krople do oczu – Generalnie można wyróżnić ich kilka, ponieważ płyn stosuje się w różnych sytuacjach. Z pewnością możemy polecić je osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem monitora albo mają skłonności alergiczne. Jednak trzeba być świadomym w jakich okolicznościach możesz stosować krople do oczu, a w jakich niekoniecznie, dlatego właśnie powstał dzisiejszy artykuł.
Table of Contents
ToggleKrople do oczu
Praca przed komputerem
Coraz więcej osób z różnych branż zaczyna pracować w sposób nowoczesny i wykorzystuje w tym celu laptopy, notebooki czy tablety. Niestety wszystkie te urządzenia mimo swojej skuteczności i wygody w użytkowaniu, potrafią sprawić mnóstwo problemów, a w tym między innymi związane z naszym zdrowiem. Chodzi oczywiście o kondycję naszych oczu, które narażone na silne i częste promieniowanie świetle będą coraz bardziej zmęczone, osłabione i podrażnione. Poza powierzchownymi objawami, można również zauważyć u niektórych pogorszenie wzroku.
W celu uniknięcia przykrego dyskomfortu stosowane są między innymi krople do oczu nawilżające, których głównym zadaniem jest nawodnienie wierzchniej warstwy oka i sprawienie ulgi. Tego rodzaju preparaty dostępne są bez recepty w każdym punkcie aptecznym, drogerii kosmetycznej albo sklepie internetowym za niewielką cenę. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład kropli, które powinny zawierać między innymi kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w gałce ocznej i jest odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie śluzówki. Jednak jego osłabienie lub całkowity brak powinien zostać uzupełniony w postaci kropel do oczu.
Na chore oczy
Dolegliwości związanych z układem wzrokowym może być naprawdę wiele, od drobnych infekcji po poważniejsze schorzenia. Wówczas konieczne będzie udanie się do lekarza specjalisty, który dokładnie przebada Twoje oczy pod wieloma względami. Istotna w tym przypadku jest dokładność weryfikacji, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie dobranie dla pacjenta odpowiednich lekarstw i trybu leczenia.
Po uzyskaniu recepty od okulisty lub optometrysty trzeba będzie zakupić niezbędny antybiotyk w płynie, który podawany jest również za pomocą kropli do oczu. W tym wypadku nie można już samodzielnie decydować o porze i ilości wkrapianego płynu, jak działo się przy kroplach nawilżających, ale konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza lub producenta leku. Antybiotyki w postaci płynnej mogą być także sulfonamidami, które podobnie jak leki doustne trzeba stosowań regularnie i niezależnie od poprawy stanu zdrowia – zakrapiać przez dokładnie określoną ilość dni. Nie można w żadnym razie przerywać kuracji, ponieważ całe leczenie może pójść na marne i nie przynieść żadnych pożądanych efektów, a wręcz przeciwnie pogorszyć Twój stan. Podczas podawania antybiotyku należy sprawdzić wspólnie z lekarzem lub farmaceutą czy żaden ze składników pozostałych kropel do oczy nie reaguje negatywnie na pozostałe.
Dla alergików krople do oczu
Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim uaktywniają się liczni alergicy, którzy zmagają się między innymi z uczuleniem na pyłki traw czy innych roślin. Wówczas okres zakwitania i pylenia jest dla nich szczególnie surowy, dlatego koniecznie w ich przypadku jest stosowanie leków na alergię, a czasem także kropli do oczu. Jednym z częstszych objawów uczuleniowych jest łzawienie oczy, ich zaczerwienienie czy ogólne podrażnienie, dlatego płyn powinien być jak najbardziej łagodny i dostosowany do potrzeb oka.
Właśnie dlatego alergikom poleca się stosowanie kropli bez konserwantów, które mogą dodatkowo powodować dyskomfort oczu. Specjalnie zawarte w płynie substancje konserwujące mają za zadanie utrzymanie jakości i skuteczności preparatu przez dłuższy okres czasu. Eliminują wszelkiego rodzaju bakterie i zanieczyszczenia, dzięki czemu krople mogą być stosowane dłużej, jednak spokojnie można zastąpić je preparatem bez konserwantów, którego termin ważności określany jest od momentu otwarcia opakowania. Działają równie efektywnie, a z pewnością sprawiają większą ulgę dla osób uczulonych, a także noszących na co dzień soczewki kontaktowe.