Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w Polsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

Medycyna estetyczna poprzez działania zapobiegawcze skupiające się na profilaktyce starzenia się skóry, zajmuje się podniesieniem komfortu i jakości życia ludzi zdrowych. Poza tym zajmuje się również korektą przeróżnych defektów estetycznych, ale bez potrzeby użycia narzędzi chirurgicznych. W odróżnieniu od niej chirurgia plastyczna pozwala na korektę defektów, niestety związaną już z pobytem w szpitalu (klinice) i dłuższym okresem absencji i rekonwalescencji.

Bitwa o piękny wygląd skóry i ciała trwa od dawna. W obecnych czasach mamy jednak, na wyciągniecie ręki sporą ilość środków, które pozwolą szybko i skutecznie poprawić naszą aparycję.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej
Medycyna estetyczna poprzez działania zapobiegawcze skupiające się na profilaktyce starzenia się skóry, zajmuje się podniesieniem komfortu i jakości życia ludzi zdrowych.

Zabiegi i operacje plastyczne jeszcze do niedawna były powodem do wstydu i cieszyły się złą sławą. Dziś, być może, dlatego, że ich dostępność dla ludzi wzrosła, nie budzą już skrajnie złych emocji. Coraz większa liczba osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, korzysta z tych skutecznych środków do walki ze swoimi niedoskonałościami i kompleksami, aby cieszyć się pięknym i młodym wyglądem. Poniżej lista dziesięciu zabiegów najchętniej wykonywanych przez naszych rodaków.

[nextpage title=”Korekta piersi”][/nextpage]

Korekta piersi

Korekta piersi
Od wielu lat, niezmiennie, zabiegiem numer jeden wykonywanym przez panie jest zabieg powiększania piersi.

Od wielu lat, niezmiennie, zabiegiem numer jeden wykonywanym przez panie jest zabieg powiększania piersi. Zadbany i ładny biust to najważniejszy z atrybutów kobiecości, zarówno w opinii kobiet jak i mężczyzn. Zabieg pozwala na powiększenie piersi lub ich równoczesne powiększenie i podniesienie. Zabieg taki można wykonać metodami mniej inwazyjnymi poprzez wstrzykiwanie kwasu hialuronowego lub tłuszczu, jak również typowo operacyjnymi poprzez wszczepienie implantów silikonowych. Druga metoda, pomimo tego, iż jest bardziej inwazyjna i wymaga hospitalizacji, daje pełną gwarancję sukcesu i minimalizuje ryzyko komplikacji, które bardziej odczuwalne są dla pacjentek decydujących się na mniej inwazyjne zabiegi, bez użycia skalpela.

Przebieg zabiegu jest zawsze omawiany z pacjentką. Zabieg przeprowadzany jest w pełnej narkozie, w związku, z czym przed zabiegiem konieczne jest wykonanie szeregu badań, które pozwolą na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: skazy naczyniowe i zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, duszności czy infekcja ropna skóry klatki piersiowej. Czas przebywania w szpitalu czy klinice to jeden, góra dwa dni. Natomiast czas wykonania samego zabiegu, w zależności od tego czy polega tylko na powiększeniu czy na powiększeniu i podniesieniu piersi, waha się odpowiednio od półtorej do dwóch godzin.

Samo powiększenie piersi wykonywane jest przez wszczepienie przez chirurga implantów piersiowych, wypełnionych solą fizjologiczną lub żelem silikonowym. Implanty mogą mieć różną wielkość i kształt, dlatego przed zabiegiem konieczne jest odpowiednie dobranie implantu w zależności od budowy ciała i kształtu piersi kobiety decydującej się na zabieg. Niezwykle istotny jest oczywiście rozmiar implantu, ale tutaj głównym czynnikiem jest już komfort psychiczny pacjentki.

