Migrenowe bóle głowy – jak z nimi walczyć w naturalny sposób

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Wielokrotnie wyśmiewa się migrenę jako zwykły ból głowy patetycznie nazywany migreną. Migrena jednak to nie zwykły ból głowy. Migrena to poważne schorzenie, objawiające się obezwładniającym i pulsującym bólem głowy. Migrenę ciężko się znosi, ciężko też dopasować do niej odpowiednią dietę, która łagodziłaby objawy, ale mimo wszystko warto spróbować.

Migrena

Migrena to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, stanowiąca obezwładniający ból głowy. Migrenę od zwykłego bólu głowy rozróżnia się tym, że przy migrenie głowa boli jednostronnie oraz w sposób pulsujący i powracający, a przy zwykłym bólu głowy głowa boli obustronnie nie pulsując i nie powracając. Migrenie towarzyszą ponadto inne objawy takie jak nudności, a przeważnie występuje też fotofobia, czyli nadmierna wrażliwość na światło, fonofobia, czyli nadmierna wrażliwość na dźwięki, a także osmofobia, czyli nadmierna wrażliwość na zapachy. Ból migrenowy statystycznie trwa od 4 do 72 godzin, a odznacza się różnym stopniem nasilenia, zależnym od nasilenia się wysiłku fizycznego, wysiłku psychicznego oraz emocji.

Aura przed migreną

Przed bólem migrenowym nie musi, ale może pojawić się aura w postaci parestezji, afazji, niedowładu i ubytków w polu widzenia. Aura może też występować bez migreny. Migrenę bez aury określa się jako migrenę prostą, natomiast migrenę z aurą określa się jako migrenę klasyczną.

Rodzaje migreny

Migrena migrenie nierówna. Okazuje się, że może przybierać ona różną postać. Oto najpopularniejsze rodzaje migreny:

  1. Migrena oczna – ból głowy w okolicy oczodołu powiązany z osłabioną ostrością wzroku lub nawet chwilową utratą wzroku.
  2. Migrena okoporaźna – ból głowy wiążący się z upośledzeniem gałek ocznych powodujących kilkukrotne widzenie.
  3. Migrena porażenna – ból głowy, któremu oprócz pulsującego bólu towarzyszy parestezja, afazja, a w skrajnych przypadkach ataki padaczki.
  4. Stan migrenowy – ból głowy przedłużający się do ponad 72 godzin, któremu towarzyszą inne uporczywe objawy migrenowe.
  5. Migrena z aurą – ból głowy poprzedzony aurą.
  6. Migrena bez aury – ból głowy niepoprzedzony aurą.
  7. Śnieg optyczny – aura, która nie powoduje migreny, odznacza się parestezją, afazją, a także niedowładem narządu wzroku.

Przyczyny migreny

Istnieją dwie hipotezy tłumaczące występowanie migreny. Pierwsza hipoteza  dotyczy genetycznej predyspozycji do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych przez nieprawidłowe funkcjonowanie kanałów jonowych w korze mózgowej. Druga hipoteza dotyczy naczyń mózgowych, które najpierw ulegają nadmiernemu skurczeniu, co objawia się aurą, a następnie ulegają nadmiernego rozszerzeniu, co objawia się migreną.

Naturalne sposoby na migrenę

Migreny nie można wyleczyć, ale można złagodzić jej objawy. Służą ku temu leki, które należy przyjmować tylko pod opieką przeprowadzającego badania lekarza. Nie istnieje specjalna dieta dla migerenowców. To, co im szkodzi, najlepiej sami wnioskują na podstawie przesłanek płynących z metody prób i błędów. Mimo wszystko wykazano, że objawy migreny mogą złagodzić wyciągi z niektórych roślin, takich jak występujący w Europie lepiężnik różowy, a także występujący wokół basenu Morza Śródziemnego wrotycz maruna (naturalne preparaty, zioła na migrenę znajdziesz w: https://www.alezielonysklep.pl/9489-uklad-nerwowy). Warto zwrócić uwagę na to, czy objawów nie nasilają herbata, kawa oraz alkohol a zwłaszcza wino. Warto również zwrócić uwagę na to, czy objawów nie nasilają produkty spożywcze zawierające tyranię, czyli między innymi banany, awokado oraz jogurty.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

1 thought on “Migrenowe bóle głowy – jak z nimi walczyć w naturalny sposób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *