Prezerwatywy – Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw i oprócz dominującego przez wiele dekad lateksu pojawiły się na przykład polizopren oraz poliutaren. Warto przyjrzeć się różnym materiałom wykorzystywanym do produkcji prezerwatyw, ponieważ każdy z nich jest bardzo interesujący!
Prezerwatywy
Lateks
Lateks to zdecydowanie największy klasyk, jeśli chodzi o produkcję prezerwatyw. Lateks wykorzystywany do produkcji prezerwatyw tworzony jest z substancji pochodzących z azjatyckich drzew kauczukowych, które w procesie produkcji są przerabiane na gumę.
To materiał o niezwykłych właściwościach, ponieważ potrafi się rozciągnąć nawet ośmiokrotnie! Niestety, posiada również poważne wady. Wiele osób jest na niego uczulonych, chociaż prowadzone są badania mające na celu usunięcie z niego składników powodujących alergie. Jest to również materiał, którego nie należy używać z lubrykantami na bazie oleju.
Poliuretan
Poliuretan to syntetyczny materiał, który jest cieńszy od lateksu i lepiej przewodzi ciepło. Składa się z uzyskiwanych z ropy naftowej izocyjanianu i poliolu, które są mieszane w celu uzyskaniu cienkiego, elastycznego materiału. Wykonywane są z niego ultracienkie prezerwatywy męskie, lecz również prezerwatywy damskie.
Polizopren
Polizopren to materiał, z którego produkowana jest duża część ultracienkich prezerwatyw oferowanych jako alternatywa dla lateksu. W przeciwieństwie do niego nie zawiera składników powodujących alergię i podobnie jak poliuretan bardzo dobrze przewodzi ciepło. W porównaniu do poliuretanu jest to jednak materiał nieco grubszy, za to miększy i bardziej rozciągliwy.
Skóra jagnięca
Prezerwatywy ze skóry jagnięcej wykonywane są tak naprawdę nie tyle ze skóry zwierzęcia, co z jego jelita ślepego. Z tego materiału prezerwatywy wykonuje się od setek lat, jednak niewątpliwie technologia wykorzystywana obecnie do tworzenia prezerwatyw ze skóry jagnięcej sprawia, że dają o wiele lepszą ochronę niż niegdyś. Zalety tych naturalnych prezerwatyw to bardzo dobre przewodzenie ciepła, cienkość i wytrzymałość. Z perspektywy ekologii na pewno warto zwrócić uwagę na fakt, że skóra jagnięca jest materiałem biodegradowalnym. Natomiast jeśli chodzi o wady tego typu kondomów, należy wymienić brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To sprawia, że wiele osób może od razu wyeliminować ten rodzaj prezerwatyw jako wybór.
Nitryl
Z tego materiału wykonuje się nowoczesne damskie prezerwatywy. Jest to rodzaj gumy, który w przeciwieństwie do lateksu jest odporny na olej, dlatego można z nim wykorzystywać szerszą gamę lubrykantów.
Silikon
W porównaniu do lateksu jest to materiał grubszy i bardziej wytrzymały. Zarazem jednak silikonowe prezerwatywy oferują interesujące sposoby wzmacniania męskiej przyjemności. Prezerwatywy silikonowe są dopiero wprowadzane na rynek, jednak istnieje duża możliwość, że staną się jednymi z najbardziej popularnych.
W przygotowaniu artykułu pomogła strona: Świat-Prezerwatyw.pl