Mówiąc o pielęgnacji skóry, nie sposób pominąć istotnego elementu, jakim jest nawilżanie cery. Dlaczego jest ono tak istotne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Właściwe nawilżenie skóry zapewnia jej zdrowy i młody wygląd. Ubytki wody i tłuszczu w skórze powodują, że wysycha ona i dużo szybciej się starzeje a tego przecież nie chce żadna z nas. Wraz z upływem czasu naturalne mechanizmy nawilżania w naszej skórze zaczynają zawodzić. Powoduje to zachwianie równowagi wodno-lipidowej w skórze i utratę jej płaszcza ochronnego.
Jeśli nieodpowiednio nawilżamy naszą cerę, włókna odpowiedzialne za jej elastyczność i jędrność ulegają zniszczeniu, czego prostą konsekwencją jest powstawanie zmarszczek. Problem ten dotyczy zwłaszcza skóry twarzy. Jest ona bowiem dużo cieńsza i wrażliwsza niż na pozostałych częściach ciała. Szczególnej troski wymaga skóra w okolicach oczu, bo właśnie ona traci płaszcz wodno-lipidowy najszybciej.
Nawilżania wymaga właściwie każdy rodzaj cery. Należy pamiętać, że nawilżanie nie jest zarezerwowane jedynie dla skóry suchej. Potrzebuje go także skóra mieszana a nawet tłusta. Ta ostatnia ma w nadmiarze tłuszczu, jednak to nie jest jednoznaczne z wystarczającą ilością wody w skórze. W jaki sposób dostarczamy skórze wodę.
Podstawową jest oczywiście właściwe odżywianie i spożywanie dużych ilości wody pitnej. Kolejną możliwością jest suplementacja w postaci spożywania kapsułek typu Hydro. Ich celem jest nawilżanie najgłębszych warstw skóry. Kolejny krok to używanie kremu nawilżającego. Na rynku panuje ogromny wybór.
Należy pamiętać, by krem był odpowiednio dobrany do typu cery. Jeszcze jedną możliwością jest stosowanie maseczek. Również w tym zakresie rynek kosmetyczny ma bardzo bogatą ofertę. Warto jednak sięgać również po sprawdzone domowe sposoby nawilżania cery. Wiele produktów, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali, ma właściwości nawilżające. Są to między innymi owoce, warzywa oraz miód. Wystarczy więc jedynie wiedzieć czego i w jakich proporcjach użyć. Oto kilka propozycji domowych maseczek nawilżających.
- Maseczka z kiwi
- Maseczka winogronowa
- Maseczka z mango
- Maseczka z arbuza
- Maseczka morelowa
- Maseczka truskawkowa
- Maseczka truskawkowa z twarożkiem
- Maseczka ziemniaczana
- Maseczka warzywna
- Maseczka selerowa
- Maseczka marchewkowo-jabłkowa
- Maseczka marchewkowo-miodowa
Maseczka miodowa
Mieszamy dwie łyżki miodu z dwoma łyżeczkami mleka lub słodkiej śmietanki. Smarujemy twarz i szyję. Po 10 minutach zmywamy letnią wodą. Skóra pod wpływem tej maseczki staje się nawilżona, wygładzona, jędrna i elastyczna.
Maseczka miodowa z jabłkiem
Mieszamy 1 łyżkę miodu z jednym obranym, startym jabłkiem. Nakładamy na twarz na 15 minut. Maseczka wygładza i nawilża skórę, działa regenerująco i odżywczo.
Maseczka migdałowo-miodowa
Kilka obranych migdałów rozcieramy dokładnie z jedną łyżką miodu. Rozprowadzamy na twarzy cienką warstwę uzyskanego preparatu. Zmywamy ciepłą wodą po upływie 20 minut. Maseczka działa nawilżająco, wyrównuje koloryt skóry i wzmaga naturalne procesy regeneracyjne skóry.
Maseczka śmietankowa
Pół szklanki gęstej śmietany (18%) ubijamy na sztywno. Dodajemy łyżeczkę mąki pszennej i dokładnie mieszamy składniki. Nakładamy papkę na twarz i czekamy aż wyschnie. Następnie spłukujemy ją ciepłą wodą. Aby pozbyć się zapachu śmietany, przetrzeć twarz tonikiem. Maseczka działa ściągająco i tonizująco, ma również działanie lekko rozjaśniające.
Maseczka miętowa
Krem nawilżający mieszamy z naparem ze świeżych liści mięty i smarujemy nim twarz. Po kilkunastu minutach nadmiar kremu usuwamy chusteczką. Mięta ma właściwości kojące i nawilżające, działa też chłodząco i antyseptycznie. Idealnie koi skutki opalania.
Maseczka z oleju lnianego
Świeży olej lniany rozprowadzamy na twarzy cienką warstwą na 20-30 min. Maseczkę wycieramy suchym ręcznikiem. Pozostałe na twarzy resztki wchłoną się same. Maseczka daje efekt natychmiastowego nawilżenia cery a ponadto regularne jej stosowanie regeneruje i odżywia skórę.
Trudno wyobrazić sobie pielęgnację skóry bez jej nawilżania. Jest ono tak samo niezbędne jak i łatwe do przeprowadzenia. Wszak marchew, miód czy świeże owoce znajdują się w kuchni każdej z nas. Możemy być pewne, że wszystkim, którzy troszczą się o cerę, ona zrewanżuje się pięknym i młodym wyglądem, nawet po upływie wielu lat.
1 thought on “Maseczki nawilżające”
Pamiętam moja babcia korzystała z naturalnych sposobów odmładzania cery w postaci zielonego ogórka, bo w sumie był to najtańszy sposób na wykonanie maseczki i co ważne skuteczny, moja babcia miała cerę jak pupa niemowlaka.