Nie można zaprzeczyć, że aktualnie panuje moda na zdrowy wygląd i zdrowy tryb życia. A co jeżeli katorżnicze ćwiczenia, rygorystyczne diety i długie odchudzanie się nie przynosi oczekiwanych efektów? Na szczęście współczesna medycyna plastyczna i estetyczna wychodzi na przeciw niemal każdym problemom!
Table of Contents
ToggleLiposukcja – dla kogo?
Liposukcja to nic innego, jak zabieg odsysania tłuszczu, który dodatkowo można przeszczepić w inne miejsce, np. w piersi. Jest o tyle skuteczny, że nie obkurcza tylko komórek tłuszczowych, ale trwale je usuwa. Dzięki tej operacji można pozbyć się nawet „opornych” fałd tłuszczu, jednak nie jest to zabieg dla każdego. Najlepszymi kandydatami do liposukcji są osoby o prawidłowej wadze ciała lub z lekką nadwagą, zdrowe silne i młode. Skóra osób młodych jest jeszcze bardzo elastyczna i bez problemu może odzyskać odpowiedni kształt. W przypadku osób starszych może konieczne być powtarzanie zabiegu, mogą pojawić się nieestetyczne zwisy. Te natomiast łatwo jest usunąć za pomocą rozwiązań medycyny estetycznej. .
Na czym polega zabieg?
Jest kilka rodzajów zabieg liposukcji. Można wykonać ją techniką suchą, mokrą, super mokrą, tumescent, WAL czy ultradźwiękami. Ta ostatnia jednak nie jest metodą walki z otyłością. Cały zabieg polega na nacięciu skóry w miejscu, z którego należy odessać tłuszcz, a następnie wprowadzeniu pod skórę metalowej rurki, za pomocą której chirurg wykona ten zabieg. Za jednym razem można pobrać do 3 litrów tłuszczu, jednak dla bezpieczeństwa przeważnie jest to 1,5-2 litrów.
„(…) liposukcję ultradźwiękową od chirurgicznej odróżnia to, że komórki tłuszczowe są usuwane z organizmu w mniejszym stopniu, większość z nich zostaje tylko „opróżniona” z tłuszczu, ale pozostają na swoim miejscu. Po wykonanym jednorazowo zabiegu chirurgicznym, obarczonym jak każda operacja ryzykiem powikłań, nie dochodzi więcej do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w danym miejscu, jednak nadmiar kalorii może odkładać się na innych partiach ciała.” – podkreślają specjaliści z portalu tourmedica.pl.
Należy pamiętać, że jest to zabieg bolesny, a ból utrzymuje się przez dłuższy czas. Przez cały miesiąc po operacji należy nosić specjalny kombinezon, który przylega do ciała jak druga skóra. Dopiero po jego ściągnięciu można określić, czy zabieg w rzeczywistości się udał, czy konieczne będą korekty. Ważne jest również, że zabieg liposukcji co prawda trwale usuwa komórki tłuszczowe, jednak nie jest to droga ucieczki od ćwiczeń i diety. Właśnie po operacji należy jeszcze bardziej rygorystycznie przestrzegać diety i systematycznie ćwiczyć. Co prawda usunięte komórki tłuszczowe już się nie odrodzą, jednak mogą pojawić się nowe, które chętnie zajmą miejsce tych starych i spowodują nieładne zniekształcenia. Liposukcja nie jest więc drogą na skróty, a jedynie doskonałą pomocą.
Efekty zabiegu
Na początku efekty zabiegu nie są widoczne, bowiem skóra wciąż jest opuchnięta, a niezagojone rany są dość widoczne. Jednak po upływie około 4 tygodni sylwetka nabiera ładnego kształtu. Efekt zależy jednak nie tylko od umiejętności chirurga, ale także od stanu zdrowia pacjenta i jego realnych oczekiwań. Po pewnym czasie blizny przestają być widoczne, bowiem mają zaledwie kilka milimetrów i umiejscowione są w mało widocznych miejscach. Należy pamiętać jednak, aby po operacji szczególnie dbać o swoje ciało, aby efekt trzymał się jak najdłużej.