Co jeść, aby nasze włosy były zdrowe

Co jeść, aby nasze włosy były zdrowe

Zdrowie włosów to przede wszystkim odpowiednio skomponowana i w pełni zbilansowana dieta, dlatego warto zadbać o to, aby na naszym talerzu królowały różnorodne produkty spożywcze bogate w składniki, które dodają naszym kosmykom blasku, wytrzymałości i gęstości.

Dieta to podstawa w dbaniu o włosy

Urozmaicony jadłospis każdego dnia, to sposób na włosy marzeń, a moc substancji odżywczych dostarczana każdego dnia naszemu ciału, pozwala przywrócić kosmykom doskonałą kondycję. Mając to na uwadze zadbaj, aby Twoje codzienne posiłki obfitowały w produkty bogate w dobroczynne dla włosów składniki.

Do głównych i najbardziej potrzebnych dla naszych czupryn składników odżywczych, które czynią nasze włosy zdrowe należy między innymi żelazo i cynk, które znaleźć można w produktach takich jak chude czerwone mięso, ale również roślinach strączkowych jak soczewica czy soja. Warto komponować te produkty ze składnikami bogatymi w witaminę C jak pomarańcze czy warzywa typu bataty i szpinak, bowiem zwiększają one wchłanialność żelaza. Piękne włosy to również witamina D, która pomaga zadbać o ich zdrowy wzrost. Nasz organizm wytwarza ją sam w kontakcie ze słońcem, jednak szczególnie zimą cierpimy na jej niedobory. Na szczęście w produktach spożywczych znajdziemy ją w tłustych rybach, jajach i nabiale. Jednym z najważniejszych makroskładników które niezbędne są dla naszych zdrowych kosmyków jest białko, które promuje ich wzrost i naprawę komórek. Najlepsze jego źródła to chude mięsa jak kurczak, a także nabiał, jajka, rośliny strączkowe i ryby. Kobiety potrzebują średnio 46 gramów białka dziennie.

Dla zdrowia naszych włosów, dietę warto wzbogacić w kwasy tłuszczowe omega-3, które zapewniają ich jedwabistość i piękny połysk. Ich najlepszymi źródłami są przede wszystkim tłuste ryby. Zbawiennym dla piękna i zdrowia naszych kosmyków składnikiem jest również biotyna, która należy do witamin niezbędnych do wzrostu włosów. Jej najlepszym źródłem są jajka, które doskonale uzupełniają jej niedobory, a ich zastosowanie w kulinariach jest ogromne.

Jak jeszcze zagęścimy nasze włosy?

Należy zwrócić również uwagę na to, że dieta to nie jest jedyny sposób na zadbane i gęste włosy. Na rynku istnieje wiele środków do zagęszczania włosów, które pozwalają na zwiększenie objętości włosów i odżywienie ich. Część z nich to dermokosmetyki, a inne środki działają tylko doraźnie, np. nanowłókna do włosów. Tak czy inaczej warto wypróbować każdy z nich, być może jakiś będzie pasować do naszych osobistych preferencji.