Siłownia w dni parzyste, basen w nieparzyste, do tego ćwiczenia w domu, fryzjer w poniedziałek, kosmetyczka w środę, w piątek manicure i pedicure. Ponadto cała masa kosmetyków: kremy do twarzy, pod oczy, na szyję, dekolt, biust, brzuch, uda, pięty, dłonie, balsam na całe ciało i … można by wymieniać bez końca. To, że coraz bardziej dbamy o swoją kondycję i wygląd to fakt.
Oczywiście nie zawsze troska o własne ciało, przybiera tak ekstremalną formę jak opisana powyżej. Śmiem jednak zaryzykować stwierdzenie, że i takie przypadki mają miejsce i to wcale nie rzadko. Do całej listy sposobów dbania o siebie, należałoby jeszcze dorzucić wizytę w gabinecie medycyny estetycznej, bo to, że coraz częściej korzystamy z różnego rodzaju zabiegów, w celu poprawienia urody, to również fakt. Różnorodne zabiegi, do niedawna tylko dla wybranych, dziś są łatwodostępne i stosunkowo niedrogie.
Jedną z metod, cieszącą się ogromnym powodzeniem wśród kobiet i nie tylko, jest mezoterapia. Do niedawna była ona wykorzystywana głównie w medycynie, do leczenia chorób skóry, dolegliwości oddechowych, migrenowych bólów głowy oraz w rehabilitacji. Od pewnego czasu ma jednak swoje stałe miejsce w kosmetologii i medycynie estetycznej.
Mezoterapia polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji czynnych w zastrzyku. Miejsca, które mają być poddane regeneracji, ostrzykuje się obficie mieszanką różnorodnych substancji aktywnych. Poprzez ich dostarczenie do skóry twarzy, szyi, dekoltu, ud, brzucha czy nawet głowy zapobiega się starzeniu skóry, powstawaniu cellulitu czy wypadaniu włosów. W zależności od potrzeb, mezoterapię można wykonywać kompleksowo lub miejscowo np. w wybranych obszarach twarzy. Zabieg ten poleca się wszystkim, którzy chcą poprawić wygląd skóry, nadać jej jędrność, sprężystość, zwiększyć nawilżenie, czy pozbyć się drobnych zmarszczek.
Czym są owe substancje aktywne, wykorzystywane w mezoterapii? Najczęściej do zabiegu wykorzystuje się kwas hialuronowy, witaminy A, C oraz E. Dodatkowo mogą wspomagać ten zestaw wyciągi z zielonej herbaty czy algi morskie. Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje w naszej skórze naturalnie. Jego zadaniem jest wiązanie w skórze wody. Z czasem jego ilość maleje, tym samym zmniejsza się ilość wody, przez co skóra wiotczeje i traci sprężystość, staje się przesuszona, uwidaczniając zmarszczki. Stąd wyrównanie poziomu kwasu w skórze daje tak rewelacyjny efekt odmłodzenia skóry. Witaminy z kolei, są dostarczone w bardzo stężonej formie. Powodują one zwiększenie produkcji kolagenu oraz hamują reakcje wolnorodnikowe.
Do mezoterapii wykorzystuje się bardzo cienka igłę, co sprawia, że zabieg jest właściwie bezbolesny. Dla osób bardzo wrażliwych, u których próg bólu jest wyjątkowo niski, można zastosować krem znieczulający na twarz, co zwiększa komfort terapii. Po zabiegu widoczne są niewielkie punkciki, które ustępują w przeciągu dwóch dni. Gdy wykonuje się zabieg po raz pierwszy, warto zaplanować go np. przed weekendem i dać skórze czas na wypoczynek i regenerację. Zabieg zaleca się stosować w serii. W zależności od stanu skóry oraz końcowego efektu, jaki chcemy osiągnąć, mogą to być 4 zabiegi w odstępach 4 tygodniowych a w fazie podtrzymującej efekty 2-3 zbiegi w roku. Koszt zabiegu jest zależny od wielu czynników, przede wszystkim od powierzchni ciała, jaką chcemy poddać terapii oraz od rodzaju koktajlu witaminowego, z jakiego korzystamy. Najniższa granica to kwota ok. 400 PLN.
Mezoterapia jest jedną z wielu możliwości poprawy jakości i wyglądu skóry. Być może warto, choćby raz na jakiś czas, zafundować swej skórze witaminowy koktajl odżywczy, by odzyskawszy swój blask, nie tylko służyła nam do późnej starości, ale i była powodem naszej radości i dumy.
Autor: MK