Podczas zabiegu implanty umieszczane są pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem, co umożliwia prawidłową pracę gruczołu piersiowego w czasie ciąży i karmienia. Implanty wszczepiane są poprzez dwa cięcia o długości kilku centymetrów, które umiejscowione są w fałdach podsutkowych. Takie umiejscowienie pozwala na ukrycie blizn po nacięciach. Cięcia można również wykonywać w okolicach pach lub otoczki brodawki sutkowej, ale tutaj widoczność blizn po zabiegu jest już zdecydowanie większa.

Jeśli chodzi natomiast o zabieg podniesienia wraz z powiększaniem piersi to wykonywany jest on w przypadku zwiotczenia i nadmiaru skóry, np. po dużym przeroście ciążowym piersi u kobiet, posiadających zbyt małą ilością kolagenu w skórze. Wówczas, cięcia w kształcie kropli wykonywane są wokół brodawek i w dół do rowka podsutkowego. Wykonanie takiego nacięcia umożliwia chirurgom usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry i wymodelowanie piersi poprzez wszczepienie odpowiedniego implantu.

Po przeprowadzonym zabiegu pacjentka opatrywana jest bandażem elastycznym i ubierana w specjalistyczny stanik, pozwalający na odpowiednie podtrzymywanie piersi. Opatrunki muszą być utrzymywane przez około dziesięć dni, do momentu zdjęcia szwów. Po zabiegu zabroniona jest nadmierna aktywność fizyczna i podnoszenie ramion ku górze. Obrzęk po zabiegu ustępuje dopiero po kilku tygodniach, całkowite gojenie ran trwa około dwóch miesięcy, natomiast uprawianie sportów wskazane jest dopiero po całkowitym okresie rekonwalescencji, czyli po około trzech miesiącach.

Powikłania po zabiegach powiększania piersi zdarzają się obecnie niezwykle rzadko, a najczęstsze z nich to: infekcja, zropienie rany oraz powikłania późne jak np. pojawienie się wokół implantu włóknistej torebki, która powoduje stwardnienie piersi.

[nextpage title=”Zmiana kształtu nosa”][/nextpage]

Zmiana kształtu nosa

Zmiana kształtu nosa
piękny i prosty jest marzeniem niemal każdej kobiety, ale również mężczyźni coraz częściej decydują się na wykonywanie tego typu zabiegów

Drugą pod względem najczęściej wykonywanych operacji plastycznych jest plastyka nosa. Ponieważ nos jest jednym z najbardziej widocznych i dominujących elementów twarzy każdego człowieka, piękny i prosty jest marzeniem niemal każdej kobiety, ale również mężczyźni coraz częściej decydują się na wykonywanie tego typu zabiegów. Zabiegi korekcji nosa są przeprowadzane w celu osiągnięcia efektów estetycznych czy usunięcia wrodzonych wad nosa, takich jak na przykład rozszczep jamy nosowej, oraz poprawy jakości oddychania.

Rhinoplastyka, czyli operacja plastyczna nosa to najbardziej skomplikowany zabieg chirurgii plastycznej. Za jej pomocą można korygować kształt nosa, zmniejszyć go lub powiększyć. Pozwala na wymodelowanie przegrody nosowej oraz czubka nosa bądź uregulowanie zbyt małej odległości dziurek nosowych. Korekcji nosa poddać się mogą pacjenci w każdym wieku pod warunkiem, że rozwój i wzrost nosa jest zakończony.

Plastyka nosa może być przeprowadzona metodą zamkniętą, czyli przy pomocy cięcia wewnętrznego, dzięki czemu blizny pooperacyjne nie są widoczne lub metodą otwartą, w której blizny pooperacyjne są już nieco bardziej widoczne, gdyż cięcie prowadzone jest prostopadle do przegrody nosowej. Zdecydowanym wskazaniem do przeprowadzenia operacji metodą otwartą, jest sytuacja, w której konieczne jest uzupełnianie tkanek. Natomiast wadą tej metody jest dłużej utrzymujący się obrzęk oraz widoczna blizna.

