Medycyna estetyczna zmierza w kierunku coraz mniej inwazyjnych zabiegów. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pacjent po takim zabiegu szybciej wraca do formy, stosuje się co najwyżej miejscowe znieczulenie, do zabiegów nieinwazyjnych jest znacznie mniej przeciwwskazań, niż w przypadku tradycyjnych operacji. Chirurgiczny skalpel coraz częściej zastępowany jest igłą, czy laserem. Ta tendencja widoczna jest również, gdy idzie o zabiegi wyszczuplające. Tradycyjną liposukcję, czyli odsysanie tłuszczu, coraz częściej zastępuje się lipolizą laserową.
Table of Contents
ToggleCo to jest lipoliza laserowa?
To zabieg, polegający na niszczeniu tkanki tłuszczowej przy pomocy lasera. Jest on stosowany głównie w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej niechcianego tłuszczyku, a więc na biodrach, pośladkach, udach, podbródku, kolanach, czy brzuchu.
Na czym polega zabieg lipolizy laserowej?
Zabieg lipolizy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wstrzykuje w skórę środek znieczulający – lidokainę. Następnie w skórze wykonywane są niewielkie nacięcia, przez które lekarz wprowadza kaniulę infiltrującą – igłę docierającą bezpośrednio do tkanki podskórnej. Przy jej pomocy wprowadza znieczulenie nasiękowe i przechodzi do właściwej części zabiegu. Przez nacięcia do tkanki wprowadza się światłowód o średnicy około 0,3 mm. Kolistymi ruchami zostaje naświetlona cała powierzchnia, z której chcemy usunąć nadmiar tłuszczu.
Cały zabieg trwa od 20 do 90 minut w zależności od tego, jaki obszar mu podlega. Efekty zabiegu uwidaczniają się dopiero kilka dni po zabiegu, ponieważ w trakcie lipolizy tkanka tłuszczowa zostaje jedynie zniszczona. Jej usuwanie trwa jeszcze przez jakiś czas po zabiegu. Odbywa się to poprzez specjalny dren, którym wydostaje się ona na zewnątrz. Część rozpuszczonej tkanki jest także wchłaniania i wydalana z organizmu w sposób naturalny. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić niewielkie zasinienia i obrzęki. Zabieg nie wymaga od pacjenta długiego pobytu w szpitalu.
Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, zazwyczaj 2 godziny po zabiegu pacjent może wracać do domu. Gdy lipolizie poddawane są obszary poza twarzą, zaleca się noszenie ubranka uciskowego, które pomaga jeszcze lepiej modelować sylwetkę oraz przyspiesza usuwanie tłuszczu z organizmu.
Czy istnieje niebezpieczeństwo powikłań po zabiegu?
Jest ono takie samo, jak w przypadku wszelkich zabiegów w znieczuleniu miejscowym. Ponadto może wystąpić nadwrażliwość na dotyk bezpośrednio po zabiegu. Najgroźniejsze powikłania to oparzenia, reakcje alergiczne oraz infekcje. Aby ich uniknąć należy zawsze wybierać renomowane ośrodki, przestrzegające zasad higieny oraz doświadczonych i kompetentnych lekarzy.
Jakie są wskazania do zabiegu lipolizy laserowej?
Są to przede wszystkim nadmierne ilości tkanki tłuszczowej, nagromadzonej miejscowo w okolicy:
- podbródka
- ramion
- talii
- bioder
- pośladków
- ud – od wewnętrznej i zewnętrznej strony
- kolan
- łydek
- kostek
Również w przypadku nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach piersi u mężczyzn oraz jako zabieg korygujący, niwelujący nierówności pozostałe po tradycyjnej liposukcji.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Są to zwłaszcza:
- choroby serca i układu krążenia
- zmniejszona krzepliwość krwi
- niewydolność nerek
- niewydolność wątroby
- astma
- cukrzyca
- nowotwory
- choroby skóry
Czy lipoliza laserowa może zastąpić tradycyjną liposukcję?
To raczej mało prawdopodobne. Tradycyjną metodą można jednorazowo odessać około 2 do 3 litrów tłuszczu, zaś lipoliza laserowa niszczy około 500 cm3. Poza tym lipoliza lepiej sprawdza się na mniejszych obszarach, zaś jeśli chodzi o radykalne zmniejszenie obwody w pasie, liposukcja póki co nie ma sobie równych.