Oczywistym jest, że wszelkie zmiany skórne należy konsultować z dermatologiem, który najlepiej potrafi ocenić stopień zagrożenia. Niektóre choroby skórne są bardzo podobne w swoich symptomach, więc warto, aby mieć w tej kwestii pewność, ponieważ prawidłowa diagnoza pozwoli dopasować odpowiedni sposób leczenia.
Łuszczyca- na czym polega?
Jest to choroba o podłożu genetycznym, najczęściej jest dziedziczona. Zwykle pierwsze objawy występują pod wpływem bardzo silnego stresu. Wtedy nasz układ immunologiczny nie działa tak jak powinien. Wszelkie zmiany zapalne właśnie wtedy dają o sobie znać – tak jest z łuszczycą. W pierwszej fazie choroby zmiany skórne obejmują głównie kolana, łokcie oraz głowę. Gdy te objawy zostaną zignorowane łuszczyca zajmuje coraz większą powierzchnię. W najgorszym przypadku łuszczyca atakuje stawy, utrudniając poruszanie się.
Lekarze zalecają, by łuszczycy nie zdrapywać. Łuszczącą się skórę należy usuwać przy pomocy specjalnych maści przepisanych przez lekarza. Łuszczyca nie lubi słońca. Promienie słoneczne mają zaś dobroczynny wpływ na tą chorobę. Wygładzają wszelkie przebarwienia. Zimą można korzystać z solarium.
Atopowe zapalenie skóry
Choć z łuszczycą boryka się nawet 3% społeczeństwa to na Atopowe Zapalenie skóry może cierpieć nawet co 10 Polak. Podejrzewa się, że problem ten będzie się nasilał i z roku na rok będzie przybywać chorych na AZS. Wszystko przez coraz większą ilość czynników alergizujących, zanieczyszczenie środowiska. Na dodatek AZS jest chorobą pojawiającą się u osób żyjących w stresie. Skóra z AZS swędzi, jest niemiła, szorstka w dotyku. Ciągłe drapanie prowadzi do jej pękania. W walce z AZS warto ustalić co jest czynnikiem alergizującym. Specjalne testy z pewnością ułatwią diagnozę. Należy postawić na jak najlepsze nawilżenie całej skóry. Zarówno rano, jak i wieczorem stosujmy specjalne maści, olejki głęboko natłuszczające skórę. Lepiej też zrezygnować z przebywania w miejscach, w których możemy mieć kontakt z chemikaliami.
Egzema
Ciekawym przypadkiem chorobowym jest egzema, którą można w przeciwieństwie do łuszczycy i AZS wyleczyć. Miejsce pojawienia się zmian skórnych nie jest przypadkowe. Pojawiają się one wyłącznie tam, gdzie skóra miała kontakt z substancją wywołująca alergie. Jeśli więc nie chcemy borykać się z przykrymi dolegliwościami tej choroby starajmy się unikać substancji alergizujących.
Jak widać przy schorzeniach skórnych niebagatelny wpływ na wyleczenie ma odpowiednia diagnoza. Specjalne testy alergizujące pozwolą wyeliminować wszelkie substancje wywołujące alergie. Odpowiednia diagnoza to też dobre dopasowanie sposobu leczenia do objawów.