Okres od kwietnia do końca października każdego roku jest okresem wzmożonej aktywności kleszczy? Czy wiesz jak z nimi walczyć i jak ustrzec się zagrożenia jakie ze sobą niosą?
Kleszcze są zaliczane do grupy niewielkich pajęczaków, których rozmiary wynoszą maksymalnie około cztery milimetry długości. Zanim napiją się krwi są praktycznie niedostrzegalne. Również po wbiciu się w ciało człowieka, są często niedostrzegalne. Ponadto ukłucie kleszcza jest bezbolesne, co potęguje zagrożenie, bowiem im dłużej kleszcz znajduje się w ciele człowieka – tym większe istnieje ryzyko zakażenia. Według doniesień naukowców co trzeci kleszcz jest nosicielem groźnych chorób w tym boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy oraz anaplazmozy. Są to choroby, które mogą być nawet śmiertelnie groźne.
Po wykryciu kleszcza, najistotniejsze jest jak najszybsze, bezpieczne usunięcie go ze skóry. W przypadku jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu usunąć kleszcza, należy zgłosić się do lekarza.
Kleszcza można usunąć samodzielnie przy wykorzystaniu pęsety – którą łapiemy kleszcza jak najbliżej główki i wyciągamy. Nie wolno kleszcza wyciskać, wykręcać ani smarować masłem. Po zakończeniu wyjmowania kleszcza, miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować.
Na tym etapie niezwykle istotne jest wykluczenie możliwości zachorowania na boreliozę. Umożliwia to badanie kleszcza metodą PCR Real Time. Jest to metoda, która jako jedyna umożliwia wykluczenie choroby bezpośrednio po ukąszeniu, bowiem tradycyjne metody wiążą się z koniecznością odczekania kilku tygodni, aż wytworzą się przeciwciała wykrywane badaniami z krwi. Są one jednak bardzo zawodne, a ich skuteczność w wykluczeniu zakażenia jest często zawodna. Badanie kleszcza można zamówić poprzez stronę zbadajkleszcza.pl i wysłać go do Laboratorium lub dostarczyć do jednego z punktów – w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu lub Warszawie. Kleszcza najlepiej zapakować do moczówki lub woreczka strunowego i wysłać kurierem lub pocztą. Sprawozdanie z wynikiem badania jest wysyłane na podanego maila.
O ile więc nie da się całkowicie zapobiec ukąszeniu przez kleszcza to warto zabezpieczać się, poprzez używanie środków odstraszających kleszcze oraz wybieraniu na wycieczki po łące czy lesie ubrań z długimi rękawami. Po powrocie z lasu warto obejrzeć całe ciało. Jeśli zaś pomimo to, kleszcz nas ukąsi, warto pamiętać, że branie antybiotyków „w ciemno” nie jest najlepszym rozwiązaniem i warto wykonać badanie kleszcza, żeby wykluczyć zakażenie.
.