Dla wielu osób odchudzanie jest procesem, przez który przejść trzeba wielokrotnie. Ciągłe korzystnie z restrykcyjnych diet może niestety nie przynieść długotrwałego rezultatu. Przyczyny problemów z efektywną utratą masy ciała bywają różne. Jakie są podstawowe błędy, których należy unikać podczas odchudzania?
Table of Contents
TogglePrzetrenowanie organizmu
W połączeniu z prawidłową dietą, regularny trening zdecydowanie sprzyja odchudzaniu. Aby jednak proces ten przebiegał prawidłowo, konieczne jest systematyczne regenerowanie organizmu. Ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne i częste, ponieważ grozi to przetrenowaniem. Wytwarza się wówczas hormon stresu zwany kortyzolem, który blokuje spalanie tkanki mięśniowej i destrukcyjnie wpływa na tkankę mięśniową. Aktywność fizyczna powinna być regularna, ale dostosowana do potrzeb i możliwości organizmu. Od wysiłku potrzebny jest odpoczynek. Plan ćwiczeń warto więc skonsultować z trenerem.
Nieregularne posiłków
Regularne spożywanie posiłków sprzyja odchudzaniu. Najlepiej przyjmować je w regularnych odstępach czasu, np. co 3-4 godziny. Organizm może dzięki temu na bieżąco wykorzystywać dostarczane składniki odżywcze, przetwarzając je na energię. Wartościowe posiłki są bardziej satysfakcjonujące, co niweluje ryzyko podjadania miedzy nimi. Jeżeli trzustka zbyt często produkuje insulinę, mogą wystąpić problemy z usuwaniem glukozy. To prowadzi do jej magazynowania, a następnie zamiany w trudną do usunięcia tkankę tłuszczową.
Miejsce na foto1
Zbyt szybkie chudnięcie
Wiele diet opiera się na nienaturalnej szybkiej utracie masy ciała. Dotyczy to np. diety kopenhaskiej, norweskiej, Atkinsa czy Dukana. Dają one rezultaty zbliżone do stosowania głodówek. Odchudzanie za ich pomocą prowadzi do spadku masy mięśniowej oraz ilości wody w organizmie, a nie tkanki tłuszczowej. Problemem dodatkowym jest obniżenie metabolizmu i wystąpienie różnych efektów ubocznych szybkiego chudnięcia. Dotyczy to np. niestrawności, utraty energii, bólów głowy czy pogorszenia stanu skóry, paznokci oraz włosów. Nawyki żywieniowe warto skonsultować z dietetykiem.
Brak zróżnicowania w diecie
Źle zbilansowana dieta może być przyczyną problemów z chudnięciem. Plan żywienia powinien być do pewnego stopnia restrykcyjny. Musi jednak dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Brak urozmaicenia w diecie prowadzi do różnych niedoborów, które przekładają się na osłabienie efektów odchudzania. Różnorodności spożywanych składników nie warto więc ograniczać. Bez konsultacji z dietetykiem lepiej też nie eliminować całkowicie konkretnych grup produktów.
Zbyt częste posiłki
Przyczyną problemów z chudnięciem mogą być zbyt małe przerwy między kolejnymi posiłkami. Obecnie coraz większą popularność zdobywa post przerywany, czyli intermittent fasting. Ten sposób odżywiania opiera się na spożywaniu pokarmu jedynie w wyznaczonym oknie żywieniowym w ciągu doby. Przez resztę czasu od jedzenia należy wstrzymywać się celowo. Najczęściej praktykowana jest wersja 16/8. Post trwa w tym przypadku 16 godzin, a na jedzenie przeznaczone jest 8-godzinne okno żywieniowe. W praktyce oznacza to, że zjadając ostatni posiłek o 20:00, kolejny przyjąć można dopiero około południa. Warto indywidualnie dostosować czas trwania okna żywieniowego. Przyjmowane posiłki powinny spełniać całkowite zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz energię.
Miejsce na foto2
Zbyt mała ilość płynów
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne w procesie chudnięcia. Bardzo często osoby na diecie skupiają się głównie na jedzeniu, zapominając o regularnym spożywaniu płynów. Z odwodnieniem może się wiązać wiele nieprzyjemnych komplikacji, które utrudnią gubienie zbędnych kilogramów. W zależności od wieku, płci oraz poziomu aktywności fizycznej, należy każdego dnia wypijać ok. 1,5-3 l wody. Można przyjmować ją także w postaci herbat ziołowych i owocowych. Lepiej natomiast zrezygnować z całkowicie z napojów słodzonych. Aby poznać więcej porad żywieniowych, warto odwiedzić portal https://wntt.pl/. Znajdują się tam różne inspirujące artykuły i poradniki w tematyce zdrowego stylu życia.