Jakie uzupełnienia protetyczne można wykonać w systemie CAD/CAM?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jakie uzupełnienia protetyczne można wykonać w systemie CAD/CAM?

Współczesna stomatologia ma do dyspozycji nieporównywalnie więcej możliwości, niż jeszcze 5,10 czy 15 lat temu. Rozwój medycyny i stosowanych w niej technologii sprawił, że obecnie niektóre działania można wykonać dużo szybciej, a przy okazji także znacznie bardziej precyzyjnie. W stomatologii taką możliwość dają technologie komputerowe, a dokładnie systemy komputerowego wspomagania projektowania i frezowania uzupełnień protetycznych CAD/CAM. Jakie możliwości w protetyce zapewniają takie systemy?

Co to jest CAD/CAM?

Technologia CAD/CAM w niektórych klinikach stomatologicznych, całkowicie zmieniła sposób projektowania i wykonywania uzupełnień protetycznych. Co bardzo ważne, technologia ta jest stosowana do wykonywania uzupełnień protetycznych nie tylko w protetyce, ale również w stomatologii zachowawczej, w ortodoncji, implantologii i w stomatologii estetycznej. W nazwie CAD/CAM mieszczą się skróty dwóch składających się na tę technologię elementów:

  • CAD – z języka angielskiego Computer Aided Design, czyli komputerowo wspomagane projektowanie.
  • CAM – z języka angielskiego Computer Aided Manufacturing, czyli komputerowo wspomagane wykonywanie.

W komputerowym projektowaniu tradycyjne wyciski szczęki zostały zastąpione skanowaniem wnętrza jamy ustnej poprzez zastosowanie skanera wewnątrzustnego, pozwalającego na utworzenie trójwymiarowego modelu zgryzu i na jego podstawie zaprojektowanie precyzyjnie dobranych uzupełnień protetycznych. Ich wykonanie jest możliwe przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, które precyzyjnie wykonuje wszystkie projekty. Realizacja projektów jest przeprowadzana w sterowanej przez procesory frezarce, posiadającej wiele różnych narzędzi, takich jak frezy, wiertła czy diamenty, które umożliwiają jej odpowiednie obrabianie wybranego materiału protetycznego.

Jakie są zalety stosowania systemów CAD/CAM w protetyce?

Zalety stomatologii cyfrowej i zastosowania systemów CAD/CAM w protetyce stomatologicznej są związane nie tylko z precyzja wykonywanych zadań, ale również z tym, ze dzięki tej technologii znacznie udało się skrócić całą procedurę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, protetyk z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Przed technologią CAD/CAM stworzenie indywidualnie zaprojektowanych dla pacjenta uzupełnień protetycznych było wieloetapowym procesem. Najpierw trzeba było wykonać wycisk szczęki w celu uzyskania negatywu zgryzu pacjenta. Później na jego podstawie, w laboratorium, wykonywano gipsowy odlew, który mógł posłużyć do wymodelowania odpowiedniego uzupełnienia protetycznego. Trwało to zdecydowanie więcej czasu niż obecnie, a dodatkowo na każdym etapie działania mógł się zdarzyć jakiś błąd człowieka, i trzeba było dokonywać dodatkowych poprawek. Systemy CAD/CAM znacznie cały proces usprawniają.

Stworzenie dla pacjenta odpowiedniego uzupełnienia protetycznego zajmuje znacznie mniej czasu, ale dodatkowo nie wymaga także na początku zastosowania uzupełnienia tymczasowego, które będzie ochraniało miejsce odbudowy zęba na czas wykonania ostatecznego uzupełnienia. Jeżeli wykonywane wypełnienie nie wymaga dodatkowej korekty koloru i związanego z tym wypalania, całość można wykonać w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie! Co równie ważne, uzupełnienia protetyczne wykonywane w systemach CAD/CAM odznaczają się zazwyczaj większą trwałością od elementów wykonywanych w technice tradycyjnej. Jest to związane przede wszystkim z tym, że w CAD/CAM istnieje możliwość wykorzystania do tworzenia elementów protetycznych dużo większej ilości materiałów. Niektóre z nich są w ogóle dostępne tylko w tej metodzie.

Jakie możliwości dają systemy CAD/CAM w protetyce stomatologicznej?

W Polsce systemy CAD/CAM są wykorzystywane w stomatologii i w protetyce od niecałych 10 lat i od tego czasu sama technologia i sposoby jej wykorzystania są coraz bardziej rozwijane. W protetyce powszechne zastosowanie systemów CAD/CAM dotyczy oczywiście, póki co tylko tych elementów, które wykonywane tą metodą mogą być tańsze lub porównywalne cenowo od uzupełnień protetycznych, które były wykonywane w tradycyjny sposób. Póki co technologia CAD/CAM wykorzystywana jest więc jedynie do wykonywania stałych uzupełnień i protez zębowych. Przede wszystkim w tworzeniu licówek na zęby, koron protetycznych i mostów protetycznych. Za pomocą CAD/CAM istnieje także możliwość szybkiego wykonania uzupełnień typu inlay i onlay, które są wykorzystywane w stomatologii zachowawczej, oraz łączników do implantów zębowych. Technologia CAD/CAM cały czas jest jednak na świecie rozwijana i najprawdopodobniej w ciągu następnych kilku lat możliwości jej zastosowania będą jeszcze większe.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

13 thoughts on “Jakie uzupełnienia protetyczne można wykonać w systemie CAD/CAM?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *