Laser frakcyjny CO2 w walce o piękną skórę

Laser frakcyjny CO2 w walce o piękną skórę

Proces starzenia się skóry jest niestety nieunikniony, jednak w obecnych czasach przy pomocy zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej można w bardzo szybki i skuteczny sposób poprawić jej wygląd. Najnowocześniejszymi metodami odmładzania skóry są obecnie zabiegi odbywające się przy użyciu lasera frakcyjnego CO2, które są świetną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych.

Czym jest laser frakcyjny CO2 i jak działa?

Każdy stosowany w medycynie estetycznej laser działa na zasadzie kontrolowanego uszkodzenia skóry w celu wymuszenia jej odbudowy. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku lasera frakcyjnego CO2, którego światło wnika w głąb skóry i zostaje pochłonięte przez znajdującą się w komórkach skóry wodę. W następnej kolejności dochodzi do podgrzania wody w tkance oraz jej odparowania i wydzielenia ciepła w efekcie czego dochodzi do uszkodzenia komórek. W tym samym momencie uruchamiają się procesy naprawcze, które stymulują produkcję nowego kolagenu. Laser frakcyjny tak naprawdę tworzy na powierzchni skóry niewielkie uszkodzenia (dziurkuje skórę), które wokół otoczone są nienaruszoną i zdrową tkanką. Kolagen to główna substancja odpowiedzialna za nawilżenie oraz napięcie skóry, jednak wraz z wiekiem jego produkcja ulega zmniejszeniu. W celu jej pobudzenia stosuje się właśnie zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego CO2, który wspomaga odnowę skóry właściwej.

Kiedy można poddać się zabiegowi?

Zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego polecane są w szczególności osobom powyżej 30 roku życia, ponieważ to właśnie w tym czasie skóra zaczyna tracić swoją jędrność oraz elastyczność. W efekcie zabiegu redukcji ulegają bruzdy oraz blizny a skóra odzyskuje zdrowy koloryt. Pierwsze efekty widoczne są już po jednym zabiegu. Aby jednak skóra w pełni odzyskała swój blask najlepiej zdecydować się na wykonanie serii kilku zabiegów w równych odstępach czasowych. Zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego CO2 sprawdzają się idealnie w przypadku osób, które zmagają się z bliznami potrądzikowymi, jednak aby efekty były zauważalne potrzeba około 2-3 zabiegów.

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym CO2?

W pierwszej kolejności lekarz nakłada na skórę krem znieczulający, ponieważ sam zabieg nie należy niestety do najprzyjemniejszych. Następnie oczyszczoną skórę poddaje się działaniu lasera i w trakcie naświetlania skóry, a także przez kilkanaście minut po zabiegu konieczne jest stosowanie specjalnego chłodzenia. Tuż po zabiegu skóra jest obrzęknięta i zaczerwieniona a proces jej złuszczania oraz gojenia trwa kilka dni. Z tego też względu na zabieg warto zdecydować się przed weekendem, aby do poniedziałku jej wygląd nieco się poprawił.

Wygląd skóry i zalecenia po zabiegu laserem

Zaraz po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta, jednak w ciągu 3-5 dni wszystko powinno nieco się uspokoić. W kolejnych dniach dochodzi do procesu złuszczania, jednak po mniej więcej tygodniu skóra powinna powrócić do normalnego wyglądu. W ciągu kilku dni od zabiegu można powrócić do normalnej aktywności życiowej, jednak przez pewien czas należy unikać wystawiania twarzy na działanie promieni słonecznych, a także gorących kąpieli.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego CO2 nie jest wskazany u osób, które zmagają się chorobami nowotworowymi skóry, są w ciąży lub karmią piersią, a także w sytuacji, gdy wcześniej stosowane były na twarz wypełniacze.