Zabiegi resurfacingu twarzy stają się coraz popularniejsze. Pozwalają bowiem na uzyskanie młodego wyglądu bez użycia wypełniaczy i botoksu. Zastosowanie lasera frakcyjnego podczas zabiegu umożliwia spłycenie zmarszczek, uelastycznia i ujędrnia skórę, zmniejsza widoczność porów, a także rozjaśnia przebarwienia.
Table of Contents
ToggleNa czym polega taki zabieg?
Podczas zabiegu używany jest laser frakcyjny CO2. Frakcjonowana wiązka lasera powoduje pobudzenie tkanki do działań regeneracyjnych. Skóra pod wpływem lasera odbudowuje swoje mikrouszkodzenia. Po zabiegu, zwiększeniu ulega produkcja kolagenu, która umożliwia przemodelowanie tkanki – zmniejszenie, a nawet usunięcie blizn czy przebarwień, wygładzenie i poprawę kolorytu.
Laser podczas zabiegu emituje wiązki światła, które działają na naskórek i skórę właściwą. Promienie kierowane są bardzo blisko siebie co w efekcie powoduje siatkę mikrouszkodzeń poddawanego zabiegowi obszaru. Uruchomione zostają procesy naprawcze, które zachodzą bardzo szybko, a rekonwalescencja trwa z kolei bardzo krótko.
Zabiegom resurfacingu najczęściej poddawana jest twarz i jej okolice (dekolt), ale również dłonie.
Dla kogo?
Zabiegi resurfacingu polecane są przede wszystkim osobom, na których skórze widoczne są oznaki starzenia (zmarszczki, zwiotczenia, przebarwienia). Można je także wykonywać w przypadku występowania blizn potrądzikowych czy rozszerzonych porów.
Zabieg może zostać wykonany na każdym obszarze skóry, tak więc równie często zabiegi wykonywane są na grzbietach dłoni, w celu usunięcia przebarwień powstałych w wyniku promieniowania UV.
Resurfacing przynosi świetne efekty tam gdzie inne metody nie dają sobie rady – wokół oczu, ust, na skórze dekoltu i szyi.
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?
Na jakąś godzinę przed zabiegiem stosowany jest krem znieczulający na powierzchnię skóry poddawaną zabiegowi. Dodatkowo w czasie zabiegu może być stosowane dodatkowe chłodzenie uśmierzające ból.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Zaraz po zabiegu skóra, na którą oddziaływał laser jest mocno zaczerwieniona. Występuje również obrzęk. Po zabiegu należy stosować okłady chłodzące oraz krem gojący. Po kilku dniach na powierzchni pojawia się cieniutki strup, na obszarze który był poddawany resurfacingowi. Przez kolejne dni ulega on złuszczeniu i odsłania nową warstwę skóry.
Efekty widoczne są już w tydzień po zabiegu, natomiast sam proces regeneracyjny trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Rezultat końcowy oceniany jest zazwyczaj po sześciu tygodniach, wówczas ewentualnie ustalany jest kolejny termin zabiegu, w celu dalszego pobudzenia skóry do regeneracji.
Ile zabiegów wykonać?
To powinien oszacować specjalista. Przy płytkich zmarszczkach, nieznacznych bliznach wystarczy nawet jeden zabieg. Liczba zabiegów jest ustalana w zależności od kilku czynników, między innymi wieku pacjenta, stanu jego cery i wielkości problemu z jakim się zmaga. Jeśli zmarszczki są bardzo głębokie, zabieg będzie trzeba powtórzyć kilkukrotnie w około sześciotygodniowych odstępach czasu.
Czy efekt jest długotrwały?
Tak, efekt potrafi utrzymać się nawet do kilku lat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że skóra z upływem czasu po prostu się starzeje.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Główne przeciwwskazania to ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie leków światłouczulających (antybiotyki, antydepresanty), infekcje wirusowe/bakteryjne skóry, nowotwory skóry, łuszczyca. Nie można również przeprowadzać resurfacingu do 4 tygodni po wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym, ale także na skórze ze świeżą opalenizną (naturalną lub taką z samoopalacza).
źródła: keylaserinstitute.com, newimagemedspaaz.com.