Oczy pozwalają nam widzieć. Niestety mogą one ulec różnym schorzeniom, które popsują nam wzrok, natomiast w skrajnych przypadkach doprowadzą nawet do jego utraty. Poznajmy najpopularniejsze, a także najgroźniejsze schorzenia narządu wzroku, wśród których wylicza się: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, presbiopię, zaćmę oraz jaskrę.
Table of Contents
ToggleKrótkowzroczność
Krótkowzroczność to pierwsza najpopularniejsza wada wzroku. Powoduje ją fakt, że obraz skupia się przed siatkówką oka zamiast na siatkówce. Wada ta nie zagraża życiu, aczkolwiek nieleczona przez właściwe soczewki, postępuje i pogarsza wzrok. Nieprawidłowo skupione promienie świetlne układu optycznego oka potrzebują korekcji w postaci soczewek sferycznych jednoogniskowych – rozpraszających.
Dalekowzroczność
Dalekowzroczność to druga najpopularniejsza wada wzroku. Powoduje ją fakt, że obraz skupia się za siatkówką oka zamiast na siatkówce. Wada ta nie zagraża życiu, ale nieleczona przez właściwe soczewki, postępuje i pogarsza wzrok. Nieprawidłowo rozproszone promienie świetlne układu optycznego oka potrzebują korekcji w postaci soczewek sferycznych jednoogniskowych – skupiających.
Astygmatyzm
Astygmatyzm to trzecia najpopularniejsza wada wzroku. Powoduje ją fakt, że w związku z zaburzoną symetrią obrotową oka, obraz zamiast prosty i ostry wygląda na zakrzywiony i nieostry. Wada ta nie zagraża życiu, ale powoduje dyskomfort w codziennych czynnościach, przez co trzeba ją leczyć właściwymi soczewkami. Nieprawidłowy obraz koryguje się soczewkami cylindrycznymi, czyli torycznymi.
Presbiopia
Presbiopia to czwarta najpopularniejsza wada wzroku. Nie daremnie określa się ją jako starczowzroczność, bo pojawia się wraz z wiekiem powodując mniej ostre widzenie. Wada ta stanowi naturalny proces starzenia. Nieprawidłowy obraz koryguje się soczewkami sferycznymi dwuogniskowymi.
Zaćma
Zaćma, zwana też kataraktą, to jedna z najgroźniejszych wad wzroku, która grozi głównie osobom z miażdżycą, cukrzycą, sporą wadą wzroku i posiadającym przypadki zaćmy w rodzinie. Powoduje ją mętnienie soczewki, zazwyczaj w wyniku posiadania dużej krótkowzroczności. Wada ta sprawia, że obraz staje się coraz bardziej mglisty, aż ostatecznie następuje ślepota. W celu zapobieżenia rozwojowi zaćmy wykonuje się operację przeszczepiającą soczewkę oka, co prowadzi do odzyskania właściwego widzenia lub niekiedy nawet do dalekowzroczności.
Jaskra
Jaskra to jedna z najgroźniejszych wad wzroku, która grozi głównie osobom z cukrzycą, miażdżycą, wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, narażonym na przewlekły stres i posiadających przypadki jaskry w rodzinie . Powoduje ją uszkodzenie nerwu wzrokowego wynikającego ze zbyt dużego ciśnienia krwi w oku. Wada ta sukcesywnie pogarsza widzenie powodując zawężenie i zaciemnienie obrazu, plamy na obrazie, a także bóle głowy, finalnie mogąc prowadzić do ślepoty. W celu wyeliminowania jaskry stosuje się leczenie farmakologiczne obniżające ciśnienie krwi w oku, albo operację.
***
Widzenie, słyszenie i czucie to piękne doznania. Dlatego warto szanować nasze narządy zmysłów. Nawet jeśli posiadamy jakąś wadę, leczmy ją i korygujmy, aby nie tracić tego, co spotyka nas na Ziemi.
Źródło: https://soczewki24.pl.