Starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym. W zasadzie już od 20 roku życia tempo przemian zachodzących na co dzień w naszej skórze stopniowo słabnie. Traci ona coraz więcej wody, staje się mniej napięta i elastyczna. W połączeniu z wieloma szkodliwymi czynnikami, z jakimi musi radzić sobie nasza cera, prowadzi to do pogorszenia stanu skóry. Z czasem pojawiają się pierwsze zmarszczki, przebarwienia, suchość. Nie oznacza to, że wobec upływu czasu jesteśmy bezradne i musimy bezczynnie przyglądać się niszczeniu naszej skóry.
Oczywiście najlepiej byłoby zadbać o nią właściwie już od samego początku. Wtedy tempo negatywnych przemian jest znacznie słabsze. Niezwykle istotna jest również pielęgnacja cery już dojrzałej, naznaczonej upływem czasu. Kluczowe znaczenia ma przede wszystkim właściwe oczyszczanie, odżywienie oraz nawilżenie skóry. Prawidłowe oczyszczanie wspomaga regenerację skóry, która wraz z upływem czasu jest coraz wolniejsza. Właściwe odżywianie, zapobiega utracie niezbędnych substancji, potrzebnych dla zdrowia i dobrego wyglądu cery. Intensywne nawilżanie z kolei, pomaga uzupełniać niedobory wody, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek.
Jak zwykle jednak w pielęgnacji należy zachować zdrowy rozsądek i umiar, by zbytnio nie obciążać skóry, uniemożliwiając jej oddychanie i naturalną regenerację. Jak zatem pielęgnować cerę dojrzałą? Należy pamiętać o tym, by stosowane kosmetyki były bogate w aktywne składniki. Warto wybierać kremy z filtrami UV oraz z substancjami antyutleniającymi. Wieczorem najlepiej sięgać po kremy regeneracyjne, zawierające retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Pomagają one redukować zmarszczki i drobne przebarwienia. Doskonale nadają się one do wszystkich rodzajów cery. Na skórę dojrzałą dobry wpływ ma również kwas askorbinowy – zawierający dużą ilość witaminy C. Pomaga on w walce z przebarwieniami rozjaśniając skórę. Spośród kosmetyków naturalnych, które możemy samodzielnie wykonać w domu, godne polecenia są następujące.
Maseczka migdałowa pod oczy
W okolice oczu wklepujemy delikatnie olejek migdałowy. Jego nadmiar usuwamy miękką chusteczką higieniczną. Olejek doskonale sprawdza się w pielęgnacji szyi oraz dekoltu. Zabieg ożywia, ujędrnia, łagodzi podrażnienia. Stosowany regularnie pomaga zapobiegać przedwczesnym oznakom starzenia.
Maseczka żelatynowa pod oczy
Z płatków żelatyny wycinamy paski. Namaczamy je w zimnej wodzie. Nakładamy na skórę pod oczami. Po 10 minutach resztki płatków usuwamy przy pomocy płatków kosmetycznych i zmywamy letnią wodą. Maseczka ma właściwości wygładzające i liftingujące. Poprawia elastyczność i gładkość skóry pod oczami i niweluje opuchliznę.
Maseczka z żelatyny i olejów pod oczy
Do wykonania maseczki potrzebujemy żelatynę, olejek z wiesiołka i olejek z ogórecznika lekarskiego. Sproszkowaną żelatynę mieszamy z olejkami. Nakładamy pod oczy. Po 10 minutach zmywamy letnią wodą. Maseczka wygładza i odżywia. Zmniejsza suchość skóry wokół oczu, nadaje jej gładkość oraz zdrowy wygląd.
Maseczka bananowa
Pół banana rozgniatamy na papkę, dodajemy łyżkę otrębów migdałowych i tyle olejku migdałowego, aby powstała papka o konsystencji maseczki. Zamiast olejku można też użyć miodu. Po nałożeniu czekamy 20 minut i spłukujemy twarz letnią wodą. Maseczka stosowana regularnie raz w tygodniu odżywia skórę i zapobiega przedwczesnym oznakom starzenia.