Zabieg przeprowadzany jest, tak jak w przypadku plastyki piersi, w narkozie, jednak istnieją przypadki, w których może być zastosowane jedynie znieczulenie miejscowe. Pacjent, u którego zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym musi pozostać pozostać w klinice minimalnie przez jedna dobę. Oczywiście konieczne jest wykonanie szeregu badań, które pozwolą na ocenę ogólnego stanu zdrowia i dopuszczenie pacjenta do operacji. Ważnym zagadnieniem jest również wiek pacjenta, ponieważ korekcja nosa nie może być wykonana u osób, u których nie został zakończony wzrost i rozwój. Przed zabiegiem omawiane są możliwości i warianty zabiegu, dlatego też w wielu klinikach dostępne są komputerowe wizualizacje lub fotografie, pomagające pacjentowi zwizualizować siebie po zmianie wyglądu twarzy.

Czas trwania plastyki nosa waha się od jednej do dwóch godzin, z zastrzeżeniem, iż jest to klasyczna korekcja. W przypadku operacji skomplikowanych czas ten może się wydłużyć. Operacja plastyczna nosa polega w skrócie na odseparowaniu skóry od nosa, częściowym usunięciu i ewentualnym modelowaniu chrząstek skrzydłowych i czubka nosa oraz lub usunięciu garbu i zwężeniu kostnej części nosa. Uzupełnienie ubytków tkanek wykonywane jest zazwyczaj za pomocą przeszczepów z ciała pacjenta, bardzo często wykorzystywana jest na przykład chrząstka z przegrody nosowej, ucha czy połączenia żebrowego.

Po zakończeniu operacji nos jest zabezpieczany opatrunkami gipsowymi, w celu unieruchomienia, na okres nawet do dwóch tygodni. W celu zabezpieczenia przed krwotokami z nosa stosowane są tampony, w wyniku, czego pacjent może oddychać jedynie za pomocą ust. Tamponada musi zostać utrzymana do czterech dni po operacji i zostaje usunięta dopiero przy okazji zmiany opatrunku. Zdjęcie szwów następuje po tygodniu od zakończenia operacji.

Po wykonanej korekcji nosa zazwyczaj pojawiają się obrzęki na twarzy, najbardziej widoczne w okolicach powiek. Obrzęki takie mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet do kilku miesięcy. Często występuje również wrażenie zatkanego nosa, które spowodowane jest obrzękiem błony śluzowej, a smarkanie nie powinno być wykonywane, przez co najmniej tydzień po zakończeniu operacji.

Nos swój ostateczny kształt osiąga dopiero po okresie roku od operacji, dlatego też zabronione jest uczestniczenie w grach zespołowych, uprawianie boksu czy sztuk walki, a także innych sportów grożących urazem twarzy.

[nextpage title=”Plastyka powiek”][/nextpage]

Plastyka powiek

Plastyka powiek
Operacja pozwala na skorygowanie obwisłych i opadających powiek oraz usunięcie z nich nadmiaru tkanki tłuszczowej

Plastyka powiek to zabieg również bardzo chętnie wykonywany w dzisiejszych czasach. Operacja ta pozwala na skorygowanie obwisłych i opadających powiek oraz usunięcie z nich nadmiaru tkanki tłuszczowej, skóry oraz zanikających mięśni. Dzięki wykonanej plastyce nasza twarz jest odmłodzona, a oczom przywrócony zostaje piękny wygląd. Precyzyjnie poprowadzone cięcie sprawia, iż blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne. Ważną informacją jest to, że taka korekcja powiek nie usunie zmarszczek z okolic oczu oraz ciemnych podkówek nad i pod oczami, ani nie podniesie brwi.

Wyróżniamy kilka rodzajów plastyki powiek. Jednym z nich jest korekcja powiek górnych, o której mówimy przy wykonaniu nacięcia w miejscu naturalnych bruzd na powiekach i oddzielenia skóry od leżącej poniżej tkanki tłuszczowej i mięśni, a następnie usunięciu zbędnego tłuszczu. Przy tej korekcji często chirurg wycina również nadmiar skóry lub mięśni.

