Promienny i pełny uśmiech stanowi najlepszą wizytówkę każdego człowieka. Kiedy tracimy zęby, na przykład na skutek zabiegu stomatologicznego lub wypadku, początkowo nie zdajemy sobie sprawy, jakie konsekwencje się z tym wiążą. Braki w uzębieniu są przyczyną wielu kompleksów, ale mogą również powodować poważne problemy zdrowotne.
Mało kto zdaje się sprawę z tego, że wyrwany ząb może spowodować dolegliwości trawienne, bóle brzucha, charakterystyczne strzelanie w żuchwie przy otwieraniu ust, bruksizm, a także inne problemy, których tylko pozornie wydają się być niezwiązane z ekstrakcją zęba. Na jakie dolegliwości jesteśmy narażeni, jeśli nie zdecydujemy się na uzupełnienie braków w uzębieniu?
Table of Contents
ToggleProblemy natury estetycznej
Byłeś na wizycie w gabinecie stomatologicznym i ekstrakcja okazała się koniecznością? A może uległeś wypadkowi, na skutek którego straciłeś obie jedynki? Uważaj, bo brak nawet jednego zęba oznacza nie tylko ubytek, ale wiąże się również z możliwymi zmianami rysów twarzy. Wada jest najbardziej widoczna, kiedy problem dotyczy zębów znajdujących się z przodu szczęki – wówczas wstydzimy się uśmiechać lub zakrywamy usta ręką, chcąc zasłonić braki w uzębieniu. Pacjenci, którzy zostali poddani ekstrakcji jedynki lub dwójki najczęściej decydują się na uzupełnienie zębów, na przykład przy pomocy tytanowych implantów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z estetycznych konsekwencji, jakie wiążą się z utratą zębów znajdujących się z tyłu. Często problem ten jest bagatelizowany, a w takiej sytuacji może dojść nawet do poważnych deformacji. Policzki nie mają wówczas oparcia i zaczynają się zapadać, przez co twarz wygląda starzej. Pojawiają się głębokie bruzdy i zmarszczki. Dodatkowo może dojść do zaniku kości, na której osadzony był wyrwany ząb, co potęguje nieestetyczny efekt. Brak tylnych zębów powoduje również wysunięcie się brody i zapadnięcie żuchwy. Zmienia się także wygląd ust, których kąciki zaczynają opadać.
Jak brak zębów wpływa na zdrowie?
Konsekwencje natury estetycznej to najbardziej zauważalne dolegliwości, które wiążą się z długotrwałym brakiem zębów. Kolejnym nieprzyjemnym skutkiem jest przemieszczanie się zębów w szczęce, co może powodować liczne wady wymowy, seplenienie, trudności w artykulacji głosek T, D, S, Z, a nawet poważny ból – nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale również głowy, stawów skroniowo-żuchwowych, szyi i mięśni. Dodatkową dolegliwością może być także pojawienie się bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Osoby borykające się z brakami w uzębieniu często skarżą się również na strzelanie żuchwy podczas otwierania jamy ustnej – jest to związane ze ścieraniem się krążka stawowego. Warto dodać, że na braku zębów traci również… układ pokarmowy. Spożywane posiłki są niedostatecznie rozdrabniane, przez co do żołądka trafiają zbyt duże cząstki pokarmów, z którymi nie potrafi on sobie poradzić. Proces trawienia staje się utrudniony, a osoba cierpiąca na braki w uzębieniu zaczyna odczuwać bóle brzucha. Żeby uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z brakiem zęba, warto rozważyć zastosowanie mostów lub implantów.
Więcej informacji znajduje się pod adresem: stomatologiaswiatkowska.pl