Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania i wyjątkowo delikatnej pielęgnacji. Charakterystyczne dla tego rodzaju skóry jest zaczerwienienie w okolicach policzków, nosa i brody oraz powstawanie w tych obszarach tzw. pajączków. Ich pojawienie się może być wywołane zmianami temperatur, ostrym lub gorącym jedzeniem, czy zbyt intensywnym mechanicznym działaniem np. potarciem. Skóra naczyniowa jest najczęściej unaczyniona obficie, ale bardzo płytko. Naczynia są mocno wypełnione krwią, są także bardziej kruche i słabsze, co sprawia, że pod wpływem ciśnienia krwi, pękają.
Do najczęściej wymienianych przyczyn powstawania pajączków na skórze zalicza się: czynniki dziedziczne, zaburzenia hormonalne, alergie, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, czy nerwice naczyniowe. Wśród bodźców wywołujących pękanie naczyń najczęściej wymienia się: zmiany temperatur, przebywanie na słońcu, spożywanie lub używanie do pielęgnacji alkoholu, spożywanie zbyt gorących potraw oraz używanie nadmiernej ilości ostrych przypraw.
Obecnie kosmetologia i dermatologia oferuje wiele specjalistycznych zabiegów przeznaczonych dla osób ze skórą naczynkową. Są to laserowe zamykanie naczynek, ultradźwięki, elektrokoagulacja, drenaż limfatyczny, jonoforeza, galwanizacja, naświetlania. Istnieje jednak szereg sprawdzonych sposobów, pomagających utrzymać cerę naczynkową w dobrej formie. Osobom z tego typu problemami nie zaleca się gorących kąpieli, sauny, intensywnych masaży, solarium, depilacji ciepłym woskiem. Radzi się również unikanie kwaśnych i ostrych potraw i napojów, alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz wprowadzenie do diety witamin C, B2 oraz PP i bioflawonoidów. Jeśli chodzi o kosmetyki to zabronione są wszelkie na bazie alkoholi, silnie perfumowane i silnie drażniące np. peeling gruboziarnisty. Kosmetyki powinny być dobrane do cery i działać wzmacniająco, kojąco i łagodząco. Bardzo dobrze na skórę naczynkową wpływają niektóre zioła i to właśnie z nich możemy skorzystać przy sporządzaniu domowych maseczek do cery naczynkowej. Polecamy przede wszystkim następujące.
Maseczka z siemienia lnianego
Łyżkę nasion siemienia lnianego zalewamy szklanką wody i gotujemy. W momencie, gdy woda zgęstnieje i będzie miała konsystencję „papki”, zdejmujemy z ognia i zostawiamy do ostudzenia. Na twarz nakładamy zwilżoną tonikiem do cery naczynkowej gazę a na nią nakładamy rozgotowane siemię lniane. Po 20 minutach zmywamy twarz letnią wodą. Siemię lniane wykazuje działanie osłonowe i nawilżające. Ponadto łagodzi podrażnienia i normalizuje czynności skóry, dlatego doskonale nadaje się do wrażliwej skóry naczynkowej.
Maseczka z twarożku
1 łyżeczkę twarogu mieszamy z 1 łyżeczką tłustej śmietany homogenizowanej. Powstały preparat nakładamy na umytą i osuszoną twarz. Zmywamy po 20 minutach. Maseczka taka ma właściwości odżywcze i wspomaga naturalne bariery ochronne skóry twarzy. Maseczka doskonale nawilża i wygładza cerę. Oprócz tego uelastycznia i lekko napina, ale nie ściąga skóry, poprawia też koloryt, co w przypadku cery naczynkowej jest niezwykle istotne.
Maseczka z kiwi
Kiwi obieramy ze skórki i drobno kroimy. Dodajemy 1 łyżeczkę soku z cytryny i 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Nakładamy na twarz i dekolt na 20 minut. Następnie wszystko zmywamy. Maseczki z kiwi mają działanie wzmacniające oraz lecznicze. Oczyszczają, odżywiają, wygładzają i uelastyczniają skórę.