Drugi rodzaj korekcji to korekcja powiek dolnych, gdzie cięcie wykonywane jest pod rzęsami, i podobnie jak w poprzednim przypadku lekarz oddziela skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni oraz wycina nadmiar skóry i mięśni, ale już z tzw. „worka pod oczami”.

W przypadku tej ingerencji chirurgicznej również konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. Ważną informacją jest to, że choroby takie jak nadczynność tarczycy czy hipometabolizm wykluczają pacjenta z przeprowadzenia korekcji, gdyż operacja nie będzie w stanie usunąć lub zredukować obrzęku okolic oczu.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu powieki i obszar wokół oczu są zdrętwiałe. Korekcja trwa zwykle od jednej do trzech godzin, w zależności od tego, na których powiekach jest przeprowadzana.

Po zabiegu występują sińce i opuchlizna, które mogą utrzymywać się do trzech tygodni. Usunięcie szwów następuje po około czterech dniach z powiek górnych, a po pięciu – siedmiu dniach z dolnych. Istotne jest to, że po zabiegu trzeba trzymać stale uniesioną głowę nawet do dwóch tygodni po operacji, co może powodować znaczny dyskomfort. Zabronione jest po zabiegu wykonywanie czynności wyczerpujących, a także uprawianie sportów kontaktowych. Dopiero po całkowitym zagojeniu i zejściu opuchlizny można używać jakichkolwiek kosmetyków.

[nextpage title=”Liposukcja”][/nextpage]

Liposukcja

Liposukcja
Pozwala na wymodelowanie i ukształtowanie sylwetki poprzez usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała

Liposukcja jest również bardzo popularnym zabiegiem, który pozwala z kolei na wymodelowanie i ukształtowanie sylwetki poprzez usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała. Umożliwia pozbycie się „opornego tłuszczu”, na który nie działają tradycyjne metody leczenia.

Do zabiegu kwalifikują się kobiety, ale i mężczyźni, posiadający prawidłową wagę ciała, którzy posiadają nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała i na tyle elastyczną skórę, która dostosuje się do braków tłuszczu po zabiegu. Ponieważ liposukcja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, przed jej wykonaniem trzeba wykonać szereg badań laboratoryjnych w celu uniknięcia powikłań.

Wykonanie zabiegu rozpoczyna się od wykonania małego nacięcia, przez które, głęboko pod skórę w obręb tkanki tłuszczowej, wprowadzana jest kaniula (plastikowa cienka rurka). Podłączona jest ona do systemu wytwarzającego podciśnienie, które powoduje odsysanie tkanki tłuszczowej. Rurka jest przemieszczana przez chirurga pod skórą, w celu zminimalizowania ilości nacięć. Sam zabieg liposukcji można wykonać kilkoma technikami, między innymi takimi jak tumescent, czyli wstrzyknięcie w miejsce docelowe jałowego roztworu soli fizjologicznej, lidokainy, środka miejscowo znieczulającego oraz adrenaliny, czyli środka obkurczającego naczynia krwionośne. Wstrzyknięcie takiego płynu spowoduje rozcieńczenie tłuszczu, a co za tym idzie ułatwi jego odessanie. Pozwala to również na zmniejszenie wylewów podskórnych.

Podczas zabiegu liposukcji można bezpiecznie usunąć maksymalnie do 6000ccm lub 6 litrów tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że liposukcja nie jest sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, gdyż podczas zabiegu usuwana jest niewielka ilość tkanki tłuszczowej, w odniesieniu do wagi osoby poddającej się zabiegowi.

Głównymi wadami zabiegu jest możliwość wystąpienia asymetrii ciała po wykonanym odessaniu czy przebarwienie skóry na skutek posiniaczenia. Możliwe jest także występowanie krwiaków czy nagromadzenie płynu surowiczego lub infekcja.

[nextpage title=”Lifting twarzy”][/nextpage]

Lifting twarzy

Lifting twarzy
Operacja pozwala na redukcję opadającej i marszczącej się tkanki w środkowej i dolnej części twarzy i szyi.

