W Indiach można wymienić trzy główne gatunki czarnych herbat: Assam, Darjeeling oraz Nilgiri. Nazwy tych odmian pochodzą od regionów, gdzie znajdują się plantacje, na których uprawiane są liście herbaty na mającej setki tysięcy hektarów ziemi.
Najpopularniejsze czarne herbaty z Indii
Plantacja Assam i Darjeeling znajdują się w północno-wschodniej części Indii. Oba obszary znajdziemy na wysokości ponad 200 m n.p.m w klimacie o zmiennej wilgotności. Natomiast plantacja Nilgiri położna jest w pasmie górskim na wysokości ponad 1800 m n.p.m.
Herbata Assam
Rejon Assam jest największym producentem herbaty na świecie. Herbata z tego regionu ma silny, cierpki, intensywny smak o miodowym zakończeniu. Uznaje się je za napoje śniadaniowe, z tego też powodu często wchodzą w skład mieszanek typu English Breakfast. Dobrze komponują się z massala chai lub bawarką oraz miodem i cukrem.
Parzenie Assam
Z uwagi na silny aromat warto zacząć od 1 łyżeczki na 200 ml wrzątku. Dla tych, którzy lubią intensywny smak można dodać nieco więcej suszu, wyjaśnia specjalista z Czas Na Herbate. Herbatę Assam najlepiej zaparzać w temperaturze 90-95 stopni przez 3 minuty. Jednak pamiętajmy, że przy dłuższym parzeniu napój będzie bardziej gorzki i cierpki.
Herbata Darjeeling
Na półkach sklepowych można spotkać wiele rodzajów Darjeeling. Ten region produkuje nie tylko czarną herbatę, ale znajdziemy tam także herbaty białe i zielone.
Liście tej odmiany nie są tak mocno poddawane oksydacji, jak w przypadku wspomnianej Assam. Dlatego też Darjeeling posiada zdecydowanie mniej intensywny smak. Gatunek ten cechuje jasny, miedziany kolor i delikatny, ziołowy posmak, a także oryginalny zapach.
Jak zaparzyć Darjeeling?
Ze względu na to, że herbaty Darjeeling są bardziej delikatne, do ich parzenia należy użyć wody o temperaturze 85 stopni. Napar powinien być gotowy po 3 minutach. Ilość suszu jest kwestią indywidualną, dlatego jeśli po raz pierwszy pijesz herbatę Darjeeling, zacznij od 1 łyżeczki na 200 ml naparu, a potem stopniowo zwiększ ilość, aż do uzyskania satysfakcjonującego smaku.
Herbata Nilgiri
Region Niligiri to mało znany i słabo zaludniony obszar w Indiach. Położony jest w południowej części kraju, gdzie panują odmienne warunki pogodowe niż w pozostałych plantacjach.
Jest to najłagodniejsza z indyjskich herbat. Posiada słodkawy, lekko pikantny smak z cytrynową nutą. Trudno jednak je dostać w czystej postaci. Najczęściej trafiają do mieszanek typu English Breakfast. Herbaty Nilgiri uprawiane są w niewielkich gospodarstwach, które następnie trafiają do fabryki, gdzie przeznaczane są na zbiory CTC (skrót od ang. cut-tear-cut). W przypadku CTC herbata parzy się szybciej, ale traci nieco walorów smakowych w porównaniu z tradycyjnym suszeniem i fermentacją.
Jak parzyć Nilgiri?
Parzenie powinno przebiegać tak samo jak w przypadku herbaty Assam. Na 200 ml wrzątku o temperaturze 90-95 stopni należy dodać 1 łyżeczkę suszu. Po 3 minutach napar powinien być gotowy do wypicia.
undefined