Jeszcze kilkanaście lat temu, wszczepianie implantów stomatologicznych kojarzyło nam się przede wszystkim z gwiazdami Hollywood, które w ten sposób poprawiały swój uśmiech. Dzisiaj jednak, tego typu zabieg jest już czymś zupełnie normalnym i co najważniejsze, w głównej mierze, pomaga on nam sobie poradzić z problemami ubytków zębowych. Kiedy stracimy jednego, lub też większą ilość zębów, możemy je zastąpić właśnie implantami. I nie chodzi tutaj wyłącznie o względy estetyczne, ale także zatroszczenie się o właściwą kondycję całej naszej jamy ustnej.
Kiedy implanty stomatologiczne to konieczność?
Implanty stomatologiczne – czy to konieczne?
Tak naprawdę, nikt nie może i nie chce nas zmuszać do wszczepienia implantu stomatologicznego. Wielu osobom wydaje się, że taki zabieg jest wykonywany wyłącznie po to, aby pacjenta nie czuł dyskomfortu z powodu widocznych ubytków zębowych. I oczywiście jest to bardzo ważny powód, gdyż ładnie wyglądający uśmiech dodaje nam pewności siebie i wpływa na nasze samopoczucie. Ale zaniechanie uzupełniania ubytków, może mieć również poważne konsekwencje medyczne, których musimy być świadomi.
Problemy związane z ubytkami w uzębieniu
Warto wiedzieć, że brak choćby jednego zęba, może negatywnie wpływać na stan całego naszego uzębienia oraz jamy ustnej. W takim przypadku, może między innymi dochodzić do przesuwania i pochylania się zębów sąsiednich, a także do wysuwania zębów przeciwstawnych. Trzeba też pamiętać, że braki w uzębieniu sprawiają, że pozostałe zęby muszą radzić sobie z większym obciążeniem, przez co mogą pojawiać się mikropęknięcia i dochodzi do zbyt dużego ścierania zębów.
W miejscu, gdzie kiedyś znajdował się ząb, z czasem dochodzi również do zaniku kości, która przestaje już pełnić swoją rolę. Jeśli sytuacja będzie trwała przez dłuższy czas, konsekwencją tego może być też utrata kolejnych, zdrowych zębów.
Taka sytuacja prowadzi natomiast to pojawiania się charakterystycznych dla ludzi starszych zmian w wyglądzie całej twarzy. Szczęka i żuchwa zaczynają się zapadać, usta stają się cieńsze, a nos wydłużony. Zauważyć można także większą ilość zmarszczek w okolicach ust i nosa.
Ze względu na braki w uzębieniu, układ żucia nie pracuje tak jak powinien, co ma niekorzystny wpływ na stawy. Pojawiają się też przykurcze mięśniowe, których konsekwencją często są powracające bóle głowy.
Co ciekawe, ubytki wpływają także na kondycję naszego układu trawiennego, który musi pracować ciężej ze słabo rozdrobnionym pokarmem. W rezultacie, pacjenci mogą doświadczać częstych bólów żołądka.
Czy zabieg jest skomplikowany?
Dla samego pacjenta, zabieg wszczepienia implantów nie jest szczególnie skomplikowany. Tak naprawdę, w większości przypadków wykonuje się go podczas pojedynczej wizyty w znieczuleniu miejscowym. Wielu pacjentów stwierdza nawet, iż zabieg jest mniej inwazyjny, niż samo usunięcie zęba. Oczywiście, po takim wszczepieniu implantu, pacjent otrzymuje zalecenia od stomatologa, dotyczące tego jak należy postępować w ciągu kolejnych kilku tygodni. Ich przestrzeganie jest ważne w tym okresie, gdyż właśnie wtedy dochodzi do połączenia się implantu z kością.
Artykuł powstał we współpracy z Impladent |