Lifting twarzy (Rhytidoplasty lub Rhytidectomy) to operacja, która pozwala na redukcję opadającej i marszczącej się tkanki w środkowej i dolnej części twarzy i szyi. Nie wpływa natomiast na problemy w okolicach oczu i nie niweluje zmarszczek wokół ust. Ponieważ lifting pozwala zatrzymać postęp procesu starzenia a także może pomóc ludziom, którzy posiadają zmarszczki i opadającą skórę twarzy w odzyskaniu młodego wyglądu jest on kolejnym z najczęściej wykonywanych zabiegów wśród Polaków.

Pacjent, który decyduje się na taki zabieg musi być przede wszystkim zdrowy i wykazywać realne oczekiwania co do rezultatów zabiegu. Zabieg ten wymaga od pacjenta cierpliwości, jest to szczególnie ważne w procesie gojenia ran.

Czas operacji waha się od trzech do sześciu godzin, w przypadku poddania liftingowi również szyi trzeba liczyć się z dłuższą opcją wykonania zabiegu. Lifting przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym łączonym ze znieczuleniem dożylnym. Przebieg operacji jest oczywiście wcześniej omawiany z pacjentem. Podczas liftingu twarzy, chirurg przeprowadza cięcie od okolicy skroni, w dół do małżowin usznych, następnie pod płatkiem małżowiny linia cięcia jest załamywana, okrążając ucho i przechodząc w górę oraz w tył we włosy. W przypadku poddawania liftingowi szyi wykonywane jest dodatkowo małe nacięcie pod podbródkiem. Zabieg polega na odłączeniu tkanek od mięśni twarzy i czaszki, a następnie wycięciu nadmiaru skóry i usunięciu zbędnej tkanki tłuszczowej. Po wykonaniu tych czynności skóra jest odpowiednio naciągana i zamykana za pomocą szwów. W niektórych przypadkach zakładane są dreny w celu zbierania krwi, umieszczane są one najczęściej za uchem.

Po wykonanym liftingu pacjentowi zakładany jest opatrunek chroniący rany i przytrzymujący tkankę w odpowiednim miejscu, zapobiegając jej przemieszczeniom, ale także powstawaniu opuchlizny. Tutaj podobnie jak w przypadku plastyki powiek, istotne jest utrzymywanie uniesionej głowy, nawet do dwóch tygodni po odbytym zabiegu. Należy również pamiętać aby nie odwracać głowy na boki. Szwy po zabiegu liftingu są zdejmowane po pięciu – siedmiu dniach.

Okres rekonwalescencji po takim zabiegu to trzy tygodnie. Nie należy wówczas podnosić niczego ciężkiego, ani się schylać. Należy dbać również o prawidłowe ciśnienie krwi, ponieważ w przypadku gwałtownego wzrostu może wystąpić krwawienie wewnętrzne w operowanej okolicy. Oczywiście zabronione jest również uprawnianie jakichkolwiek sportów kontaktowych, nawet do ośmiu tygodni po zabiegu.

Lifting twarzy jest bardzo złożoną operacją, dlatego wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich zaleceń dotyczących okresu pooperacyjnego.

[nextpage title=”Toksyna botulinowa”][/nextpage]

Nieinwazyjnie i bez bólu – medycyna estetyczna

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa
Używanie toksyny botulinowej jest w Polsce najbardziej popularnym zabiegiem niewymagającym ingerencji chirurgicznej.

Używanie toksyny botulinowej jest w Polsce najbardziej popularnym zabiegiem niewymagającym ingerencji chirurgicznej. Botoks zwany również jadem kiełbasianym to bakteryjna egzotoksyna, która po wstrzyknięciu domięśniowo uniemożliwia kurczenie się tegoż mięśnia. Zabieg wstrzykiwania botoksu należy do działań profilaktycznych starzenia się skóry. Ograniczając mimikę twarzy wygładza również już istniejące zmarszczki, daje oszałamiające efekty utrzymujące się nawet do kilku miesięcy po zabiegu, dlatego też jest niezaprzeczalnie najlepszym orężem do walki z upływającym czasem.

