Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, kiedy przechodzi ona ze stanu płodnego w niepłodny. Wiąże się ona również z różnymi dolegliwościami. Jakimi i jak sobie z nimi radzić?
Czym jest menopauza?
Poziom estrogenów (kobiecych hormonów) zmienia się w damskim ciele praktycznie przez całe życie. Jajniki zaczynają je produkować w okresie dojrzewania, intensywnie pracują nad tym również w czasie ciąży i karmienia piersią, ale z czasem spowalniają… Gdy jajniki przestają wytwarzać estrogeny – etap ten nazywamy menopauzą.
Zanim dojdzie do menopauzy, czyli ostatniej miesiączki w życiu kobiety, rozpoczyna się (a także trwa do kilku lat po niej) okres okołomenopauzalny, inaczej zwany klimakterium lub przekwitaniem.
Objawy nadchodzącej menopauzy
Estrogeny są podstawowym hormonem odpowiedzialnym w kobiecym organizmie za cykl menstruacyjny. W okresie okołomenopauzalnym, czyli na kilka lat przed samą menopauzą, poziom ich produkcji zaczyna stopniowo spadać.
Te zmiany hormonalne mogą (aczkolwiek wcale nie muszą!) wywoływać niezbyt przyjemne dolegliwości, takie jak napady gorąca, nocne poty, nagłe zmiany nastroju, suchość w pochwie czy nawracające infekcje intymne.
Jak poradzić sobie z objawami menopauzy?
Menopauza nie jest chorobą, a naturalnym etapem w życiu każdej kobiety – dlatego też nie podlega leczeniu. Można natomiast łagodzić objawy. Jednym ze sposobów jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), polegająca na uzupełnianiu niedoboru estrogenów i innych kobiecych hormonów. Przepisuje ją lekarz i dopasowuje do indywidualnie do potrzeb konkretnej kobiety.
HTZ zalecana jest w przypadku bardzo mocnych objawów już na samym początku okresu okołomenopauzalnego – zastosowana za późno po prostu nie pomoże, bo braki hormonalne są już za duże.
Na suchość pochwy i ogólne problemy z infekcjami intymnymi pomoże – także jako wsparcie HTZ – stosowanie specjalnych globulek nawilżających. Nie tylko doraźnie nawilżają, ale również przyspieszają (spowolnioną za niskim poziomem estrogenów) regenerację śluzówki pochwy, zmniejszając podatność na infekcje.