Liposukcja. O czym musisz wiedzieć, decydując się na ten zabieg?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Badania donoszą, że w 2006 roku była najczęściej wykonywanym na świecie zabiegiem z zakresu chirurgii kosmetycznej. Stosowana powszechnie już od kilkudziesięciu lat, wciąż ma olbrzymie grono zwolenników, którzy widzą w niej szybki sposób na pozbycie się nadprogramowego tłuszczu i wymodelowanie sylwetki. Liposukcja, bo o niej mowa, niezmiennie budzi tyle samo zachwytu, co kontrowersji.

Czym właściwie jest ta liposukcja?

Najogólniej rzecz ujmując, liposukcją zwie się zabieg usuwania tłuszczu z określonych partii ciała. Istnieje wiele technik wykonywania liposukcji; standardowa i najbardziej powszechna metoda polega na wprowadzeniu do warstwy podskórnej pacjenta kaniuli połączonej z urządzeniem ssącym i odprowadzaniu na zewnątrz rozbitych uprzednio komórek tłuszczowych.

Metodę tę jako pierwszy zaprezentował francuski lekarz Yves-Gerard Illouz całkiem niedawno, bo w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Trzeba tu jednak nadmienić, że nie były to pierwsze chirurgiczne eksperymenty odsysania nadmiernego tłuszczu z różnych miejsc ludzkiego ciała. Dwie dekady wcześniej wykonywano już liposukcję przy użyciu metody opartej na prymitywnej technice łyżeczkowania. Jednak z powodu występowania częstych i poważnych powikłań (np. nadmiernego krwawienia) metoda ta nie miała szansy upowszechnienia się na szeroką skalę.

Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Wbrew mitom, jakie narosły wokół liposukcji, w praktyce raczej nie powinno się stosować jej jako narzędzia walki z otyłością, lecz przede wszystkim jako zabieg mający na celu modelowanie sylwetki. Paradoksalnie najlepsi kandydaci do wykonania liposukcji to osoby regularnie ćwiczące, które mimo zwiększonej aktywności fizycznej borykają się z problemem tłuszczu gromadzącego się w określonych obszarach ciała.

Jakie to obszary? Można rzec – rozległe. Od najpopularniejszych, czyli: brzucha, piersi, bioder i pośladków, przez zewnętrzną i zewnętrzną stronę ud, „boczki”, plecy, na ramionach, podbródku i obszarze pod kolanami kończąc. Liposukcję stosuje się również na klatce piersiowej, jako metodę leczenia ginekomastii, a także podczas usuwania tłuszczaków.

Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu w pierwszej kolejności wymienia się najczęściej zaburzenia rytmu serca, jego wady i choroby. Do liposukcji nie zostanie zakwalifikowany również pacjent cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia i skazy naczyniowe. Ponadto zaleca się, aby na 6-4 tygodni przed zabiegiem rzucić palenie i w miarę możliwości unikać tzw. „palenia biernego”.

Generalnie każda liposukcja powinna być poprzedzona gruntownymi i wnikliwymi badaniami lekarskimi, mającymi na celu wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań. Trzeba mieć bowiem świadomość, że zabieg ten należy do dość skomplikowanych, a niewłaściwie wykonany może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

Jak wygląda zabieg?

Jak już zasygnalizowałem wcześniej, istnieje wiele technik wykonywania liposukcji, choć elementem wspólnym dla wszystkich jest kaniula – cienka rurka, przez którą tkanka tłuszczowa jest odsysana pod ciśnieniem.

Standardową metodą jest liposukcja ssąca. Polega na mechanicznym rozbijaniu tkanki tłuszczowej kaniulą poruszaną przez chirurga w przód i w tył. Po rozbiciu tłuszcz jest zasysany dzięki urządzeniu wytwarzającemu ciśnienie.

Liposukcja wibracyjna zakłada użycie specjalnej kaniuli z wibrującą końcówką. Takie rozwiązanie – umożliwiające łatwiejsze, szybsze i bezpieczniejsze rozbijanie tkanki tłuszczowej – sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku obszarów, takich jak plecy czy okolice pośladków.