Działanie wstrzykniętej toksyny polega na tym, że blokowana jest wydzielana przez nerwy acetylocholina, czego efektem jest osłabienie i porażenie mięśni. Skutki takiego wstrzyknięcia odwracalne są dopiero po około trzech miesiącach od samego zabiegu, co ściśle wiąże się z odnowieniem kontaktów synaptycznych w nerwach. Zabiegi wstrzykiwania toksyny botulinowej są wykonywane bezpiecznie od wielu lat. Pacjent bezpośrednio po zabiegu otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o sposobie postępowania i trybie życia po przeprowadzeniu zabiegu. Jednym z najbardziej dokuczliwych skutków ubocznych zabiegu jest ból w miejscu wstrzyknięcia botoksu.

Zabieg oparty na działaniu toksyny botulinowej jest niewątpliwie najlepszą profilaktyką w procesie tworzenia się zmarszczek. Należy jednak używać botoksu z rozwagą i ilość wykonywanych zabiegów konsultować z lekarzem, głównie po to, aby uniknąć całkowitego zaniku funkcjonowania mięśni mimicznych naszej twarzy.

Wypełniacze

Bardzo często wybieranym zabiegiem poprawiającym urodę, obok popularnego botoksu, jest zabieg wypełniania zmarszczek za pomocą preparatów zawierających stabilizowany kwas hialuronowy. Jest to rewelacyjny i mało inwazyjny zabieg odmładzający. Dzięki niemu można wymodelować twarz, skorygować fałdy i zmarszczki, utrzymując młody i piękny wygląd, a co najważniejsze, efekty zabiegu są natychmiastowe.

Kwas hialuronowy jest związkiem, który wiąże wodę w naskórku i może zostać bezpiecznie zastosowany bez konieczności wykonywania testów skóry. Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej i w skórze młodej osoby ilość tego jest duża, co jest bezpośrednim gwarantem sprężystej cery bez zmarszczek. Niestety z wiekiem ilość kwasu maleje, a skóra starzeje się i traci zdolność wiązania wody, czego wynikiem jest powstawanie zmarszczek.

Wypełniacze z kwasem hialuronowym mają swoje zastosowanie między innymi w przypadku wygładzania zmarszczek, korekcji zapadniętych okolic oczodołu, korekcji opadających kącików ust czy powiększeniu objętości warg i ujędrnianiu ust.

Kwas hialuronowy jest podawany w dwóch postaciach: usieciowany i nieusieciowany. Kwas usieciowany, który jest składnikiem omawianych wypełniaczy, podawany głęboko, w skórze utrzymuje się po prostu dłużej.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas konsultacji lekarskiej pacjentowi zostaje dobrany najbardziej odpowiedni rodzaj wypełniacza. Sam zabieg wykonywany jest poprzez wstrzyknięcie podskórne lub śródskórne środka wypełniającego z kwasem hialuronowym, który aplikuje się przy użyciu igły na odpowiednią głębokość. Wstrzyknięcie środka w linię zmarszczki powoduje jej natychmiastowe wypełnienie, a w efekcie całkowity zanik. Po zabiegu zazwyczaj występuje niewielki obrzęk w miejscu iniekcji lub zaczerwienienie, może pojawić się również ból w miejscu zastosowania preparatu lub powstawanie delikatnych siniaków. Na szczęście objawy ustępują już po kilku godzinach.

[nextpage title=”Peeling chemiczny”][/nextpage]

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny
Wykonanie zabiegów peelingujących umożliwia odmłodzenie skóry twarzy i zredukowanie zmarszczek.

Peeling jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uwolnienie naszej skóry od przebarwień, blizn po trądzik czy rozstępów. Wykonanie zabiegów peelingujących umożliwia również odmłodzenie skóry twarzy i zredukowanie zmarszczek. Nic, więc dziwnego, że ten typ zabiegów również znalazł się w czołówce zabiegów cieszących się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród Pań, jak i Panów w naszym kraju.

