Kąpiele siarczkowe sposobem na leczenie łuszczycy.

Kąpiele siarczkowe sposobem na leczenie łuszczycy.

Coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z łuszczycą. Jest to choroba uzależniona od genów. Objawia się grudkami różnej wielkości pojawiającymi się na skórze i przykrytymi srebrzystą warstwą przypominającą łuski. Najczęściej występują one na łokciach, kolanach lub w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Rzadziej można je zauważyć na rękach i nogach. Jest to choroba niewyleczalna, ale można złagodzić jej objawy. Pojawianie się tej choroby w każdym przypadku wygląda inaczej, ale także różne są skłonności do powracania. Ogromne znaczenie ma jak najszybsze wprowadzenie leczenia, aby zminimalizować swędzenie i zmiany skórne.

Kąpiele siarczkowe sposobem na leczenie łuszczycy.

Kąpiele siarczkowe sposobem na leczenie łuszczycy.

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca to choroba, której nie da się wyleczyć całkowicie. Dzisiejsze metody leczenia sprawiają jednakże, że możemy zmniejszyć jej objawy i sprawić, że będzie nawroty będą rzadsze. Głównie decydujemy się na stosowanie preparatów zewnętrznych, jednakże czasem trzeba wprowadzić również leki doustne, które wspierają likwidację objawów. Decydując się na leczenie najpierw konieczne jest zlikwidowanie pojawiającej się łuski, do czego najlepszym sposobem są glikokortykosteroidy. Jednakże leki sterydowe muszą być stosowane krótkoterminowo. Konieczne jest również nawilżanie zmian na skórze, do czego doskonałym sposobem mogą być różne maści dostępne w aptekach bez recepty. Najpopularniejsze jest leczenie farmakologiczne, gdyż wiele osób boi się jeszcze różnych zabiegów, które dostępne są w miejscach uzdrowiskowych. Ale czasem warto jest zastanowić się, co jest lepsze dla naszego zdrowia.

Jeśli zależy nam na zlikwidowaniu objawów łuszczycy bez narażania organizmu na negatywne działanie sterydów to dobrym sposobem na leczenie tej dolegliwości są kąpiele siarczkowe. Oferowane one są przez różne miejsca uzdrowiskowe, dzięki czemu nie ma problemu ze skorzystaniem z takiego zabiegu. Używana do tego zabiegu solanka siarczkowo-siarkowodorowa oddziałuje miejscowo na skórę, ale także wpływa ogólnie na ustrój. Polega na doprowadzeniu solanki bezpośrednio ze źródła do wanny, natomiast wcześniej zostaje ogrzana do odpowiedniej temperatury. Nie poddaje się jej rozcieńczaniu, gdyż tylko wtedy może ona działać na skórę. Zabieg ten działa powierzchownie. Solanka sprawia, że stary, złuszczający się naskórek zmiękcza się, co prowadzi do poprawy jej wyglądu.

 

Skóra wówczas staje się miękka i bardzo sprężysta. Seria zabiegów w solance siarczkowo-siarkowodorowej może sprawić, że objawy łuszczycy znacznie się mniejszą. Dzięki temu dolegliwości nie będą tak dokuczliwe. Kąpiele takie wpływają pozytywnie na metabolizm skóry, a przede wszystkim na prawidłowe działanie wielu enzymów, które pozwalają na prawidłowe oddychanie komórek. Tego typu zabiegi dotleniają skórę i otwierają naczynia włosowate. Wpływ tych zabiegów na zmiany skórne spowodowane łuszczycą jest bardzo duży, dlatego dobrze jest zastanowić się czy nie lepiej jest z nich skorzystać zamiast narażać się na zły wpływ środków farmakologicznych na naszą skórę. Obecnie dostęp do takich zabiegów jest ułatwiony, gdyż jest coraz więcej miejsc uzdrowiskowych, które je oferują.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez specjalistów z Pensjonatu Uzdrowiskowego Solanna – leczenie łuszczycy.