Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji dziecka

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji dziecka

Najlepsze kosmetyki dla dzieci, to te, które mają najkrótszy skład. Nie należy kupować produktów, które zawierają np. konserwanty. Kosmetyki dla dzieci powinny mieć neutralne pH.

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków dla dzieci?

Skóra dziecka nie jest tak odporna jak skóra dorosłego człowieka, dlatego jej pielęgnacja wymaga delikatności. Wybierając kosmetyki warto poczytać opinie o produktach w internecie, a także dokładnie sprawdzić skład poszczególnych preparatów. Niestety zdarza się, że w niektórych kosmetykach są substancje, które absolutnie nie powinny być stosowane u dzieci.

Kupując kosmetyki dla dziecka trzeba wybierać takie, które mają najprostszy skład. Należy unikać produktów zawierających drażniące i uczulające substancje, takie jak:

  • konserwanty,
  • parabeny, a zwłaszcza ich połączenia (Isopropyparaben, Propylparaben, Fenoksyetanol, Methylparaben, Butylpharaben, Ethylparaben, Benzylpharaben),
  • oleje mineralne (wazelina, parafina),
  • glikole polietylenowe i polipropylenowe, czyli wszelkie substancje z przedrostkami PEG lub PPG – do ich produkcji stosowany jest rakotwórczy gaz,
  • poliakrylamid – ma udowodnione działanie karcenogenne,
  • pochodne formachedylu – związki te występujące samodzielnie nie są szkodliwe, ale w połączeniu z innymi składnikami mogą tworzyć toksyczny formaldehyd,
  • detergenty – SLS i SLES, czyli Sodium Lauryl Suflate i Sodium Laureth Sulfate. Substancje te naruszają strukturę lipidową skóry i wysuszają ją.

Wymienionych substancji nie powinno być w żadnych kosmetykach, a zwłaszcza w kosmetykach dla dzieci.

Jakie kosmetyki nadają się dla dzieci?

W składzie kosmetyków dla dzieci powinny być substancje czynne, które mają pozytywny wpływ na skórę. Warto więc zwrócić uwagę, czy dany produkt zawiera emolienty, a także alantoinę lub D-panthenol, które łagodzą podrażnienia. Znakomicie sprawdzają się również produkty zawierające olej canola, hialuronian sodu czy mocznik. Warto również zwrócić uwagę na ph, które dla kosmetyków dla dzieci powinno być neutralne i wynosić 7.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są specjalne kosmetyki apteczne, które przeznaczone są dla skóry z AZS. Produkty te efektywnie nawilżają skórę i nie zawierają substancji drażniących. Co ważne, ich skład jest bardzo prosty, więc nie ma w nich żadnych składników, które mogą wywoływać uczulenie. Coraz więcej rodziców decyduje się na kosmetyki eko i bio, jednak wybierając takie produkty, należy sprawdzić czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Można też zrobić kosmetyki dla dziecka samodzielnie, korzystają z przepisów dostępnych w sieci.