Inną popularną techniką jest liposukcja ultradźwiękowa. Stosuje się ją najczęściej podczas wykonywania zabiegów na obszarze górnych partii pleców. W tym przypadku rozpuszczanie tkanki tłuszczowej odbywa się za pośrednictwem kaniuli wytwarzającej ultradźwięki. Plusem liposukcji opartej na ultradźwiękach jest mniejsze krwawienie, choć z drugiej strony, nieprawidłowo wykonana może prowadzić do oparzeń skóry.

Rozbijać tkankę tłuszczową w celu łatwiejszego jej odessania można też przy pomocy laserów. Liposukcja laserowa ma jeszcze tę zaletę, że wpływa na obkurczanie włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra poddana zabiegowi w mniejszym lub większym stopniu zachowuje swoją sprężystość.

Powikłania i rekonwalescencja – czego możemy się spodziewać?

Nie oszukujmy się. Odsysanie tłuszczu to znacząca ingerencja w organizm, toteż należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań. Oprócz standardowych objawów, takich jak bóle, siniaki, blizny i obrzęki, mogą pojawić się również inne, poważniejsze.

Tak jak każda ingerencja w organizm, tak i liposukcja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia infekcji. Dlatego istotna jest stała obserwacja rany i dbanie o jej czystość, choć czasem stosowanie nawet najskrajniejszych środków ostrożności może nie być wystarczające. Decydując się na liposukcję, trzeba też liczyć się z możliwością przypadkowego uszkodzenia narządów wewnętrznych końcówką kaniuli. Jeżeli jednak korzystamy z usług sprawdzonego chirurga, ryzyko jest naprawdę niewielkie. Wśród innych potencjalnych efektów ubocznych liposukcji wymienia się m.in.: martwicę skóry, zatory, seromę, problemy z utrzymaniem właściwej równowagi płynów w organizmie, czy wspomniane już poparzenia po liposukcji ultradźwiękowej.

W całym procesie związanym z wykonaniem zabiegu liposukcji niezwykle ważnym etapem jest rekonwalescencja. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo powinna trwać, ponieważ każda metoda wiąże się z innym okresem powrotu do zdrowia.

Okres bezpośrednio po zabiegu jest dość uciążliwy, ponieważ z rany wyciekają resztki płynu, odprowadzane przez małe dreny (może się to przeciągać nawet do ośmiu godzin). Wtedy również rozpoczyna się kuracja antybiotykowa, której celem jest zredukowanie ryzyka powstania zakażenia. Wiele osób do antybiotyków dołącza leki przeciwbólowe, ponieważ trudno im znieść dyskomfort powstały w wyniku zabiegu. Po ok. tygodniu od wykonania liposukcji usuwane są szwy.

Niezwykle ważny jest dobór właściwego odzienia; najczęściej zaleca się pacjentom noszenie specjalnej uciskowej odzieży, której głównym zadaniem jest zmniejszenie obrzęków. Jak długo trzeba ją nosić? Bezwzględnie przez pierwsze dwa tygodnie, potem to już zależy przede wszystkim od postępów rehabilitacyjnych samego pacjenta.

Istotna również jest dieta, zwłaszcza w kontekście uregulowania gospodarki płynów w organizmie i uzupełnienia żelaza (głównie w przypadku pacjentów borykających się z anemią). Przez minimum cztery tygodnie powinno się również wystrzegać wysiłku fizycznego.

Jakie są alternatywy dla liposukcji?

W pierwszej kolejności metody tradycyjne, a więc odpowiednio zbilansowana dieta wspomagana regularnymi ćwiczeniami. Oczywiście w tym przypadku kluczem do sukcesu jest żelazna konsekwencja, ale też znalezienie takiej aktywności, która będzie sprawiać nam sporo frajdy. Dlatego sztandarową alternatywą dla liposukcji powinna być wizyta u dietetyka oraz regularne zaglądnie na siłownię.

