m jak moda

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

temat wybrany: m jak moda

Poradnik: Kto był pierwszą kobietą w kosmosie?

Historia podboju kosmosu to nie tylko opowieść o mężczyznach. Wśród astronautów znajdują się również kobiety, które odważnie stawiają czoła wyzwaniom i dokonują niezwykłych wyczynów. Jedną z takich kobiet była Walentina Tierieszkowa – pierwsza kobieta w kosmosie.

Walentina Tierieszkowa urodziła się w 1937 roku w Jekaterynburgu w Rosji. Od dzieciństwa marzyła o lataniu i wstąpiła do szkoły lotniczej. Po ukończeniu edukacji pracowała jako pilot śmigłowca, a w 1962 roku zdecydowała się wziąć udział w selekcjach astronautycznych.

Po intensywnym treningu kosmonautycznym Tierieszkowa została wybrana do załogi misji Wostok 6. 16 czerwca 1963 roku wraz z rakietą wystrzelono ją na orbitę Ziemi. Podczas swej misji spędziła w kosmosie ponad trzy dni, wykonała 48 okrążeń Ziemi i przeprowadziła wiele eksperymentów naukowych.

Po powrocie na Ziemię Walentina Tierieszkowa została uhonorowana tytułem Bohatera Związku Radzieckiego oraz Orderem Lenina. Przez wiele lat działała w radzieckiej kosmonautyce, biorąc udział w kolejnych misjach kosmicznych. Zmarła w 2013 roku w Moskwie.

Dziś Walentina Tierieszkowa jest uważana za ikonę kobiecej kosmonautyki i inspirację dla wielu młodych kobiet, które marzą o karierze w tej dziedzinie. Jej historia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a odwaga i determinacja pozwalają osiągać cele, nawet w kosmicznych warunkach.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *