Pomoc pacjentom w wyzwoleniu się z uzależnienia to trudne zadanie. Wszechobecne dostępne środki odurzające oraz łatwy dostęp do wszystkiego co tylko można sobie wymyślić, często prowadzi do zatarcia się granic w częstotliwości stosowania.
Dodatkowo szybkie życie, duże wymagania społeczne, a także wewnętrzna presja potrafią być najgorszymi doradcami od których ludzie uciekają w zapomnienia jakim są uzależnienia. Skorzystanie z terapii jest najlepszym wyjściem dla pacjentów, którzy nie potrafią sami sobie poradzić z takimi skłonnościami. Czy leczenie jest refundowane, na czym polega oraz jak z niego skorzystać?
Table of Contents
ToggleCzym jest terapia uzależnień?
Podejmowanie leczenia uzależnienia ma jeden najważniejszy cel jakim jest uwolnienie pacjenta od czynników uzależniających. Ograniczenie bądź wyeliminowanie substancji lub zachowań niepożądanych, prowadzi do redukcji szkodliwych skutków wywoływanych przez nałóg oraz umożliwia powrót do właściwego funkcjonowania w otoczeniu. Terapia uzależnień jest oparta o różne działania psychoterapeutyczne. Często wdrażane jest również leczenie farmakologiczne, np w sytuacji zaburzeń nastroju. Jednak odgrywa ono rolę jedynie pomocniczą. Przede wszystkim stosuje się wykluczenie, czyli detoks od substancji uzależniających, prowadzący to do eliminacji ich fizycznych objawów. Terapia dodatkowo uczy pacjenta korzystnych postaw i zachowań, jest także wspomagana psychoterapią grupową, indywidualną, psychoedukacją, treningami różnych umiejętności w zależności od potrzeby.
Czy możliwa jest terapia bez przybywania w placówce zamkniętej?
Skojarzenie terapii uzależnień nasuwa na pierwszy plan przebywanie w zamkniętej placówce, bez żądnego kontaktu z bliskimi. W rzeczywistości taki rodzaj terapii jest stosowany rzadko i tylko wtedy, gdy osoba uzależniona jest poddawana intensywnym działaniom terapeutycznym. Innymi możliwościami leczenia jest terapia dzienna, która polega na przebywaniu w ośrodku kilka godzin dziennie lub wizyty w poradniach leczenia uzależnień (tryb ambulatoryjny).
Kto może skorzystać z terapii uzależnień?
Terapia ma na celu leczyć każde uzależnienie prowadzące do problemów w życiu zawodowym lub rodzinnym. Biorąc pod uwagę ich rozpiętość można stwierdzić, że nadaje się ona do zwalczania wszystkich rodzajów nałogów. Najczęściej jednak zgłaszają się pacjenci uzależnieni od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu, seksoholizmu, zakupoholizmu czy też pracoholizmu. Przebieg leczenia ma różne formy oraz odmienne czasowe długości. Warto zaznaczyć, że nie każda placówka jest przystosowana do terapii wszystkich rodzajów uzależnień, dlatego też przed nią należy uważnie sprawdzić możliwości danego oddziału.
Czy leczenie jest płatne i jak można się na nie zgłosić?
Aby podjąć leczenie, nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Wystarczy udać się do odpowiedniej placówki i tam zapisać. Jednak wyjątkiem jest, gdy terapia wymaga prowadzenia w warunkach stacjonarnych. W tym wypadku potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry. Leczenie to jest finansowane przez NFZ, bez względu na to czy osoba chcąca je podjąć jest ubezpieczona, czy też nie. Czas oczekiwania w tym wypadku może być długi, dlatego też część pacjentów wybiera placówki prywatne w których pobyt jest płatny.
Artykuł powstał we współpracy z Uzaleznienia-Terapia.pl |