Nie zmienia to faktu, że istnieją też inne alternatywy i to z zakresu medycyny estetycznej. Jedną z takich jest krioliza, czyli modelowanie sylwetki zimnem. Zabieg ten opiera się na badaniach dwóch amerykańskich lekarzy, Mansteina i Andersona, dowodzących, iż komórki tłuszczowe są znacznie wrażliwsze na chłód niż inne otaczające je tkanki. Krioliza polega więc na schłodzeniu i uszkodzeniu komórek tłuszczowych tak, by organizm sam wydalił je w naturalnym procesie fizjologicznym.

O wiele mniej inwazyjnym i bezpieczniejszym od liposukcji zabiegiem jest lipoliza, czyli kuracja, podczas której pacjent dostaje zastrzyki z substancjami rozpuszczającymi komórki tłuszczowe. Wypływający z komórek tłuszcz przedostaje się do krwiobiegu i trafia do wątroby, gdzie jest rozkładany, a w dalszej kolejności wydalany z organizmu.

Liposukcja – czy warto?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do sytuacji, w której spoglądamy na liposukcję jak na remedium, które zwalczy wszystkie nasze bolączki związane z nadmiernym tłuszczykiem, odkładającym się tu i ówdzie.

Trzeba również pamiętać, że liposukcja nie rozwiązuje problemu raz na zawsze. Nieprzestrzeganie diety i ignorowanie aktywności fizycznej szybko przywróci „odessany” dzięki liposukcji deficyt tkanki tłuszczowej i to z nadwyżką.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

1 thought on “Liposukcja. O czym musisz wiedzieć, decydując się na ten zabieg?

  1. Zabieg przechodziłem 5 lat temu. Przez całe życie byłem insulino oporny ale dzięki diecie pani Dąbrowskiej i metforminie udało się wyjść w miarę na prostą. Z wagą 125 kg kwalifikowałem się do częściowej refundacji zabiegu lipo. Zabieg odmienił moje życie dosłownie o 180 stopni. W końcu czułem się jak człowiek bo wcześniej czułem się jak pies – wielki pies. Sam zabieg i rekonwalescencja to ciężki czas. Gorące podziękowanie dla lekarzy z Weiss Klinik Zabrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gimnastyka z chodakowską

Znaleziony temat: gimnastyka z chodakowską Gimnastyka z Ewą Chodakowską – poradnik dla aktywnych Ewa Chodakowska to jedna z najbardziej popularnych trenerów fitness w Polsce. Jej

Czytaj więcej »

dieta keto śniadanie do pracy

Znaleziony temat: dieta keto śniadanie do pracy Dieta keto – śniadanie do pracy Dieta keto, znana również jako dieta ketogeniczna, stała się ostatnio bardzo popularna

Czytaj więcej »

czy jogurt jest zdrowy

Znaleziony temat: czy jogurt jest zdrowy Poradnik: Jak wprowadzić jogurt do zdrowej diety i aktywnego stylu życia Jogurt jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na

Czytaj więcej »

keto dieta recensioni

Znaleziony temat: keto dieta recensioni Poradnik: Jak schudnąć na diecie keto z Ewą Chodakowską Jeśli chcesz schudnąć i jednocześnie utrzymać aktywność fizyczną, dieta keto w

Czytaj więcej »

dieta 3 posiłki

Znaleziony temat: dieta 3 posiłki Jak schudnąć i poprawić kondycję fizyczną? Oto poradnik dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną do

Czytaj więcej »

różany kosmetyk krzyżówka

Znaleziony temat: różany kosmetyk krzyżówka Różany kosmetyk – idealny sposób na pielęgnację i relaks Różany kosmetyk to produkt, który zdobywa coraz większą popularność ze względu

Czytaj więcej »

dieta keto 21 dias

Znaleziony temat: dieta keto 21 dias Poradnikowy: Dieta keto na 21 dni – jak być aktywnym i schudnąć z Ewą Chodakowską Czy chciałbyś schudnąć i

Czytaj więcej »

przed i po schudnięciu

Znaleziony temat: przed i po schudnięciu Przed i po schudnięciu – jak skutecznie osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Marzysz o smukłej sylwetce, ale nie wiesz, jak się

