Odbudowa protetyczna widocznej części zęba może być wykonana z wykorzystaniem koron porcelanowych. Stosuje się je, jeśli naturalny ząb pacjenta ulegnie zniszczeniu w takim stopniu, że nie można go już odbudować w standardowy sposób, z wykorzystaniem wypełnienia. Korona protetyczna wraz z implantem korzenia tworzą pełny ząb, który pozwala na zastąpienie braków w uzębieniu. Pacjenci, którzy planują odbudowę zębów z wykorzystaniem koron porcelanowych, powinni najpierw zapoznać się z ich specyfiką. Przedstawiamy 5 najważniejszych kwestii.
Table of Contents
ToggleKorona jako uzupełnienie protetyczne
Błędem jest postrzeganie koron porcelanowych czy zbudowanych z innych materiałów jako pełnego zęba. Pamiętajmy, że naturalny ząb każdego człowieka składa się z korzenia oraz z korony, czyli widocznej nad dziąsłem części zęba, od której uzależniona jest estetyka uśmiechu.
Korona porcelanowa jest uzupełnieniem protetycznym, które ma imitować naturalny wygląd zęba. Zastępuje ona zniszczone zęby, wyglądając przy tym bardzo naturalnie. Przypomina swoistą nakładkę na ząb, która jest jednak na tyle wytrzymała, że zastępuje funkcje naturalnych, zdrowych zębów.
Z czego robione są korony protetyczne?
Korony protetyczne mogą być zrobione z różnych materiałów:
- Akrylu i materiałów kompozytowych – stosuje się je przy koronach tymczasowych.
- Metalu – to fundament odbudowy protetycznej, trwały i wytrzymały, ale mało estetyczny.
- Porcelany na podbudowie metalowej – połączenie walorów estetycznych porcelany i trwałego metalu – stali lub złota, korony protetyczne stają się bardzo wytrzymałe.
- Pełnoceramicznych – takie korony wyróżniają się wyglądem łudząco podobnym do naturalnego. Podbudowa koron pełnoceramicznych wykonana jest z tlenku cyrkonu. Mają one wysoką wytrzymałość mechaniczną i trwałość, która nie ustępuje koronom wykonanym na podbudowie stalowej.
Korony pełnoceramiczne można zakładać w każdym miejscu w szczęce pacjenta. Aby przekonać się, jak wyglądają w praktyce, sprawdź korony porcelanowe Warszawa w klinice Supradent
Korona porcelanowa z metalem czy pełnoceramiczna?
Korony porcelanowe, pełnoceramiczne, świetnie się prezentują i są częściowo przezierne, dlatego doskonale imitują naturalne tkanki. Nie powodują ciemnienia dziąsła, ani uczuleń. Są nieco mniej wytrzymałe niż korony porcelanowe na podbudowie z metalu, ale za to ich estetyka jest wysoka. Korony porcelanowe z metalem mają dużą elastyczność, rzadko pękają, ale mogą wywoływać uczulenia i powodują przebarwienia przy dziąsłach.
Jakie są wskazania do wykonania koron porcelanowych?
Korony porcelanowe wykonywane są po to, aby zwiększyć estetykę uśmiechu. Mogą wzmocnić naturalny ząb pacjenta, który jest znacznie zniszczony próchnicą lub urazem mechanicznym. Odbudowują patologicznie startą naturalną koronę lub też po leczeniu kanałowym. Bardzo często wskazaniem do wykonania korony protetycznej jest realizowany proces wszczepiania implantów. Po zagojeniu się implantów w dziąsłach i ich zrośnięciu z kością można przystąpić do wykonania estetycznej odbudowy widocznej części zęba, m.in. korony porcelanowej.
Jak wygląda procedura protetyczna?
Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego z zastosowaniem koron porcelanowych, najpierw stomatolog wykona zdjęcie radiologiczne i zaplanuje krok po kroku zabieg. Niewykluczone, że konieczne będzie wzmocnienie zęba wkładem koronowo-korzeniowym i jego oszlifowanie pod koronę.
Później pobierany jest wycisk lub za pomocą komputera projektowany jest trójwymiarowy model uzębienia. To niezbędne, aby laboratorium protetyczne mogło wykonać indywidualną koronę zębową dobraną kolorystycznie do pozostałego uzębienia pacjenta. Zanim korona zostanie zacementowana na stałe, pacjent korzysta z koron tymczasowych. Później jest ona usuwana, a na przygotowany wcześniej ząb zostaje nałożona korona ostateczna