Peeling chemiczny to zabieg polegający na złuszczeniu naskórka lub naskórka i części skóry właściwej. Podczas zabiegu na skórę nakładany jest związek lub mieszanka związków o określonym stężeniu, które po określonym czasie złuszczają skórę do określonej głębokości. Do peelingów gabinety kosmetyczne stosują najczęściej kwasy owocowe lub ich połączenia z innymi związkami, jak na przykład kwas salicylowy czy czysty retinol. Substancje zawarte w kwasach przenikają w głąb skóry i mają bezpośredni wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny. Skutkiem wykonania serii zabiegów peelingujących jest odnowienie naskórka oraz skóry, zlikwidowanie przebarwień oraz drobnych zmarszczek, a także innych delikatnych niedoskonałości.

Aby poddać się zabiegowi peelingu chemicznego konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze dla pacjenta odpowiedni rodzaj preparatu, którym peeling będzie wykonany. W czasie takiej konsultacji lekarz zaleci również stosowanie kremu posiadającego w składzie duże stężenie kwasów AHA, które mają na celu przygotowanie naskórka do zabiegu, a także wpływają na jego efektywność. Dzięki nim można również wcześniej można sprawdzić ewentualną nadwrażliwość na kwas, który jest głównym składnikiem peelingu.

Przed zabiegiem nie można stosować depilacji w żadnej formie, trzeba także zrezygnować z kosmetyków i preparatów mogących wywołać podrażnienie. Zabieg trwa zwykle kilka minut. Najpierw koniecznie jest odkażenie naskórka, zabezpieczenie miejsc wrażliwych jak okolice oczu i ust za pomocą wazeliny, następnie za pomocą aplikatora lub pędzelka nakładany jest peeling. Po kilku minutach preparat musi być zneutralizowany, a skóra zabezpieczona przed nadkażeniem.

[nextpage title=”Depilacja laserowa”][/nextpage]

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa
Depilacja laserowa za pomocą wiązki światła powoduje uszkodzenie mieszków włosowych powodując ich trwały zanik

Wyznacznikiem piękna jest dla wielu osób gładkie ciało. Aby pozbyć się niechcianego owłosienia z różnych części ciała korzystają one z depilacji laserowej, która za pomocą wiązki światła powoduje uszkodzenie mieszków włosowych powodując ich trwały zanik. Zabieg taki powinien być kilkukrotnie powtórzony, najlepiej w kilkutygodniowych okresach czasu, aby utrzymać trwały efekt. Z tego właśnie względu, jest bardzo chętnie wybierany przez osoby, dla których regularna depilacja jest niewygodna.

Depilacja jest wykonywana za pomocą specjalnych urządzeń, które z użyciem promienia lasera stopniowo nagrzewają obszary wybrane do zabiegu delikatnymi i rozległymi ruchami głowicy. Podgrzewany jest wówczas mieszek włosowego, który pod wpływem skoncentrowanej wiązki światła emitowanego przez laser uszkadza zarodek włosa, nie narażając przy tym na uszkodzenia tkanek znajdujących się w pobliżu. Efektem czego uszkodzony zostaje mieszek, który nie jest już w stanie produkować włosów.

Przed wykonaniem zabiegu depilacji konieczna jest konsultacja kosmetologiczna, podczas której przeprowadzony jest wywiad dotyczący zdrowia, ocena stanu skóry oraz typu włosów, co pozwala na prawidłowe dobranie parametrów lasera. Po ocenie kosmetologa konieczne jest wykonanie próby laserowej w celu sprawdzenia prawidłowości wcześniej dobranych paramentów i reakcji skóry na działanie promieni laserowych. Bardzo ważne jest żeby pacjent, który chce się poddać zabiegowi depilacji nie opalał się co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem, ani nie stosował kosmetyków zawierających witaminy A i C w miejscu planowanej depilacji, nie powinien również do tygodnia przed depilacją używać kremów do depilacji.

