Leki przeciwbólowe po operacji nosa – jak uśmierzyć ból?

Leki przeciwbólowe po operacji nosa – jak uśmierzyć ból?

Ból pooperacyjny to rezultat przerwania ciągłości tkanek podczas operacji. Jego źródłem są uszkodzona skóra, tkanka podskórna, błony śluzowe, powięź oraz mięśnie. Jak sobie z nim radzić? W zwalczaniu bólu po operacji nosa pomagają opioidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Co trzeba o nich wiedzieć? Jakie leki stosować, by złagodzić dolegliwości, poczuć się lepiej i przyspieszyć regenerację ciała po zabiegu operacyjnym?

Leki opioidowe

Opioidy są zalecane w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu po operacji. W większości przypadków leki podaje się doustnie, dożylnie bądź śródmięśniowo. Sposób dawkowania i metodę leczenia dobiera lekarz, biorąc pod uwagę stan pacjenta i procedury obowiązujące w konkretnym ośrodku medycznym. Opioidy podawane po operacji nosa to m.in. metadon i morfina. Czasem w leczeniu bólu wykorzystuje się połączenie leku opioidowego z innym przeciwbólowym, np. paracetamolem.

Leki przeciwbólowe bez recepty

Dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ) zmniejszają obrzęk i bolesność po operacji nosa. Zazwyczaj stosuje się je do leczenia dolegliwości bólowych o niedużym lub umiarkowanym nasileniu. W przypadku silnego bólu tabletki przeciwzapalne zawierające ibuprofen czy naproksen łączy się z opioidami (np. kodeiną).

W celu zmniejszenia zapotrzebowania na opioidy po operacji, wykorzystuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w tym ibuprofen i paracetamol. Ten drugi często występuje w skojarzeniu ze środkiem opioidowym. Opioidy nie są łatwo przyswajalne przez organizm w postaci tabletki przeciwbólowej. Łącząc je z paracetamolem, można poprawić wchłanianie leku i tym samym złagodzić umiarkowany i silny ból po operacji nosa.

Tabletki przeciwbólowe z paracetamolem, stosowane samodzielnie, pomagają na lekki ból i obniżają gorączkę. Nie są jednak w stanie zmniejszyć obrzęku i stanu zapalnego. Pod tym względem tabletki przeciwzapalne mają przewagę nad preparatami zawierającymi paracetamol.

Higiena nosa po operacji

W czasie po zabiegu operacyjnym ważne jest nie tylko uśmierzanie dolegliwości bólowych. Bardzo istotne okazuje się także dbanie o higienę nosa. Należy nawilżać błonę śluzową, stosując roztwory soli fizjologicznej albo preparaty wody morskiej w sprayu. Ponadto trzeba delikatnie oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny. Preparaty nawilżające powinny być stosowane regularnie, najlepiej kilka razy dziennie w okresie po operacji.

Leczenie bólu pooperacyjnego zdecydowanie poprawia jakość życia pacjenta po zabiegu i przyspiesza regenerację ciała. Zmniejsza też ryzyko powikłań i skraca czas pobytu w szpitalu. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane po operacji nosa dobierane są do stopnia nasilenia bólu pooperacyjnego. W ten sposób można skutecznie ograniczyć cierpienie pacjenta i uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Po operacji nosa należy stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować zapisane przez niego tabletki przeciwzapalne lub przeciwbólowe oraz dbać o higienę jamy nosowej. Przestrzeganie tych wskazówek sprawi, że rekonwalescencja po zabiegu będzie przebiegać bez zakłóceń.