Mebelki dla małych dzieci bezpieczne i funkcjonalne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Mebelki dla małych dzieci bezpieczne i funkcjonalne

Gdy nasze dziecko ma zaledwie kilka miesięcy, przy wyborze mebli do jego pokoju kierujemy się przede wszystkim naszymi własnymi upodobaniami. Gdy jednak zaczyna raczkować, a potem również chodzić, musimy brać pod uwagę o wiele więcej czynników niż tylko nasze przekonanie o atrakcyjności danego rozwiązania. Na co zatem zwracać uwagę wybierając mebelki dla małych dzieci.

Mebelki dla małych dzieci bezpieczne i funkcjonalne

Po pierwsze – bezpieczeństwo
Wybierając mebelki do dziecięcego pokoju poddajemy analizie wiele aspektów. Coraz częściej mamy jednak świadomość tego, że to nie cena lub wrażenie wizualne są tym, co powinno mieć dla nas kluczowe znaczenie. Tym, na co musimy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, wydaje się być bezpieczeństwo. Jego ogromne znaczenie to przede wszystkim konsekwencja pomysłowości samych dzieci. Bez względu na nasze starania, z pewnością nie będziemy w stanie wytłumaczyć im w pełni, jak groźne jest wykorzystanie mebli niezgodnie z ich przeznaczeniem. Nie wynika to zresztą wcale z braku dobrej woli, ale z braku umiejętności myślenia abstrakcyjnego tak typowej dla kilkulatków.

A skoro nie jesteśmy w stanie sprawić, że dzieci będą się bawić odpowiedzialnie, musimy zadbać o to, aby ich otoczenie było przygotowane nawet na najbardziej nietypowe pomysły.

Jak zyskać pewność, że mebelki są bezpieczne? Zwykle same deklaracje producentów powinny działać na nas uspakajająco, gdy jednak w grę wchodzą dzieci, należy zachować szczególną ostrożność. Pewniejsze są różnego rodzaju atesty i certyfikaty potwierdzające, że bezpieczeństwo mebelków rzeczywiście zostało przetestowane przez jakąś instytucje. Pomagają również opinie i uwagi innych rodziców, które można znaleźć choćby na branżowych forach internetowych. Oczywiście, pewne testy możemy wykonać samodzielnie, jeszcze przed zakupem. Z pewnością będziemy w stanie ocenić, czy mebelki nie mają ostrych rogów, o które dziecko może się uderzyć albo drobnych, niestabilnych części, które mogłyby odpaść podczas kreatywnych, ale niezbyt bezpiecznych zabaw.

Po drugie – funkcjonalność
Małe dziecko potrzebuje przestrzeni, by się rozwijać i warto pamiętać o tym, aby zalecenie to rozumieć także dosłownie. Jego pokój nie powinien zmienić się w składowisko gratów tylko dlatego, że kolejne mebelki wydają się nam urocze. Oczywiście, nie oznacza to, że w pokoju malucha ma zabraknąć szafy, łózka lub stołu, przy którym dziecko będzie rysować i układać klocki. Jeśli więc jakaś cecha mebli ma być dla nas ważniejsza niż inne, niech będzie nią funkcjonalność.

Jak rozpoznać, czy mebelki są funkcjonalne? Z perspektywy rodziców ważne jest choćby to, czy zajmują dużo miejsca, czy są dostosowane do wzrostu i wagi dziecka, mogą spełnić więcej niż jedno zadanie i czy dziecko jest z nich w stanie korzystać samodzielnie. Funkcjonalne mebelki uczą dziecko samodzielności i sprawiają, że jest ono bardziej ciekawe tego, co znajduje się w jego otoczeniu. Nic więc dziwnego, że producenci, którzy dbają o ten ich atut, mogą liczyć na zwiększoną sprzedaż i zadowolenie klientów zainteresowanych zakupem.

Artykuł powstał we współpracy z citymeble.com
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *