Typy protez ruchomych
W przypadku ubytku kilku zębów, jak i całkowitego bezzębia, od lat stomatolodzy oferują swoim pacjentom wykorzystanie ruchomej protezy, która przeznaczona jest do użytku w ciągu dnia. Trzeba się do niej przyzwyczaić, aby normalnie z nią mówić i jeść wszystkie pokarmy. Idealnie dopasowana proteza ruchoma spełnia swoje zadanie, ale proces adaptacji do niej trwa nawet kilka miesięcy.
Odmianą protezy ruchomej jest częściowo ruchoma proteza zębowa, którą wykorzystuje się, jeśli wokół ubytku znajdują się zdrowe zęby stanowiące filar dla niej. Występują trzy rodzaje częściowo ruchomych protez zębowych:
• akrylowe – tanie, refundowane przez NFZ, ale słabej jakości,
• szkieletowe – stabilne, delikatniejsze od akrylowych, z metalową konstrukcją, osadzane na zdrowych zębach pacjenta, za pomocą specjalnych klamerek lub też bez klamer, ale za to z wykorzystaniem zatrzasków, teleskopów lub zasuw, przy jednoczesnym okoronowaniu własnych zębów pacjenta,
• nakładkowe – opierające się na korzeniach zębów lub implantach, nazywane również protezami typu overdenture, pokrywają w całości korzeń lub korzenie resztkowe uzębienia lub wszczepów, zwykle śródkostnych.
Protezy całkowite
W stomatologii przy całkowitym bezzębiu lekarze zalecają zastosowanie protez całkowitych, ruchomych, które również dzielą się na rodzaje:
• całkowite protezy zębowe akrylowe, osiadające – bardzo popularne, mocowane w jamie ustnej przy użyciu specjalnych kremów mocujących,
• całkowite protezy mocowane na implantach – wymagające wszczepienia implantów w kości szczęki, pozwalające uzyskać wysoki komfort użycia.
Protezy zębowe na stałe
Warto wiedzieć, że w stomatologii współczesnej silnie rozwija się implantologia. Implanty to nic innego, jak protezy zębowe stałe, które imitują wiernie naturalne zęby pacjentów. Po okresie adaptacji można w ogóle zapomnieć, że ma się protezę. Stałe protezy na implantach mocuje się z użyciem tytanowych śrub, które wkręca się w strukturę kości pod znieczuleniem miejscowym pacjenta. Założenie śrub – filarów protezy trwać może kilka godzin, a później implant musi się wygoić, zanim zostanie do niego przymocowany sztuczny ząb lub mosty zębowe.
We współczesnej stomatologii wykorzystuje się wiele stałych protez zębowych odbudowujących widoczną część zęba lub cały ząb, wraz z korzeniem. Wśród nich są:
• wkłady koronowe – uzupełniają twarde tkanki korony zęba,
• wkład koronowo-korzeniowy – konstrukcja protetyczna, która znajduje zastosowanie przy znacznym lub całkowitym uszkodzeniu koron zębowych,
• korony – wykonywane u pacjentów po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, na zniszczonych lub mało estetycznych zębach przednich,
• mosty protetyczne – uzupełniają braki jednego lub kilku zębów i opierają się na własnych zębach pacjenta lub na implantach.
Przy leczeniu implantami na czas gojenia implantu wykorzystywane są protezy tymczasowe.
Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl |