Źle spisz, przyczyn może być wiele

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Menopauza - naturalny proces starzenia

Niestety, problemy ze snem mogą prowadzić zarówno do łagodnych, jak i znacznie poważniejszych konsekwencji. Brak snu  jest powiązany z krótkotrwałymi zmianami nastroju, a także z poważniejszymi problemami, takimi jak depresja i lęk.

Zadbaj o higienę snu

Jeśli masz problemy z zasypianiem każdej nocy, może być wiele różnych czynników przyczyniających się do tego stanu. Są jednak zasady, jakich musisz przestrzegać, aby poprawić komfort i jakość snu i zasypiania. Zrozumienie niektórych najczęstszych przyczyn złego snu może pomóc w zidentyfikowaniu czynników, które zakłócają odpoczynek. Jeżeli w  porę znajdziesz przyczynę problemu,  skuteczniej możesz uniknąć niektórym szkodliwym krótko i długoterminowym konsekwencjom braku snu.Oto niektóre z najważniejszych oznak, że Twój sen nie jest wystarczający, aby zregenerować organizm:

Zmęczenie w ciągu dnia
Trudności z koncentracją
Drażliwość
Zły humor
Problemy z zasypianiem w nocy
Budzisz się więcej niż raz w nocy
Nie zasnąć przez dłuższy czas w nocy

roblemy ze snem często wynikają ze złej pory snu i rutyny nocnej. Zbyt duża stymulacja przed snem, oglądanie telewizji lub granie na telefonie tuż przed snem, zbyt późne wstawanie i picie nadmiaru płynów późnym wieczorem mogą utrudnić zasypianie lub zasypianie.

Wyeliminuj złe nawyki

Najczęstszą przyczyną braku snu są złe nawyki i brak higieny snu. Jeśli złe nawyki związane ze snem mogą być przyczyną zaburzeń snu, możesz zrobić kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci w zwalczeniu bezsenności. Oto kilka wskazówek:

Ustal harmonogram snu. Idź spać o tej samej porze każdego wieczoru i wstawaj o tej samej porze każdego ranka.

Staraj się zrelaksować przed snem. Weź kąpiel, poczytaj książkę lub zrób ćwiczenia na głębokie oddychanie i lekkie rozciąganie. Kluczem jest regularne wykonywanie tych ćwiczeń na 30 minut przed pójściem spać. Pomoże to zasygnalizować umysłowi i ciału, że nadchodzi pora snu.

Nie pracuj w swojej sypialni. Często zdarza Ci się pracować na laptopie w sypialni? Jeżeli tak, może to utrudnić mózgowi skojarzenie pokoju ze snem.

Unikaj ciężkich lub tłustych potraw wieczorem. Ten kawałek tłustej pizzy może mieć wpływ na twój układ trawienny, utrudniając odpoczynek. Trzymaj się lżejszych pokarmów, które zawierają dobrą mieszankę złożonych węglowodanów i białek i najlepiej skorzystaj z cateringu Firma.pl

Zaciemnij dobrze swoją sypialnię. Zbyt dużo światła wpadającego z okna, lampy, a nawet fluoryzująca tarcza zegara może zakłócać sen. Wyłącz elektronikę w pokoju i zasuń zasłony lub rolety zaciemniające pokój. Pamiętaj, aby wyciszyć telefon. Światło emitowane przez takie urządzenia może również utrudniać zasypianie lub sen.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *