Wiemy doskonale jak wygląda jesienna aura, chłodne i deszczowe dni przeważają. Odbija się to niestety na naszych włosach i skórze. Połączenie niekorzystnych warunków atmosferycznych jak wiatr i niskie temperatury i suchego powietrza w domu źle wpływają na kondycję włosów, tracą one blask, objętość i trudniej jest je ułożyć. Trzeba bardziej przyłożyć się do ich pielęgnacji, podpowiadamy jak.
NAWILŻENIE
Różnica temperatur na zewnątrz i w domu, który jest w tym okresie ogrzewany powoduje przesuszenie włosów. Należy więc jak najczęściej nakładać odżywkę. W przypadku włosów przetłuszczających się wybierz preparat do spłukiwania. Włosy bardzo suche można poratować maseczką bez spłukiwania, warto nałożyć większą ilość preparatu na końcówki, pomaga to uniknąć rozdwojonych końcówek. Taką kurację w połączeniu z odpowiednio dobranym szamponem do mycia włosów dobrze jest stosować dwa razy w tygodniu. Działanie maseczki spotęgujemy gdy na czas jej nałożenia owiniemy głowę ręcznikiem i ogrzejemy ciepłym strumieniem powietrza z suszarki.
Do wyboru mamy sporą ilość kosmetyków zarówno drogeryjnych jak i aptecznych. Należy wybrać taki, który przeznaczony jest do włosów suchych, pozbawionych blasku, łamliwych. Zazwyczaj w ich składzie znajdują się takie składniki jak oleje roślinne np.oliwa z oliwek, masło shea, proteiny mleka i pszenicy.
Warto mieć w kosmetyczce również jedwab do włosów w płynie, chroni on przed utratą wilgotności, należy go nakładać na lekko wilgotne pasma, wystarczy naprawdę niewielka ilość,dosłownie kropla, którą rozcieramy w dłoniach i przeczesujemy nimi włosy.
Naturalne składniki też pomogą odzyskać blask włosom, są to przede wszystkim; oliwa z oliwek, żółtka jaj, miód, awokado. Z składników tych można wykonać maseczkę, którą należy trzymać na włosach ok 20-25 minut, dłużej ze względu na to że działa wolniej niż kosmetyk tego typu z drogerii.
Salony fryzjerskie oferują wiele zabiegów działających regenerująco i nawilżająco na włosy.
Godny polecenia jest zabieg komputerowego nawilżania włosów. Jego celem jest uelastycznienie przesuszonej struktury włosa oraz domknięcie i wygładzenie łuski.
Wygląda on następująco: na całą długość włosów nakładana jest specjalistyczna odżywka, następnie podłącza się pasma za pomocą klipsa do sondy komputerowej, włosy przykrywa się folią i nakłada się na nie specjalną okrągłą suszarkę z której wydobywa się ciepło i w ten sposób uzyskuje się efekt dogłębnego nawilżenia włosów. Koszt takiego zabiegu to około 40 złotych.
Głęboką regenerację i nawilżenie zapewni również zabieg Osmo, przeznaczony dla osób z włosami cienkimi, delikatnymi, zniszczonymi i suchymi. Skuteczność tego zabiegu oparta jest na użytych produktach, które bazują na olejkach pozyskanych z jojoba a także protein sojowych, które są bogate w antyoksydanty. Fryzjer nakłada na włosy specjalistyczną maskę, następnie stosuje się tzw. hair saune. Za ten zabieg zapłacimy około 70złotych.
W salonach fryzjerskich dostępne są różnego rodzaju kuracje, np. kuracja enzymatyczna i terapia kolagenowa marki Schwarzkopf lub inny firmowy zabieg System Professional Keratin Oil marki Wella. Koszty oscylują w granicach 30-70zł.
Oprócz nawilżenia włosów warto zadbać o odpowiednio nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Można to zrobić w prosty sposób, połóż na ciepłe grzejniki kamienną miseczkę wypełnioną wodą. Możesz też kupić elektroniczny nawilżacz powietrza, utrzymuje on poziom nawilżenia na stałym, odpowiednim poziomie. A wiemy że odpowiednie nawilżenie powietrza wpływa pozytywnie na ogólną kondycję organizmu, zwłaszcza układu oddechowego.
Włosy należy również lub przede wszystkim wzmocnić od środka, tylko wtedy można oczekiwać rezultatu.
Najlepiej byłoby sięgnąć po witaminy w naturalnej formie czyli pod postacią warzyw i owoców, do których dostęp latem nie jest trudny, ale już jesienią i zimą jest to problem i w efekcie spożywamy takich produktów mniej i odbija się to również na kondycji włosa, bo dieta jest wtedy uboga w potrzebne witaminy i mikroelementy.
Można również sięgnąć po gotowe suplementy diety dostępne w aptece. Ważne by taki preparat miał w swym składzie selen, krzem i cynk ponieważ składniki te mają duży wpływ na wygląd włosów, a także skóry i paznokci. Najlepiej połączyć przyjmowanie suplementu z dietą bogatą w naturalne źródła witamin, z pewnością polepszy to oczekiwany efekt.
Do całej kuracji warto też włączyć surowce zielarskie, świetnie sprawdzi się czosnek niedźwiedzi- doskonałe zioło na włosy, głównie ze względu na dużą ilość w swoim składzie substancji suchej siarki aktywnej, która niezbędna jest do budowania włosa. W jego składzie jest też duża ilość żelaza, które również przyczynia się do wzrostu włosa.
Czosnek niedźwiedzi przyjmuje się w postaci nalewki bądź naparu, można także przygotować nalewkę na bazie spirytusu do smarowania skóry głowy.
Robimy ją z suszu lub świeżego czosnku: dwie łyżki suszu lub szklankę czosnku zalewamy dwoma szklankami wódki (40%) odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe miejsce, następnie trzeba przecedzić i wlać nalewkę do ciemnej butelki. Trzeba pić po 15 kropli trzy razy dziennie aż się wyczerpie. Drugą porcję nalewki możemy przygotować by wcierać w skórę głowy , należy to robić co drugi dzień wieczorem, na szczęście czosnek ten pozbawiony jest charakterystycznego zapachu, jaki znamy.
Inne naturalne zioło znane ze swojego dobroczynnego wpływu na włosy to czarna rzepa.
Zwykle używało się soku z czarnej rzepy do smarowania skóry głowy by potem móc cieszyć się pięknymi, mocnymi i błyszczącymi włosami. Jest też inna strona medalu, a mianowicie bardzo nieprzyjemny zapach, do którego oczywiście można przywyknąć. Jeśli jednak jest to nie do przeskoczenia można skorzystać z gotowych preparatów, które zawierają sok z czarnej rzepy, najczęściej w postaci ampułek. Czarna rzepa jest też składnikiem szamponów i odżywek do włosów.
Aby pomóc włosom przetrwać trudny czas jesienny należałoby im oszczędzić dodatkowego osłabienia któremu ulegają gdy używamy suszarki bądź prostownicy, niszczą one bowiem w znacznym stopniu włosy. Jeżeli już używamy suszarki to lepiej włączyć zimny strumień powietrza. Takie zabiegi jak farbowanie czy trwała ondulacja też należałoby ograniczyć do minimum. Jeśli jednak chcesz zmienić lub pogłębić kolor to wybierz się w tym celu do salonu fryzjerskiego gdzie stosuje się profesjonalne kosmetyki.