Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu specjalnej mieszanki leków, witamin i minerałów do wewnętrznej warstwy skóry. Substancja ta rozpuszcza następnie komórki tłuszczowe.
Lipolizy dokonuje się najczęściej na niewielkich obszarach niechcianego tłuszczu, który trudno usunąć za pomocą innych metod. W przeciwieństwie do liposukcji nie stanowi metody na usunięcie dużej ilości tkanki tłuszczowej.
Table of Contents
ToggleJak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Procedura trwa około 60 minut. Pierwszym krokiem jest nałożenie na skórę specjalnego środka znieczulającego. Następnie chirurg nastrzykuje obszar, który ma być poddany lipolizie specjalnym środkiem chemicznym o nazwie fosfatydylocholina.
Czym jest fosfatydylocholina?
Fosfatydylocholina jest to płynna postać lecytyna sojowej – przeciwutleniacza, który występuje naturalnie w organizmie. Jego pierwsze zastosowanie miało miejsce w latach 50 XX wieku. Podano go w celu obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Fosfatydylocholina penetruje i rozbija komórki tłuszczowe, które są następnie transportowane do wątroby i nerek, a następnie wydalane wraz z moczem.
Jakie są zalety lipolizy iniekcyjnej?
Lipoliza iniekcyjna powoduje stałą redukcję złogów tłuszczu, w szczególności tych, które są najbardziej odporne na dietę i ćwiczenia fizyczne. Zabieg jest stosunkowo łagodny, mało inwazyjny, niezbyt ryzykowany oraz szybki.
Ile zabiegów jest koniecznych dla osiągnięcia dobrego efektu?
Zwykle wykonuje się 2-4 zabiegi w sześciotygodniowych odstępach.
Możliwe zagrożenia i komplikacje
- Siniaki, zaczerwienienie, uczucie gorąca, obrzęk, oraz swędzenie w miejscach poddawanych lipolizie.
- Stwardnienie tkanki lub pojawienie się grudek w miejscach wstrzykiwania płynu, które zanikają po 2-6 tygodniach.
- Pokrzywka, nudności, biegunka, osłabienie i arytmia – które występują stosunkowo rzadko.
Przeciwwskazania i rekomendacje
W celu osiągnięcia dobrych efektów, lipoliza powinna być przeprowadzana na niewielkich obszarach skóry, np. na brzuchu, udach, ramionach i podwójnym podbródku. Lipoliza iniekcyjna nie jest zabiegiem powodującym utratę wagi. Poleca się ją osobom, które chcą nadać lepszego kształtu niektórym obszarom ciała. Lipolizę stosuje się także u osób po zabiegach liposukcji, która zostawia nierówności na skórze.
Przeciwwskazaniami do dokonania zabiegu są:
- Choroby nerek,
- Problemy natury kardiologicznej,
- Cukrzyca,
- Zakrzepica krwi i inne problemy z krwią,
- Ciąża i karmienie piersią.
Postępowanie po zabiegu
- Zaczerwienienie, obrzęk i wrażliwość skóry jest normalnym skutkiem zabiegu i znika zwykle po 24-48 godzinach. Po zabiegu nastrzykiwana skóra staje się twarda. Dolegliwość ta ustąpi w ciągu 2-4 tygodni, pomocne będą jednak ciepłe kompresy.
- Zalecane jest unikanie dużego wysiłku fizycznego przez 48 godzin po lipolizie iniekcyjnej. Nie rekomenduje się także suchej sauny, masażu oraz przykładania lodu przez 3 dni po zabiegu.
- Jakikolwiek dyskomfort może być złagodzony lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty.
- Zawiązanie szalika lub bandaża może zmniejszyć uczucie obrzęku skóry.
- W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zabiegu, należy przestrzegać zdrowej diety i dbać o aktywność fizyczną. W usuwaniu tłuszczu pomocne też będzie picie dużych ilości wody.