksu w medycynie? Otóż jego główną właściwością jest zdolność hamowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni. Blokada nie jest oczywiście trwała – efekty po botoksie utrzymują się przez kilka miesięcy.
Redukcja zmarszczek botoksem to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych zabiegów pozwalających na wyraźne odmłodzenie twarzy. Wstrzykiwanie botoksu w określone partie twarzy powoduje, że mięśnie okresowo przestają się kurczyć, co przeciwdziała marszczeniu się skóry, a zmarszczki zostają wyraźnie wygładzone. Twarz odzyskuje młody i promienny wygląd, jest odprężona, ale zarazem bardzo naturalna. Warto wiedzieć, że botoks działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których zostaje zaaplikowany – inne mięśnie pracują bez zmian.
Wstrzykiwanie botoksu – na jakie zmarszczki pomaga?
Efekty po botoksie są najbardziej spektakularne w przypadku zmarszczek mimicznych – czyli tych spowodowanych naturalną mimiką twarzy, która jest z kolei efektem pracy określonych mięśni. Są to najczęściej zmarszczki poziome czoła, zmarszczki pionowe między brwiami (tzw. lwie zmarszczki) oraz zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki) – wstrzykiwanie botoksu jest uważane za standard w ich redukcji. Oprócz tego, botoks wykazuje wysoką skuteczność w wygładzaniu:
- zmarszczek u nasady nosa (tzw. zmarszczki królicze),
- zmarszczek wokół ust (tzw. zmarszczki palacza),
- zmarszczek poziomych szyi,
- drobnych zmarszczek na policzkach,
- bruzd nosowo-wargowych,
- zmarszczek okolic brody.
Zabiegi z użyciem botoksu wykonywane w renomowanych klinikach medycyny estetycznej – takich jak klinika Estell w Warszawie – są bezpieczne i nieobarczone ryzykiem powikłań. Oczywiście u pacjentów mogą się pojawić niegroźne skutki uboczne w postaci niewielkich krwiaków w miejscu iniekcji, ale szybko mijają. Pierwsze efekty po botoksie są widoczne już po 2-3 dniach, ale na pełne rezultaty trzeba poczekać około dwóch tygodni. W zależności od indywidualnych predyspozycji utrzymują się one przez kilka miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.
Źródła:
https://phmd.pl/api/files/view/363585.pdf
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/botoks_art_of_beauty.pdf
http://www.diagnostykalaboratoryjna.eu/journal/2015_51-2_139-146.pdf