Czytaj więcej »

doda trening

Znaleziony temat: doda trening „Jak zacząć trening i schudnąć z Ewą Chodakowską?” Jeśli marzysz o smukłej sylwetce i chcesz schudnąć, to doskonale trafiłeś! Ewa Chodakowska,

Czytaj więcej »

chodakowska 12

Znaleziony temat: chodakowska 12 Poradnik: Jak schudnąć i poprawić kondycję z Ewą Chodakowską Chciałbyś schudnąć, poprawić swoją kondycję i wzmocnić mięśnie? Dobrze trafiłeś! W tym

Czytaj więcej »

efengshui.pl

Strona: efengshui.pl kategoria tematyczna: Dom Serwis internetowy efengshui.pl to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki sztuki feng shui. Znajdziesz tu wiele cennych informacji

Czytaj więcej »

detocell ewa chodakowska

Znaleziony temat: detocell ewa chodakowska Jak zacząć swoją przygodę z detoksem i zdrowym stylem życia? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje

Czytaj więcej »

to be verbs active voice

Znaleziony temat: to be verbs active voice Jak schudnąć i poprawić kondycję fizyczną? Oto poradnik dla wszystkich tych, którzy chcą aktywnie zadbać o swoje zdrowie

Czytaj więcej »

kosmetyki samochodowe częstochowa

Znaleziony temat: kosmetyki samochodowe częstochowa Kosmetyki samochodowe – jak zadbać o estetykę pojazdu? Wprowadzenie Kosmetyki samochodowe są nieodłącznym elementem dbania o estetykę pojazdu. Podobnie jak

Czytaj więcej »

dieta garstkowa

Znaleziony temat: dieta garstkowa Jak schudnąć i poprawić kondycję fizyczną? Oto poradnik dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić do swojego życia zdrową dietę garstkową oraz aktywność

Czytaj więcej »

medycyna estetyczna lublin

Znaleziony temat: medycyna estetyczna lublin Medycyna estetyczna – co warto wiedzieć? Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się poprawianiem wyglądu zewnętrznego pacjenta. W odróżnieniu

Czytaj więcej »
Kategorie

estetyczna prezentacja

Znaleziony temat: estetyczna prezentacja 5 kroków do estetycznej prezentacji 1. Zadbaj o odpowiedni makijaż Podstawą udanej estetycznej prezentacji jest odpowiednio dobrany makijaż. Wybierz produkty, które

Czytaj więcej »

dieta jajeczna efekty

Znaleziony temat: dieta jajeczna efekty Dieta jajeczna – jak schudnąć i być aktywnym? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i

Czytaj więcej »

relaksacja chodakowska

Znaleziony temat: relaksacja chodakowska Jak schudnąć i zadbać o swoje ciało z pomocą Ewy Chodakowskiej? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje

Czytaj więcej »

skalpel wyzwanie cena

Znaleziony temat: skalpel wyzwanie cena Jak schudnąć i poprawić kondycję fizyczną? Oto poradnik dla wszystkich, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć prowadzić

Czytaj więcej »

chodakowska cellulit

Znaleziony temat: chodakowska cellulit Jak pozbyć się cellulitu – poradnik Ewy Chodakowskiej Cellulit to problem, który dotyka wiele kobiet na całym świecie. Niezależnie od wieku

Czytaj więcej »

ile mogę schudnąć w miesiąc

Znaleziony temat: ile mogę schudnąć w miesiąc Ile mogę schudnąć w miesiąc? Poradnikowy przewodnik dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy Marzysz o wymarzonej sylwetce i

Czytaj więcej »

666 trening

Znaleziony temat: 666 trening Poradnik: Jak schudnąć i zadbać o swoje ciało z Ewą Chodakowską Czy marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym stylu życia? Jeśli

Czytaj więcej »

oczy bez twarzy

Znaleziony temat: oczy bez twarzy Oczy bez twarzy – jak osiągnąć idealny wygląd? Estetyczna medycyna Estetyczna medycyna to dziedzina, która zajmuje się poprawianiem wyglądu zewnętrznego

Czytaj więcej »