Maseczka ziołowa
Łyżkę suszu rumianku pospolitego oraz łyżkę mielonego siemienia lnianego zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy do ostudzenia. Kiedy napar będzie miał temperaturę pokojową, dodajemy kilka kropel witaminy A. Maseczkę równomiernie rozprowadzamy po twarzy. Można przykryć gazą lub chusteczkami higienicznymi. Zmywamy po 20 minutach. Maseczka ta doskonale nadaje się do cery naczynkowej, łącząc kojące właściwości rumianku i siemienia lnianego. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Łagodzi wszelkie podrażnienia i nie obciąża skóry.
Maseczka z rumianku i szałwii lekarskiej
Trzy łyżki zmielonego suszu rumianku pospolitego i łyżkę zmielonego suszu szałwii lekarskiej zalewamy ½ szklanki wrzątku. Odstawiamy do ostudzenia. Gdy napar osiągnie temperaturę pokojową, dodajemy kilka kropel witamin A i E. Na twarz nakładamy zwilżoną gazę a na gazę maseczkę. Po 20 minutach zdejmujemy a resztki maseczki na twarzy usuwamy tonikiem do cery naczynkowej. Maseczka działa łagodząco na skórę. Wspomaga jej naturalne procesy regeneracyjne. Działa przeciwzapalnie, sprawia, że skóra jest delikatna i przyjemna w dotyku.
Maseczka odżywcza z miodu i śmietanki
1 łyżeczkę miodu ucieramy z 1 łyżeczką słodkiej śmietanki. Tak powstałą papkę nakładamy na umytą i osuszoną twarz. Zmywamy po 20 minutach. Maseczka ma dobry wpływ na nawilżenie skóry i dodaje jej blasku. Oprócz tego nawilża, odżywia, działa antybakteryjnie. Ponadto wygładza cerę i dodaje skórze blasku.
Maseczka z róży
Łyżkę serka homogenizowanego mieszamy z łyżką miodu i 2 kroplami olejku różanego. Nakładamy na twarz na 10 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Maseczka działa relaksująco, wzmacnia naczyńka i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Olejek z róży w połączeniu z miodem i serkiem wzmacnia, regeneruje, poprawia nawilżenie skóry. Rozjaśnia przebarwienia i wzmacnia skórę naczynkową.
Maseczka z kasztanowca i babki
Po 1 łyżce rozdrobnionych liści kasztanowca i babki mieszamy z łyżką płatków owsianych. Zalewamy szklanką wody, by powstała papka. Wszystko podgrzewam, potem studzimy i letni preparat nakładamy na twarz na 20 minut. Zmywamy letnią wodą. Maseczka działa przeciwzapalnie i ściągająco. Poza tym nawilża, przywraca skórze jędrny i młody wygląd.
Maseczka ziołowa
Łyżeczkę liści pokrzywy mieszamy z łyżeczką krwawnika, łyżeczką kopytnika i łyżeczką siemienia lnianego. Mieszankę zalewamy szklanką gorącego mleka. Następnie podgrzewamy na małym ogniu, aż powstanie papka. Letnią nakładamy na twarz. Po 20 minutach zmywamy ciepłą wodą. Maseczka z ziół łagodzi podrażnienia i wygładza cerę. Wykazuje też lecznicze działanie dla skóry z popękanymi naczynkami.
Maseczka z nagietka i skrzypu
Mieszamy po łyżce suszonego nagietka, skrzypu i kasztanowca. Zalewamy wszystko szklanką wrzącej wody. Po 15 minutach dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Nakładamy grubą warstwę papki na twarz. Po kwadransie zmywamy maseczkę wilgotną, ciepłą gazą a twarz przemywamy ciepłą wodą. Maseczka działa bakteriobójczo, regeneruje zniszczony naskórek.
Jak widać, domowa apteczka pełna jest jest ziół, których działanie może wspomagać pielęgnację cery naczynkowej. Kosmetyki z nich sporządzone są w stu procentach naturalne i co najważniejsze w przypadku skóry z pajączkami, są delikatne i łagodne w działaniu.
1 thought on “Maseczki do cery naczynkowej”
liście kasztanowca mają odwrotne działanie do owoców, nasion i kwiatów kasztanowca.