Każda kobieta wie że nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji skóry jest jej oczyszczenie. W warunkach domowych do tego celu używamy łagodnych środków, które zmyją pozostałości makijażu ale nic poza tym, a twojej skórze potrzeba czegoś więcej, niezbędne jest jej głębokie i bardziej efektywne oczyszczenie. Gdy z powierzchni skóry usuniesz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia będzie ona dobrze przygotowana na dalsze zabiegi pielęgnacyjne, skóra lepiej wchłonie substancje aktywne oraz aktywują się procesy regeneracyjne. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej o zabiegu mikrodermabrazji.
Podstawą działania wszystkich peelingów jest usunięcie warstwy rogowej naskórka, a nawet głębszych jego warstw w zależności od zastosowanego zabiegu. Dodatkową zaletą jest pobudzenie odnowy naskórka a także jego większa przepuszczalność.Efekt zabiegu uzależniony jest od wybranej metody które dzielą się na takie o zróżnicowanej głębokości działania.
Po zabiegu mechanicznym skóra zostaje pozbawiona warstwy wierzchniej naskórka, zrogowaciałych komórek i innych zanieczyszczeń czego efektem jest:
- gładka, miękka i czuła na bodźce skóra
- powierzchnia skóry jest wyrównana i wygładzona
- ujednolicenia blizn z otaczającą je skórą
- płytkie zmarszczki są wygładzone
- znikają przebarwienia pozapalne.
Po zabiegu zaleca się stosować kremy nawilżające i ochronne gdyż odsłonięta skóra staje się wrażliwa na bodźce i szybko traci zapasy wody.
Nasz organizm odczuwa usuwanie warstwy rogowej naskórka jakby był to niewielki uraz i dlatego reaguje on tak jak właśnie w przypadku urazu; tkanki szybko się odbudowywują i zastępują je już nowo utworzone komórki. Może pojawić się niewielki obrzęk i rumień, utrzymujący się zazwyczaj około godziny, ale może zdarzyć się też że 2 dni. W wyniku usunięcia warstwy wierzchniej skóry komórki podstawne dzielą się dzięki czemu skóra odmładza się tzn. poprawia się elastyczność i koloryt. Do skóry po zabiegu mikrodermabrazji łatwo przenikają składniki aktywne zawarte w nakładanych na nią kosmetykach.
Niektórzy porównują tą metodę do podobnych zabiegów np. abrazji laserowej, jednak faktem jest że w przypadku tego typu ingerencji w skórę najważniejsza jest precyzja, która zapewnia pozostawienie zdrowych komórek poniżej warstwy która zostanie usunięta. Taką precyzje gwarantuje właśnie mikrodermabrazja, bo usuwa tylko warstwe rogową bez naruszania pozostałych warstw. Zabieg laserowy działa głębiej powodując mikrouszkodzenia komórek, co z jednej strony może być plusem bo zabieg jest efektywniejszy ale z drugiej zaś strony powodując większe uszkodzenia wydłuża czas rekonwalescencji.
Rodzaje mikrodermabrazji.
MIKRODERMABRAZJA DIAMENTOWA
Przeznaczona jest dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii ponieważ nie powoduje ona podrażnień. Zabieg wykonuje się za pomocą diamentowych głowic, kosmetyczka przesuwa po skórze końcowkę urządzenia, które zasysa zrogowaciały naskórek. Zabieg nie jest bolesny i zazwyczaj trzeba poświęcić na niego godzinę czasu a w efekcie możemy cieszyć się gładką skórą bez podrażnień. Mikrodermabrazja diamentowa należy to metod bezpyłowych co oznacza że nie zostawia na skórze twarzy resztek proszku. Decydują się na ten zabieg należy zoorientować się jakiego rodzaju środek użyty jest do ścierania naskórka, najlepiej gdy jest to diament naturalny.
MIKRODERMABRAZJA KORUNDOWA ( PROSZKOWA)
Ta odmiana zabiegu jst podobna do mikrodermbrazji diamentowej, różnią się środkiem złuszczającym, w tym przypadku są nim mikronizowane kryształki glinu. Urządzenie wykonujące zabieg posiada dwie końcówki, jedna wypycha wiązke korundu, zadaniem drugiej jest wciąganie usuniętego naskórka. Trwa to ok godziny, i z racji że jest to zabieg silniejszy skóra może być zaczerwieniona, ale nie dłużej niż kilka godzin. Efektem silniejszego działania jest jeszcze głębsze złuszczenie, dlatego zalecana jest osobom z problemami skórnymi takimi jak rozszerzone pory czy przebarwienia skórne.
MIKRODERMABRAZJA TLENOWA
Do tego zabiegu wykorzystywane jest urządzenie emitujące strumień tlenu, który wypychany jest pod dużym ciśnieniem. Do tlenu dodawany jest płyn fizjologiczny w celu stworzenia infuzji. Ten rodzaj mikrodermabrazji działa jeszcze korzystniej niż inne ponieważ skóra zostaje dodatkowo dotleniona dzięki czemu jest jeszcze bardziej odżywiona.
Mikrodermabrazja tlenowa może stanowić element odnowy biologicznej dla skóry dzięki niezliczonym korzyściom takimi jak: zregenerowana, nawilżona i odmłodzona skóra, usuwanie uszkodzeń posłonecznych, spłycenie zmarszczek, ograniczenie łojotoku, usuwanie bakterii odpowiedzialnych za trądzik.
Aby wykonać taki zabieg trzeba udać się do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego, bedzie to mile spędzony czas bo jest on bardzo przyjemny.
ZALETY MIKRODERMABRAZJI
Mikrodermabrazja zyskała wielką popularność, głównie dzięki wielu zaletom, jest nią przede wszystkim duża efektywność. Ten rodzaj złuszczania pomaga eliminować wiele problemów skórnych m.in. przebarwienia, trądzik, zaskórniki czy płytkie zmarszczki. Zabieg ten jest również skuteczny w walce z cellulitem i rozstępami.
Innym atutem jest fakt że metoda ta jest bezbolesna, przyjemna dla skóry, w pełni bezpieczna nawet dla skóry wrażliwej.
WADY MIKRODERMABRAZJI
Za największą wade tego zabiegu trzeba uznać kwestie finansową, pomimo coraz większego zainteresowania i zapewne zapotrzebowania koszt nie jest mały. Także jest to metoda dla osób,które stać na kilka wizyt w gabinecie kosmetycznym, bo w przypadku poważniejszych problemów ze skórą może się okazać że jeden raz nie wystarczy.
Mikrodermabrazja nie wywołuje żadnych większych efektów niepożądanych, jedynym mankamentem jest ewentualne uczucie mrowienia i pieczenie skóry, które na szczęście szybko mija. Ważne jest by po zabiegu unikać opalania przez co najmniej dwa dni.
Biorąc pod uwage wszystkie za i przeciw trzeba uznać zabieg mikrodermabrazji za metodę bardzo skuteczną i bezpieczną, oczywiście gdy jest wykonana fachowo i profesjonalnie, pomijając nawet spore koszty bo przecież są to pieniądze dobrze zainwestowane:)