Jakie konie można kupić w Polsce?

Jakie konie można kupić w Polsce?

Jakie konie – zwierzęta, z którymi wielu z nas miało lub nawet ma styczność. Często na obrzeżach miast możemy ujrzeć całe stadniny koni. Te urocze zwierzęta pomagają nam przemierzać kilometry, przenosić różne rzeczy, targają wozy, możemy na nich jeździć – wybrać się w góry na koniu, a niekiedy przydają się również w rehabilitacji. Dostępnych jest wiele różnych ras koni. Z których jedne nadają się lepiej do jakichś określonych zastosowań, a drugie do jeszcze innych.

Jakie konie można kupić w Polsce

W Polsce jest dosyć sporo popularnych ras koni. Ras, które możemy znaleźć niemal wszędzie. Warto wspomnieć, że nie wszystkie konie są koniami czystej rasy. Niektóre z nich to krzyżówki oraz wynik innego rodzaju mieszania. Wiele ras koni to rasy półkrwi. Jest to taki koń, którego jedno z rodziców należy do jakiejś rasy, a drugie nie. I tak w Polsce możemy natrafić na parę ras koni półkrwi. Przykłady to : koń wielkopolski, koń małopolski, koń szlachetny, koń śląski i parę innych gatunków koni. Ponadto możemy jeszcze np. wyróżnić konie rasy półkrwi angielskiej. A są to: francuski koń wierzchowy, koń fryzyjski, American Quarter Horse, belgijskie konie gorącokrwiste, koń andaluzyjski oraz inne konie.

No dobrze, a może teraz trochę o specyfice różnych ras koni. Weźmy na przykład konia andaluzyjskiego. Wysokość tego konia to 155-160 cm. Jest to więc koń średniej wielkości. Pochodzi on z Hiszpanii. Możemy je często ujrzeć na corridach. Konie te są najczęściej siwe, ale również gniade. Charakteryzuje się on m.in. pofalowaną grzywą.

Inna rasa, której warto się przyjrzeć to angloarab. Koń wierzchowy, lekki albo średnio masywny, szlachetny, jego wysokość to 155 – 162 cm. Koń ten pochodzi z Francji. Koń ten przeznaczony jest do sportów jeździeckich oraz wyścigów.

To może przejdźmy teraz do rasy zwanej jako arab. Konie z tej rasy osiągają wysokość około 150 cm, nie są więc duże. Jest to szlachetna rasa koni, a poza tym konie te cechują się elegancją i lekką budową ciała. Ogony są często wysoko osadzone. Ich sylwetkę można wpisać w kwadrat. Ich głowa jest mała i sucha. Z rasą tą związana jest pewna legenda. A według niej konie te pochodzą od pięciu klaczy Mahometa. Ten wzywał konie gdy stały one opodal wodopoju. Są to wytrzymałe i mało wymagające konie. Można na nich galopować długo. I są one szybkie.

Inna rasa to pochodzące z Niemiec, a ściślej z Dolnej Saksonii Hanowery. Ich wysokość to 162 – 175 centymetrów. Posiadają one wszystkie rodzaje umaszczenia, są znakowane piętnem. Konie te zaczęto dosyć wcześnie krzyżować z końmi pełnej krwi angielskiej. Wspaniale nadają się one do sportu. Można na nich długo i dobrze jeździć.

Ty tylko przekłady raz koni, które możemy znaleźć w Polsce. A jest ich więcej i każda z nich ma swoją specyfikę. Jedne nadają się do długodystansowego biegu, jeszcze inne są świetne jako pomoc w gospodarstwie, inne nadają się jako konie towarzyszące, a jeszcze inne nadają się do terapii. Konie to niesamowite stworzenia. I możemy ich spotkać naprawdę wiele. A może nawet mijaliśmy konie należące do którejś z wyżej wspomnianych ras.

Portal Koński.pl wsparł nas merytorycznie Jakie konie.