Kto z nas nie ma czasem ochoty na odrobinę relaksu i wytchnienia po ciężkim dniu. Tempo życia oraz stres, na jaki jesteśmy narażeni każdego dnia, sprawia, ze całe nasze ciało potrzebuje odpoczynku i rozluźnienia. Mamy na to różne sprawdzone sposoby, takie jak chociażby ciepła kąpiel, masaż, czy różnego rodzaju ćwiczenia. W szerokim wachlarzu możliwości jest także masaż kamieniami bazaltowymi. Jest to propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie połączenie relaksu z rewitalizacją i regeneracją całego organizmu oraz niezwykłe doznania sensualne.
Co jest istotą masażu kamieniami?
Istotą masażu jest wykorzystanie w nim kamieni bazaltowych pochodzenia wulkanicznego z czystych ekologicznie obszarów. Ich charakterystyczną cechą jest opływowy , kolisty kształt oraz niebywała gładkość powierzchni. Kamienie te posiadają wysoki współczynnik magazynowania ciepła. To sprawia, że zabieg może być wykonany zarówno ciepłymi, jaki zimnymi kamieniami.
Jaki rodzaj terapii wykorzystuje się w masażu kamieniami?
Masaż kamieniami łączy w sobie co najmniej kilka różnych rodzajów terapii. Do najważniejszych należy zaliczyć:
masaż – w tradycyjnym rozumieniu, czyli mechaniczne oddziaływanie na całe ciało, w tym wypadku kamienie pobudzają i rozluźniają mięśnie różnych partii ciała, poddawanych zabiegowi
drenaż – ciepło kamieni oddawane ciału, pobudza krążenie, przyspiesza procesy przemiany materii oraz zwiększa tempo wchłaniania substancji odżywczych w organizmie
termoterapia – kamienie wykorzystywane do masażu głęboko rozgrzewają całe ciało, skutecznie rozluźniając napięcie mięśniowe
akupresura – wielopunktowy ucisk powoduje rozluźnienie oraz odprężenie całego ciała
terapia sensoryczna – masażowi kamieniami zazwyczaj towarzyszą piękne zapachy olejków eterycznych oraz kojące dźwięki, mające wzmagać efekt ogólnego odprężenia.
Jak wygląda masaż kamieniami?
W zabiegu wykorzystywany jest zestaw kamieni bazaltowych różnej wielkości, które w zależności od potrzeb są odpowiednio schłodzone bądź podgrzane. Masażysta układa kamienie na plecach, wkłada je w dłonie oraz między palce dłoni i stóp. Kolistymi ruchami, delikatnie i powoli masuje kamieniami stopniowo wszystkie partie ciała. Masaż całego ciała trwa ok 1,5 godziny. Podczas zabiegu wykorzystuje się różnego rodzaju zapachowe oliwki i olejki. Zabiegowi towarzyszy relaksacyjna muzyka, nawiązująca do szumu fal, czy śpiewu ptaków.
Jakie są zdrowotne wskazania do masażu?
- przewlekły stres
- nerwice
- stan wyczerpania psychofizycznego
- przeciążenie organizmu
- urazy ortopedyczne
- rwa kulszowa
- otyłość
- problemy z przemianą materii
- zaparcia
- choroby układu krążenia
- porażenia
- niedowłady
- stany pourazowe
- stany poudarowe
- okresy rekonwalescencji po chorobach i wypadkach
- jako wspomaganie fizjoterapii
Na co wpływa masaż kamieniami?
Masaż wpływa na układ nerwowy, dzięki swemu uspokajającemu i relaksującemu charakterowi. Łagodzi objawy stresu takie jak napięcie mięśniowe, czy niepokój. Ponadto wpływa na pracę wewnętrznych układów organizmu, zwłaszcza krwionośnego i limfatycznego. Ułatwia pracę serca oraz przepływ krwi. Masaż ma nieoceniony wpływ na mięśnie – zwiększa zdolność ich pracy, poprawia elastyczność i napięcie a także regeneruje. Zabieg nie pozostaje również bez wpływu na skórę. Poprawia jej elastyczność, jędrność, odżywienie oraz dotlenienie. Przyspiesza obieg krwi i limfy w naczyniach skórnych. Poprawia wygląd skóry i pomaga zwalczać cellulitis.
Jakie są przeciwwskazania do masażu kamieniami?
Podobnie jak w innego tego rodzaju zabiegach do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- ciąża
- cukrzyca
- stany alergiczne, zapalne i zakaźne skóry
- stany zapalne i gorączkowe
- nadciśnienie tętnicze
- wady serca
- nadczynność tarczycy
- inne poważne schorzenia wymagające konsultacji lekarskiej
Jaka jest cena masażu kamieniami?
Koszt zabiegu jest oczywiście wypadkową wielu czynników, takich jak miejsce, w którym jest wykonywany, czy ilość partii ciała poddawanych masażowi. Orientacyjnie można jednak określić tę kwotę jako oscylującą w okolicy 200 złotych za masaż całego ciała.
autor: MK