Leki przeciwbólowe po operacji nosa – jak uśmierzyć ból?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Leki przeciwbólowe po operacji nosa – jak uśmierzyć ból?

Ból pooperacyjny to rezultat przerwania ciągłości tkanek podczas operacji. Jego źródłem są uszkodzona skóra, tkanka podskórna, błony śluzowe, powięź oraz mięśnie. Jak sobie z nim radzić? W zwalczaniu bólu po operacji nosa pomagają opioidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Co trzeba o nich wiedzieć? Jakie leki stosować, by złagodzić dolegliwości, poczuć się lepiej i przyspieszyć regenerację ciała po zabiegu operacyjnym?

Leki opioidowe

Opioidy są zalecane w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu po operacji. W większości przypadków leki podaje się doustnie, dożylnie bądź śródmięśniowo. Sposób dawkowania i metodę leczenia dobiera lekarz, biorąc pod uwagę stan pacjenta i procedury obowiązujące w konkretnym ośrodku medycznym. Opioidy podawane po operacji nosa to m.in. metadon i morfina. Czasem w leczeniu bólu wykorzystuje się połączenie leku opioidowego z innym przeciwbólowym, np. paracetamolem.

Leki przeciwbólowe bez recepty

Dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ) zmniejszają obrzęk i bolesność po operacji nosa. Zazwyczaj stosuje się je do leczenia dolegliwości bólowych o niedużym lub umiarkowanym nasileniu. W przypadku silnego bólu tabletki przeciwzapalne zawierające ibuprofen czy naproksen łączy się z opioidami (np. kodeiną).

W celu zmniejszenia zapotrzebowania na opioidy po operacji, wykorzystuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w tym ibuprofen i paracetamol. Ten drugi często występuje w skojarzeniu ze środkiem opioidowym. Opioidy nie są łatwo przyswajalne przez organizm w postaci tabletki przeciwbólowej. Łącząc je z paracetamolem, można poprawić wchłanianie leku i tym samym złagodzić umiarkowany i silny ból po operacji nosa.

Tabletki przeciwbólowe z paracetamolem, stosowane samodzielnie, pomagają na lekki ból i obniżają gorączkę. Nie są jednak w stanie zmniejszyć obrzęku i stanu zapalnego. Pod tym względem tabletki przeciwzapalne mają przewagę nad preparatami zawierającymi paracetamol.

Higiena nosa po operacji

W czasie po zabiegu operacyjnym ważne jest nie tylko uśmierzanie dolegliwości bólowych. Bardzo istotne okazuje się także dbanie o higienę nosa. Należy nawilżać błonę śluzową, stosując roztwory soli fizjologicznej albo preparaty wody morskiej w sprayu. Ponadto trzeba delikatnie oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny. Preparaty nawilżające powinny być stosowane regularnie, najlepiej kilka razy dziennie w okresie po operacji.

Leczenie bólu pooperacyjnego zdecydowanie poprawia jakość życia pacjenta po zabiegu i przyspiesza regenerację ciała.  Zmniejsza też ryzyko powikłań i skraca czas pobytu w szpitalu. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane po operacji nosa dobierane są do stopnia nasilenia bólu pooperacyjnego. W ten sposób można skutecznie ograniczyć cierpienie pacjenta i uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Po operacji nosa należy stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować zapisane przez niego tabletki przeciwzapalne lub przeciwbólowe oraz dbać o higienę jamy nosowej. Przestrzeganie tych wskazówek sprawi, że rekonwalescencja po zabiegu będzie przebiegać bez zakłóceń.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *