Wybierając outfit do pracy znaczenie ma nie tylko rodzaj odzieży i obuwia. Pracodawcy, współpracownicy i klienci często zwracają uwagę na makijaż u kobiet, fryzurę i zapach. Nieodpowiednio dobrany zapach może nie tylko niewłaściwie definiować noszącego, ale i przeszkadzać innym użytkownikom przestrzeni biurowej. Jeżeli chcesz wiedzieć, które zapachy sprawdzą się w pracy, przeczytaj poniższy artykuł.
Table of Contents
ToggleJakie perfumy nie pasują do biura?
Zanim napiszemy, które zapachy są odpowiednie do biura, zajmijmy się tymi, które z marszu należy wykluczyć. Jak wiadomo na rynku dostępne są setki (jak nie tysiące) perfum, wód perfumowanych i toaletowych. Niektóre z nich (szczególnie te niszowe) mają bardzo oryginalne kompozycje zapachowe – kadzidła kościelnego, mchu, a nawet smoły czy bekonu. Jeżeli jesteś miłośniczką takiego nietypowego, budzącego skrajne emocje zapachu, radzimy, abyś zostawiła go na prywatne sytuacje.
Do biura nie powinno się także używać perfum orientalnych i wieczorowych. Po pierwsze – osoba skropiona zapachem typowo do klubu, nie będzie w pracy odbierana jako profesjonalista. Po drugie – takie nuty zapachowe mogą wywołać bóle głowy u niektórych wrażliwych na zapachy współpracowników. W pracy dobrze sprawdzą się eleganckie perfumy Giorgio Armani lub innej selektywnej marki. Musimy bowiem pamiętać, że perfumy do pracy nie powinny przeszkadzać naszym współpracownikom i być zbyt inwazyjne.
Które nuty zapachowe wybrać?
W biurze przebywamy minimum 8 godzin dziennie i nikt nie che tego czasu spędzać otoczony męczącym aromatem. Dlatego wybierając perfumy do pracy, zdecyduj się na zapachy bezpieczne, tzn. takie, które z dużym prawdopodobieństwem będą podobały się większości Twoich współpracowników. Do takich neutralnych nut można zaliczyć wonie kwiatowe, cytrusowe i ozonowe. Buszując wśród zapachów w perfumerii zwróć uwagę na te, które w składzie mają:
- jaśmin,
- różę,
- pomarańczę lub cytrynę,
- akordy morskie.
Ile perfum używać?
Nie tylko kompozycja zapachowa jest ważna, ale i intensywność zapachu. Wybrane przez Ciebie perfumy nie powinny emanować wonią na cały pokój. Wystarczy, że poczuje je osoba, która przejdzie w odległości 2 metrów od Ciebie. Dlatego zdecydowanie wystarczy skropienie nadgarstków i szyi. Podpowiemy, że dobrym patentem jest też rozpylenie zapachu przed sobą i wejście w ten obłok. Twoje włosy, skóra i ubranie przejdą zapachem, ale nie będzie on tyle intensywny, aby powodować zawrót głowy u współpracowników. Warto mieć również w biurku w niewielką odlewkę lub próbkę swojego zapachu, aby jej użyć, gdy stwierdzisz, że perfumy zaaplikowane rano, całkowicie wywietrzały.