Problemy z wypadaniem włosów, łysieniem albo po prostu z bardzo słabym ich porostem (czyli poniżej normy wynoszącej 1 centymetr na miesiąc) to jedne z najpopularniej dolegliwości z jakimi zmaga się współczesna medycyna estetyczna.
Do salonów i gabinetów kosmetycznych bardzo często trafiają osoby, które nie radzą sobie już domowymi sposobami ze swoimi włosami i szukają pomocy u profesjonalistów. Kosmetyczki najczęściej kierują ich do klinik estetycznych, gdzie wykonywane są popularne zabiegi na porost włosów, czyli mezoterapie igłowa lub bezigłowa.
Table of Contents
ToggleCzym jest ten zabieg?
Mimo że sama nazwa może budzić pewne obawy – jak zawsze, gdy w grę wchodzą igły, to sam zabieg jest bezbolesny, chociaż może występować podczas niego drobny dyskomfort związany z nieprzyjemnym naciskiem na skórę głowy.
Mezoterapia jest zabiegiem medycyny kosmetycznej polegającym na nastrzykiwaniu podskórnym bezpośrednio w komórki włosa (cebulki) aktywnych preparatów pobudzających ich aktywność.
Obecnie dostępne są też usługi mezoterapii bezigłowej, działającej na zasadzie czułych impulsów elektrycznych, ale jej efekty są o wiele mniejsze od bezpośredniego nastrzykiwania.
Zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach przez dermatologa, dlatego dostępny jest wyłącznie w certyfikowanych gabinetach medycyny estetycznej oraz klinikach.
Kiedy go stosować?
Mezoterapię stosuje się zarówno jako formę leczenia łysienia i wypadania włosów oraz jako profilaktykę przed tymi procesami. W tym drugim przypadku ma ona na celu przywrócenie właściwego funkcjonowania komórek włosowych, a więc pobudzenie cebulki do aktywnego wzrostu.
W przypadku mezoterapii jako leczenia, wykonywana jest ona również o osób, które straciły włosy w wyniku przebytej choroby, głównie nowotworów, na wskutek czynników zewnętrznych (promieniowanie, praca w niebezpiecznych warunkach) oraz w związku z zaburzeniami hormonalnymi.
Mezoterapia wpływająca na porost włosów wykonywana jest także profilaktycznie u tych osób, które miały w rodzinie przypadki łysienia plackowatego i chcą się przed tym jak najlepiej uchronić. Lekarz nastrzykuje w cebulki włosów specjalne preparaty składające się głównie z czynników witaminowych oraz odżywczych.
Najpopularniejsze substancje to dekspantenol oraz minoksydyl, które znajdują się w każdym preparacie, dlatego osoby uczulone na te związki nie powinny w żadnym wypadku poddawać się mezoterapii igłowej.