Naturalne glinki pozyskiwane z głębi ziemi w postaci kamieni, od dawien dawna wykazują właściwości lecznicze, dopiero od pewnego czasu wykorzystywane są w szeroko pojętej kosmetyce. Użycie glinek do pielęgnacji skóry i włosów, przy odpowiednim ich doborze, pozwoli uzyskać fenomenalne efekty. Sięgnij do darów natury i pozwól aby wydobyły Twoje wewnętrzne piękno.
Glinki zawierają całe mnóstwo mikro oraz makroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wpływają na kondycję naszej skóry i włosów. Zawarte w nich, w formie łatwo przyswajalnej przez nasz organizm, pierwiastki takie jak:
- krzem,
- fosfor,
- potas,
- żelazo,
- wapń,
- magnez,
- cynk,
pozwalają uzupełnić niedobory, na które cierpi nasz organizm, narażony na ciągłe działanie substancji szkodliwych.
Krzem, będący głównym składnikiem glinki, poprawia elastyczność skóry i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, ma też działanie przeciwzapalne. Wapń i magnez są niezbędne do prawidłowego działania układu krwionośnego i mają działanie przeciwalergicznie. Potas jest używany przez organizm w wydalaniu toksyn. Cynk pozwala regulować funkcje wydzielnicze skóry i przyspiesza gojenie ran, podnosi również odporność skóry na infekcje. Selen usprawnia odtruwanie organizmu i działa przeciwzapalnie.
Glinki posiadają również doskonałe zdolności absorpcyjne, pozwalając tym samym na pozbycie się toksyn z naszego organizmu. Tak przygotowany organizm odzyskuje nie tylko zdrowie, ale i piękno.
Glinki mają właściwości lecznicze i upiększające. Terapia wykorzystująca ich dobroczynne właściwości to argilloterapia.
Używane są w pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Można się w nich kąpać, można się nimi masować, kremować i szorować. Stosowane są również do czyszczenia zębów i nadają się nawet do spożycia. Są używane do produkcji wielu kosmetyków i preparatów takich jak: toniki, kremy, maseczki, a także szampony, które pomagają leczyć schorzenia skóry głowy.
Stosowane jako maseczki, powodujące wzrost temperatury na danym obszarze ciała, przyspieszają krążenie krwi, co z kolei ułatwia wchłanianie składników odżywczych w nich zawartych. Usuwają nadmiar sebum oraz martwe komórki poprawiając tym samym koloryt oraz gładkość skóry. Nasza skóra przestaje być szara i zmęczona, jest rozjaśniona, odmłodzona i gruntownie oczyszczona.
Maseczki z glinki można polecić wszystkich, którzy chcą pozyskać piękno z natury, dodają skórze witalności, eliminują toksyny, pielęgnują i wygładzają skórę, ograniczają pękanie naczyń krwionośnych. Glinki tworzą naturalną ochronę przed promieniami UVA i UVB oraz działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie.
Table of Contents
ToggleRodzaje glinek
Glinki podzielone są według koloru, który zależy od obecnych w nich minerałów. Składniki organiczne wpływają na skład chemiczny glinek oraz ich właściwości.
Glinka Zielona pochodzi ze skał krzemionkowo – aluminiowych i zawiera wiele mikroelementów oraz soli mineralnych. Ma właściwości dezynfekujące i świetnie oczyszcza. Stosowana jest najczęściej w maseczkach oczyszczających do cery tłustej i trądzikowej. Glinka zielona posiada spektakularne właściwości absorpcyjne i antybakteryjne dzięki czemu przyspiesza procesy gojenia stanów zapalnych. Jej właściwości są najsilniejsze ze wszystkich rodzajów glinek.
Glinka Biała zawiera krzemian glinu i duża ilość składników mineralnych, które nadają jej właściwości kojące i ściągające. Jest jedną z najdelikatniejszych glinek i głównie z tego powodu nadaje się do skóry wrażliwej, delikatnej, naczynkowej, a także dojrzałej i zmęczonej. Posiada również właściwości do wygładzana zmarszczek i poprawia mikrokrążenie skórne. Glinka biała ze względu na jej właściwości i delikatność wykorzystywana jest do produkcji pudrów oraz cieni do powiek.
Glinka Czerwona, w której skład wchodzą krzem, żelazo i potas, może być stosowana w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej. Ze względu na jej właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, z powodzeniem może być wykorzystywana również do skóry naczynkowej ponieważ zapobiega pękaniu delikatnych naczyń krwionośnych. Posiada działanie łagodzące, kojąca, odżywia i wygładza skórę. Glinka czerwona jest wykorzystywana również do produkcji pudrów i kremów ponieważ posiada właściwości matujące, nie podrażnia ani nie wywołuje alergii.
Glinka różowa powstaje w wyniku połączenia glinki czerwonej i białej. Szczególnie polecana jest dla skóry delikatnej, wrażliwej i alergicznej, a więc może być stosowana dla delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Ma działanie kojące i może być wykorzystywana do pielęgnacji skóry z nierówną strukturą czy bliznami .Glinka różowa dezynfekuje, tonizuje i wygładza cerę, a w efekcie jest zastosowania skóra jest wypoczęta i odprężona.
Glinka żółta ma właściwości regeneracyjne i może być wykorzystywana do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej i mieszanej. Skład i działanie glinki żółtej jest praktycznie identyczny jak glinki czerwonej , z tą tylko różnicą, że żółta ma zdecydowanie większą zawartość żelaza, co wpływa na opóźnienie wydzielania wolnych rodników powodując tym samym spowolnieni procesów starzenia się skóry. Stosowanie glinki żółtej poprawia sprężystość skóry i ujędrnia ją.
Odpowiednia dla Ciebie
Wybór odpowiedniego rodzaju glinki jest najistotniejszym z elementów pozwalającym na właściwe wykorzystanie jej walorów. Jednak dobierając niewłaściwy rodzaj można najzwyczajniej wyrządzić sobie krzywdę.
Domowe sposoby na piękną skórę
Maseczkę z glinek można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy nałożyć na skórę, omijając wrażliwą okolicę oczu odpowiednio przygotowaną glinkę. Trzymać maseczkę od 15 do 20 minut na twarzy, a następnie zmyć dokładnie ciepłą wodą. Glinki możesz kupić w niektórych aptekach i drogeriach. Są również dostępne w wybranych mydlarniach i kurortach zdrojowych. Jeśli już znajdziesz dobry punkt z glinkami, najlepiej zaopatrz się na zapas. Poniżej kilka receptur na domowe maseczki z glinek.
Maska do cery zmęczonej:
- 30 gram różowej glinki,
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek,
- 3 łyżki wody mineralnej,
- 2 krople olejku eterycznego z pomarańczy (Należy zwrócić uwagę na to czy masz skłonność do alergii, jeśli tak przygotuj maskę bez olejku.)
Głębokie oczyszczanie – dla cery tłustej i mieszanej:
- 30 gram zielonej glinki,
- 3 łyżki wody mineralnej lub destylowanej,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- kropla olejku z Grejpfruta.
Każdą z wymienionych wyżej masek przygotowuje się w tej sam sposób, czyli łącząc składniki do jednolitej konsystencji. Gotową maseczkę nałożyć na twarz, szyję i dekolt i trzymać ją około 15 minut, następnie zmyć letnią wodą i nałożyć preparat nawilżający.
Przed nałożeniem maseczki nasza skóra powinna być odpowiednio przygotowana. Musisz ją dokładnie oczyścić z makijażu oraz pozostałych zanieczyszczeń. Najlepiej umyć twarz łagodnym mydłem lub żelem do twarzy, a później przeprowadzić łagodny peeling w celu odblokowania porów, co pozwoli masce wniknąć i odżywić najgłębsze warstwy skóry.
Pielęgnację twarzy maseczkami warto przeprowadzać wieczorem kiedy skóra najlepiej przyswaja składniki odżywcze. Zabiegi z zastosowaniem masek do twarzy zajmują od 15 do 30 minut – w zależności od rodzaju preparatu, więc na efekt w postaci gładkiej, odżywionej skóry nie musimy długo czekać.
KJ