Okolica oczu ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu całej twarzy. Niestety jest to obszar, który dosyć szybko ulega procesowi starzenia. W mediach dużo mówi się o metodach korekcji kurzych łapek czy cieni pod oczami. Ale co z powiekami? One również mają ogromny wpływ na wygląd okolicy oka. Kiedy opadają, twarz wydaje się zmęczona, a przez to również starsza. Co możemy wtedy zrobić?
Opadanie powiek związane jest z utratą napięcia i sprężystości skóry. Na tym obszarze jest ona bardzo cienka, przez co dosyć szybko dochodzi do sytuacji, kiedy jest jej po prostu za dużo. Jeżeli chodzi o powieki dolne najczęstszym problemem jest tłuszcz okołogałkowy, który w rezultacie zwiększania się wiotkości tkanek, zaczyna tworzyć tzw. worki pod oczami.
Są to niestety naturalne procesy związane ze starzeniem się skóry. Czy jednak możemy na nie wpłynąć? Na pewnym etapie pomocne są same wizyty u kosmetyczki czy kosmetologa. Później warto zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej, a dopiero ostatnim etapem powinna być chirurgia plastyczna. Jest to jednak sytuacja idealna – mówidr Grażyna Jóźwiak-Zimińska, chirurg plastyk i lekarz medycyny estetycznej z gabinetu Grejs. Do gabinetów zgłaszają się kobiety w różnym wieku, w różnym stanie zdrowotnym, dlatego nie zawsze możemy opóźnić zabieg chirurgiczny stosując inne metody, czasami to po prostu nie zadziała i pacjentka powinna o tym wiedzieć.
Operacja powiek dolnych i górnych (blepharoplastyka) jest bardzo skutecznym i stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, dlatego nie powinnyśmy się go obawiać i odkładać w czasie. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja, na której możemy przedstawić swoje oczekiwania, a lekarz wyjaśni nam, jakie są przeciwskazania, na jakie efekty możemy liczyć oraz jaki będzie okres rekonwalescencji. Pacjent powinien też wykonać podstawowe badania.
Operacja powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy powiek. Skóra na powiekach jest bardzo cienka, dlatego zabieg wymaga stosowania delikatnych narzędzi i delikatnego obchodzenia się z tkankami – mówi dr Jóźwiak-Zimińska. Wprzypadku powiek górnych cięcia przeprowadza się ok. 0,5-0,8 mm nad powieką górną. Skóra wycinana jest wrzecionowato, co pozwala ukierunkować bliznę tak, jak przebiega naturalne załamanie na powiece, dzięki czemu jest prawie niewidoczna.Korekcja powiek dolnych jest z reguły obarczona nieco większym ryzykiem i trudniejsza niż powiek górnych. Cięcie przeprowadza się 2-3 mm poniżej brzegu rzęsowego z przesunięciem na skórę poza zewnętrzny kąt oka. Czasami zabieg polega tylko na odpreparowaniu i wycięciu nadmiaru skóry, a w przypadku „worków pod oczami” na usunięciu części tłuszczu okołogałkowego – kontynuuje dr Jóźwiak-Zimińska. Zarówno ilość wyciętej skóry, jak i usuniętego tłuszczu jest bardzo indywidualna i wymaga dużego doświadczenia operatora. Zbyt duża może skutkować zniekształceniem zewnętrznego kąta oka i wywinięciem powieki oraz zbytnim zagłębieniu oka w oczodół.
Pamiętajmy też, że po operacji mogą wystąpić siniaki i obrzęki. Lekarz, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, kruchość naczynek itp. może ocenić, na ile w danym przypadku będzie to nasilone, ale powinniśmy mieć świadomość, że nie da się tego całkowicie uniknąć. Okolica oka ma dosyć cienką skórę i jest silnie ukrwiona. W związku z tym nawet w normalnych warunkach ma tendencję do obrzęków, co każdy z nas może zauważyć chociażby po nieprzespanej nocy. Dlatego po zabiegu konieczny jest odpowiedni okres rekonwalescencji, najlepiej 7-10 dniowy. Pamiętajmy, że im więcej damy sobie czasu na odpoczynek, tym rekonwalescencja przebiegnie lepiej.
Operacja powiek górnych i dolnych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent znajduje się jednak również pod opieką anestezjologa (procedura jest bezpieczna, ale pacjenci często się denerwują i uspokojenie ich jest bardzo ważne).
Jeżeli problem z powiekami nie jest jeszcze aż tak zaawansowany, pomóc może również medycyna estetyczna. Tu lekarz ma do wyboru kilka możliwości.
W uniesieniu powiek pomoże z pewnością ostrzykiwanie czoła. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się botoks, który dzięki osłabieniu powtarzanych skurczów mięśni ogranicza marszczenie się skóry, co pozwalazniwelować zmarszczki mimiczne. W rezultacie skóra w okolicy brwi i powiek zostanie uniesiona, otwierając oko. Pełny efekt zabiegu będziemy mogli zaobserwować po 10-14 dniach.
Wpłynąć na wygląd tej okolicy możemy również ostrzykując zewnętrzną, skroniową część oka kwasem hialuronowym lub preparatem na bazie hydroksyapatytu wapnia – Radiesse, który wygładzi skórę, jednocześnie podnosząc zewnętrzy koniec brwi, podnosząc tym samym powiekę górną.
Jak widać, sposobów na korektę powiek górnych i dolnych jest wiele i trudno obiektywnie określić, czy pewne metody są lepsze od innych. Skuteczność zabiegu zależy przede wszystkim od odpowiedniego ustalenia wskazań. Dlatego przed podjęciem decyzji warto wybrać się do specjalisty, który określi czy w tym konkretnym przypadku skuteczna będzie jedynie operacja chirurgiczna, czy może wystarczą zabiegi medycyny estetycznej.