Trzydzieste urodziny to czas doskonały do przemyśleń. Warto, przy okazji tego nietypowego rachunku sumienia, zastanowić się nad profilaktyką i badaniami, które należałoby wykonać. Co zrobić po trzydziestce, by czuć się dobrze i zdrowo?
Table of Contents
ToggleBadania dla mężczyzn
a) Czemu mam się badać?
Mężczyzna po trzydziestce wkracza w okres maksymalnych możliwości organizmu, po czym stopniowo zaczyna słabnąć. W tym okresie jest też bardziej podatny na różnego rodzaju choroby i zaczyna mieścić się w wieku podwyższonego ryzyka, np. dla raka jąder.
b) Jak się badać?
W związku z tym warto zwrócić uwagę na profilaktykę. W okresie między 30 a 40 rokiem życia należałoby wykonywać kompleksowe badania u różnych specjalistów. Warto zasięgnąć porady na cmp.med.pl lub odwiedzić swojego lekarza.
c) Których wyników obawiać się najbardziej?
Nie warto obawiać się wyników. Każde dają bowiem jakąś odpowiedź. Badając się regularnie, nie ma w ogóle powodu do obaw. Wciąż ważne pozostaje badanie ogólne, morfologia krwi z OB i rozmazem, poziom glukozy we krwi czy kontrola cholesterolu, które mogą zapobiec chorobom serca. Co dwa, trzy lata warto wykonać lipidogram oraz RTG płuc.
d) Co jeszcze skontrolować?
Istotne jest badanie okulistyczne. Brak problemów z widzeniem nie jest tu przeciwwskazaniem, choć po ukończeniu 30 roku życia, problemy mogą się pojawić. Wówczas trzeba będzie dobrać okulary. Warto pamiętać o badaniu dna oka.
Badania dla kobiet
a) Profilaktyka
Kobiece badania są dużo bardziej wypromowane, a więc o wiele więcej pań wykonuje regularne badania. To bardzo dobrze! Mimo wszystko, choć świadomość Polek jest na wysokim poziomie, warto o tym przypominać!
b) Niedoinformowanie
Wiele kobiecych schorzeń bierze się z niewłaściwej wiedzy na dany temat. Warto zatem przejrzeć ofertę na cmp.med.pl lub odwiedzić swojego lekarza i sprawdzić, których z badań nie wykonywało się już od jakiegoś czasu.
c) Częstotliwość
Po trzydziestym roku życia warto regularnie – co rok lub co dwa lata – wykonywać cytologię oraz mammografię. Ważna jest kontrola poziomu hormonów tarczycy oraz badanie krwi, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu glukozy.