kto był pierwszą kobietą w kosmosie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

temat wybrany: kto był pierwszą kobietą w kosmosie

Kto był pierwszą kobietą w kosmosie?

Historia kosmicznych podbojów jest pełna niezwykłych wydarzeń i osiągnięć. Jednym z najważniejszych momentów dla astronautyki był pierwszy lot człowieka w kosmos. W 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek opuścił Ziemię i znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Jednak mniej osób wie, że tylko dwa lata później w kosmos po raz pierwszy poleciała kobieta.

Pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa. Urodziła się w 1937 roku w Jorki na terenie Kazachstanu. Już w młodości zainteresowała się lotnictwem i w wieku 22 lat uzyskała uprawnienia pilota samolotu. W 1962 roku została wybrana do grupy kosmonautów, która przygotowywała się do lotów w kosmos.

30 maja 1963 roku Walentina wraz z załogą statku kosmicznego Wostok 6 wystartowała na orbitę okołoziemską. Lot trwał 71 godzin i 49 minut, a podczas niego kosmonautka wykonała 48 okrążeń Ziemi. Podczas pobytu w kosmosie Tierieszkowa przeprowadzała eksperymenty naukowe, obserwowała Ziemię i uczyła się nowych umiejętności.

Misja Walentyny Tierieszkowej była ważnym krokiem dla astronautyki i pokazała, że kobiety mają takie same szanse jak mężczyźni, by być astronautami. Dzięki niej wiele kobiet zaczęło interesować się kosmiczną tematyką i zaczęło dążyć do tego, by również móc polecieć w kosmos.

Podsumowując, pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa, która w 1963 roku poleciała na orbitę okołoziemską. Jej misja była ważnym krokiem dla astronautyki i udowodniła, że kobiety również mogą być astronautami.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *