Sucha czy mokra – Goszcząc pod swoim dachem kota nie raz już jako właściciele zastanawialiśmy się nad tym, jaki rodzaj karmy będzie najlepszy dla naszego pupila. W sprzedaży tego typu produktów widzimy podział na suche oraz mokre jedzenie. Niektórzy wybierają jeden rodzaj, inni zmieniają go regularnie, a są i tacy, którzy mieszają rodzaje karmy.
Sucha czy mokra
Po czyjej stronie stoi jednak prawda i słuszność? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie będzie taka łatwa i arbitralna, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze bowiem w sposobie żywienia kota jest dostosowanie jego diety do rasy, która reprezentuje, oraz indywidualnych cech organizmu – zupełnie jak u ludzi. Wybierając więc karmę dla swojego mruczka powinno się robić to w oparciu o dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, ale też mając na uwadze możliwości domowego budżetu. Co natomiast oferują nam poszczególne rodzaje oraz mieszane jedzenie dla kotów?
Kot bywa wybredny
Posiadanie kota bardzo szybko upewni nas, że są to zwierzęta o dużych wymaganiach – lecz bardzo samodzielne – oraz sporej nietolerancji (mówiąc krótko są wybredne). Kto nie spotkał się z sytuacją, gdy rodzaj karmy, którą kupił była nie tylko rekomendowana przez znajomych, ale i weterynarza, a kot jedynie powąchał miskę i odmówił pożywienia się jej zawartością, ręka do góry. Właściciele kotów kupują więc często potem to, co ich kot akceptuje – bez względu na cenę i wartości odżywcze, a tym samym przyzwyczajają zwierzę do określonego rodzaju karmy. Każda próba zmiany może skutkować tym, że przez kilka dni kot nie tknie swojego jedzenia, co dodatkowo zapewne okaże się niezbyt bezpieczne dla jego zdrowia. Czy więc lepiej zostać przy jednym rodzaju karmy, by oszczędzić sobie nerwów?
Podstawowe zasady żywienia kotów
Posiadacze kotów muszą zdawać sobie sprawę z kilku prostych zasad, które dotyczą żywienia tych czworonogów. Wcielenie ich w życie nie tylko pozwoli nam na stworzenie różnorodnej i bogatej w odpowiednie składniki diety, ale również będzie bezpieczne dla kociego organizmu. Podstawowymi regułami, jakimi warto się kierować w tym przypadku są, te mówiące, iż:
– koty (podobnie jak psy) powinny otrzymywać zarówno suchą, jak i mokrą karmę,
– mokra karma pozwoli uniknąć kotu problemów z pęcherzem i nerkami,
– podając wyłącznie suchą karmę możemy w znacznym stopniu odwodnić swojego pupila,
– stosowanie diety mieszanej ułatwi zwierzęciu proces przystosowania w sytuacji, gdy będzie musiał on przyjmować dietę weterynaryjną,
– wybierając karmę warto czytać jej skład (nie zawsze drogie znaczy dobre!),
– w karmie dla kotów najważniejsza jest zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego,
– dobór karmy powinien zawsze uwzględniać preferencje kota oraz jego wiek, stan zdrowia oraz poziom aktywności (odpowiedzmy sobie więc na pytanie, czy nasz mruczek potrzebuje dużo energii, czy też woli sporadycznie pobiegać za piłeczką, a zwykle preferuje odpoczynek i wygrzewanie się na słońcu).
Karma mieszana sucha czy mokra
To, że karma jest mieszana wcale nie znaczy, że kot ma otrzymywać oba jej rodzaje w jednej misce. Warto również zaplanować harmonogram żywienia, by regularnie powtarzać schemat, do którego chcemy przyzwyczaić naszego pupila. Rano jeden rodzaj karmy, wieczorem inny. Jednocześnie powinno się obserwować reakcję organizmu swojego kota, by móc w razie czego zmodyfikować dietę, gdyby coś nie ułożyło się po naszej myśli, a mruczek i jego wrażliwy żołądek wyraźnie zakomunikowali nam, że taki sposób żywienia im nie służy. Zdarza się, że kot ma uczulenie na któryś ze składników – im bogatsza dieta tym większe prawdopodobieństwo, że go odkryjemy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Zoologiczny.Sklep.pl