Maseczka algowa
Do wykonania maseczki potrzebujemy: łyżeczkę miodu, kroplę olejku różanego i pół łyżeczki proszku z alg. Olejek mieszamy z miodem. Na koniec dodajemy algi. Nakładamy na twarz. Po 15 minutach zmywamy ciepłą wodą. Maseczka jest odżywcza i ujędrniająca.
Maseczka truskawkowa
Kilka dojrzałych truskawek rozgniatamy i mieszamy z łyżką oleju sojowego. Papkę nakładamy na twarz. Po 20 minutach zmywamy ciepłym mlekiem. Maseczka spłyca bruzdki, napina skórę i rozjaśnia przebarwienia.
Maseczka pomarańczowa
Składniki niezbędne do wykonania maseczki to: 2 łyżki twarożku, 2 łyżki oleju słonecznikowego i sok z połówki pomarańczy. Składniki miksujemy. Papkę nakładamy na twarz, szyję, dekolt. Po 20 minutach zmywamy letnią wodą. Maseczka przywraca skórze sprężystość i jędrność, spłyca bruzdki oraz zmarszczki.
Maseczka jabłkowa
Małe jabłko trzemy na tarce z gęstymi otworkami. Mieszamy je z łyżką mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej i kilkoma kroplami soku z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz na 15 minut, a następnie zmywamy na przemian zimną i ciepłą wodą. Maseczka ujędrnia, wygładza i poprawia koloryt cery. Jabłka mają właściwości przeciwzmarszczkowe.
Maseczka brzoskwiniowa
Obraną brzoskwinię kroimy na kawałki i trzemy na tarce. Dodajemy żółtko, odrobinę mąki i oliwy tak, aby uzyskać gładką masę. Nakładamy na twarz na 15 minut i zmywamy letnią wodą. Brzoskwinia to dla skóry prawdziwa bomba witaminowa. Ponadto poprawia kolor cery, wygładza ją i uelastycznia.
Maseczka z groszku
Zielony groszek z puszki rozgniatamy na miazgę i mieszamy z dwiema łyżeczkami śmietanki . Maseczkę trzymamy na twarzy przez około 15 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Maseczka poprawia jędrność i kolor skóry, dostarczając skórze białko, skrobię oraz związki mineralne, zawarte w groszku.
Maseczka z twarogu
3 łyżeczki białego sera ucieramy z łyżką śmietany lub miodu tak, by powstała konsystencja kremu. Smarujemy twarz, uwzględniając okolice oczu i ust. Po 20 minutach zmywamy wacikiem nasączonym w mleku. Maseczka jest odżywcza i wygładzająca. Nadaje skórze aksamitną gładkość.
Maseczka mleczno-jarzynowa
Łyżeczkę świeżego twarożku mieszamy z łyżeczką słodkiej śmietanki i łyżeczką soku z marchwi lub utartą drobno marchewką. Papkę rozprowadzamy na twarzy. Po 20 minutach spłukujemy ciepłą, a następnie letnią wodą. Maseczka poprawia jędrność i elastyczność skóry. Ponadto nadaje skórze zdrowy, lekko opalony odcień.
Maseczka z awokado
Miąższ z dojrzałego owocu awokado mieszamy z kilkoma kroplami soku z cytryny i ucieramy na jednolitą masę. Dodajemy łyżeczkę śmietany, by uczynić maseczkę bardziej kremową. Tak przygotowany krem nanosimy na twarz i szyję. Pozostawiamy na 20 minut. Następnie spłukujemy letnią wodą. Skóra staje się napięta i wygładzona. Miąższ z awokado opóźnia procesy starzenia.
Maseczki do cery dojrzałej najlepiej stosować dwa – trzy razy w tygodniu. Dzięki dużej różnorodności składników działają one bardzo wszechstronnie: wygładzają, poprawiają elastyczność skóry, pobudzają odnowę komórkową i co ważne są całkowicie bezpieczne dla wrażliwej skóry dojrzałej.
1 thought on “Maseczki do cery dojrzałej”
Kto nie marzy o cerze bez zmarszczek! Te domowe sposoby są rewelacyjne.