Kiedy stosuje się szwy chirurgiczne?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Kiedy stosuje się szwy chirurgiczne?

Szwy chirurgiczne stosowane są podczas procesu gojenia się ran. Jest to często niezbędny element do tego, aby prawidłowo zespolić obszar, który ma ulec zagojeniu. Za ranę uważa się m.in. uszkodzenie mechaniczne ciągłości skóry, tkanek, czy też narządów. Rany mogą również powstać na skutek różnego typu procesów chorobowych. Mowa tutaj o np. zaburzeniach krążenia, owrzodzeniach, zakażeniach. Należy jednak pamiętać, że nie w przypadku każdej rany wymagane jest szycie chirurgiczne.

 

 

Po co stosuje się szwy chirurgiczne?

Szwy chirurgiczne dają możliwość złączenia brzegów rany. Taki zabieg znacząco przyspiesza proces gojenia. W wielu przypadkach szwy nie są konieczne, jednak stosowane są głównie z uwagi na wyższą efektywność leczenia.
Szycie jest szczególnie istotne w przypadku ran szarpanych, które pozostawiają nieestetyczne blizny. Im lepiej zszyta rana, tym większa szansa na ich zminimalizowanie.

Wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy szycia ran. Pierwszym z nich jest rychłozrost. W takim przypadku blizna ma charakter linijny – powstaje w miejscu sklejenia dwóch brzegów rany. Drugim mechanizmem jest gojenie przez ziarninowanie. Proces gojenia jest dość skomplikowany i wymaga starannej pielęgnacji. Pomimo tego powstała blizna jest sporych rozmiarów. Trzecim mechanizmem jest tzw. gojenie pod strupem, które dotyczy odparzeń i obtarć naskórka.

Jak wygląda proces szycia ran?

Jak wyżej wspomniano, szwy chirurgiczne mają zbliżyć dwa rozcięte brzegi tkanek. Pozwala to na ich zespolenie w jednolitą strukturę. Ponadto zwiększa tempo gojenia, a także zmniejsza szansę powstania nieprzyjemnych powikłań.
Warto wiedzieć, że szycie ran odbywa się warstwami. Należy połączyć ze sobą np. tkanki z tkankami, czy też skórę ze skórą. Jest to warunek konieczny do tego, aby gojenie przebiegało właściwie.

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Jest to niezbędne do tego, aby m.in. określić przyczynę powstania rany. Często dokonuje się dogłębnych oględzin w celu np. wykrycia ciał obcych w ranie. Pierwszym krokiem jest zwykle przemycie rany 0,9-procentową solą fizjologiczną. Następnie należy bezzwłocznie zatamować krwawienie np. za pomocą opatrunku uciskowego. Przed zamknięciem rany konieczne jest jej kompleksowe oczyszczenie.

Szycie rany jest zabiegiem, tak więc wymaga profesjonalnego oprzyrządowania. Wśród potrzebnych elementów znajdują się nici chirurgiczne. Wyróżnia się nici wchłanialne (nie wymagają ściągnięcia) oraz nici niewchłanialne). Lekarz dobiera rodzaj oraz grubość nici. Niektóre z nich są na tyle małe, że do zszywania rany wykorzystuje się mikroskop.

Usuwanie szwów

W przypadku stosowania nici wchłaniających się nie ma konieczności ich zdejmowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku nici niewchłanialnych. Zdjęcie szwów polega na wyjęciu nici ze skóry. Nie należy jednak się obawiać, gdyż proces ten jest zwykle całkowicie bezbolesny. Oczywistym jest, że szwy zdejmowane są w momencie, gdy rana zagoi się. Wiele zależy od indywidualnego przypadku. Termin ustalany jest przez lekarza.

Swoją specjalistyczną wiedzą podzielił się z nami sklep Madens oferujący szwy chirurgiczne. Dziękujemy!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *