Kwas azelainowy – skuteczny w walce z trądzikiem

Kwas azelainowy – skuteczny w walce z trądzikiem

Cera problematyczna nie pojawia się tylko u nastolatków, lecz również dorosłych. Walkę z trądzikiem należy rozpocząć jak najszybciej, by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Niezwykle pomocny przy tym jest kwas azelainowy, który jest bezpieczny nawet o stężeniu 20% przy długiej pielęgnacji. Głównymi zadaniami kwasu jest zmniejszenie wydzielania sebum oraz likwidacja przebarwień.

Do jakiej cery stosować kwas azelainowy?

Przede wszystkim kwas doskonale sprawdzi się przy cerze trądzikowej. Występują trzy rodzaje niedoskonałości, które niekorzystnie wpływają na wygląd naszej twarzy. Pierwszy i najbardziej popularny jest trądzik pospolity, który często nazywany jest skupiskowym, ponieważ powoduje występowanie zmian grupowo na danym fragmencie skóry. Po 30. roku życia możemy mieć do czynienia z trądzikiem różowatym, który przypomina wysypkę drobnych krostek, najczęściej na nosie i policzkach. Ostatni i najbardziej problematyczny jest trądzik grudkowo-kostkowy. Pojawia się on najczęściej w strefie T, czyli na czole, nosie oraz brodzie, a także na plecach czy dekolcie.

Kwas azelainowy jest uniwersalny przy jakichkolwiek zmianach trądzikowych i zarówno przez dermatologów, jak i producentów dermokosmetyków uważany jest za jeden z najskuteczniejszych sposób na wyleczenie problemu. Polecany jest również do cery tłustej, naczyniowej oraz dojrzałej.

Działanie kwasu azelainowego

Kwas działa bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie i jest naturalnym związkiem chemicznym występującym na przykład w ziarnach zbóż. Zwalcza bakterie tlenowe i beztlenowe oraz działa przy stanach zapalnych lub niezapalnych. Główną zaletą kwasu azelainowego jest nie tylko skuteczna walka z trądzikiem, ale również likwidacja przebarwień, które często zostają po krostkach. Posiada więc funkcję ujednolicenia kolorytu i intensywnie rozjaśnia cerę, która często przez warunki atmosferyczne pozbawiona jest blasku. Bakteriostatyczne i bakteriobójcze działanie powoduje, że coraz częściej sięgamy po produkty z kwasem azelainowym.