Sam zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny, a co za tym idzie komfortowy dla pacjenta. Po wykonanym zabiegu pojawia się zaczerwienienie obszaru, który został poddany depilacji, które ustępuje po kilku godzinach. W przypadku skóry bardziej wrażliwej zaczerwienienie może utrzymywać się jednak nawet do czterech dni po wykonanym zabiegu. Skóra musi w tym okresie być traktowana z najwyższą delikatnością, nie można używać kosmetyków na bazie spirytusu ani zawierających w swoim składzie mydło. Skóra po omyciu powinna być delikatnie osuszana, nie wycierana jak dotychczas. Istotną informacją jest fakt, że depilacji nie należy wykonywać zaraz przed planowanych urlopem, ponieważ po zabiegu depilacji laserowej skóry nie wolno opalać nawet do dwóch tygodni.

Kolejne zabiegi depilacyjne powinno się powtarzać co sześć tygodni, kosmetolog powinien ustalić z pacjentem terminy kolejnych wizyt, aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

Jedynym skutkiem ubocznym działania lasera może być zmiana zabarwienia skóry, mogą pojawić się jaśniejsze lub ciemniejsze plamy, jednakże efekt ten występuje niezwykle rzadko.

[nextpage title=”Mikrodermabrazja”][/nextpage]

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja
Doskonale radzi sobie z defektami skóry takimi jak: zaskórniki, trądzik, szara i pozbawiona blasku cera

Mikrodermabrazja zwana również peelingiem mechanicznym jest jedną z wielu metod złuszczania naskórka. Doskonale radzi sobie z defektami skóry takimi jak: zaskórniki, trądzik, szara i pozbawiona blasku cera, delikatne zmarszczki czy niedobór kolagenu. Oczyszczając skórę, poprawia jej ukrwienie i przyspiesza procesy regeneracji naskórka, w wyniku czego efekt zabiegu widoczny jest natychmiast po jego zakończeniu. Wysoka skuteczność i prostota zabiegu mikrodermabrazji powoduje, że zabieg jest hitem sprzedaży w gabinetach kosmetycznych.

Zabieg mikrodermabrazji polega na ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, aż do pożądanego poziomu. Przeprowadzany jest za pomocą urządzenia wyposażonego w ścierające głowice, które traktują naszą skórę strumieniem mikroskopijnych kryształków. Te z kolei uderzając o powierzchnię naskórka z dużą prędkością, w niezwykle delikatny sposób ścierają martwe komórki i zanieczyszczenia. Usunięcie wierzchniej warstwy naskórka pozwala na szybkie regenerowanie się skóry i powstawanie nowych komórek.

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacją z kosmetologiem, w celu określenia ilości naskórka przeznaczonego do zrogowacenia, dzięki czemu zabieg jest w pełni bezpieczny na naszej skóry. Co ważne można go zastosować również na cerze wrażliwej. Ponieważ złuszczanie następuje tylko w zewnętrznej warstwie naskórka mamy pewność iż tkanki nie ulegną zniszczeniu, a nasze problemy skórne znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Zabieg może być stosowany z powodzeniem zarówno na twarz, jak i na resztę ciała – jest skutecznym narzędziem do walki nawet z rozstępami i cellulitem.

Sam zabieg jest prosty, bezbolesny i trwa dość krótko, tylko do godziny, oczywiście w zależności od rodzaju skóry. Zalecane jest powtórzenie zabiegu kilkukrotnie, nawet do dziesięciu razu w ciągu kilku tygodni, dla uzyskania najlepszych efektów. Jedynym mankamentem po wykonaniu mikrodermabrazji może być odczuwanie pieczenia lub delikatne zaczerwienienie, które zwykle ustępuje po kilku godzinach od zabiegu. Należy pamiętać, żeby po wykonanej na naszej skórze mikrodermabrazji bezwzględnie unikać opalania przez okres co najmniej dwóch dni.

KJ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Podobne wpisy

3 thoughts on “Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w Polsce

  1. Czy znacie dobrą klinikę gdzie można wykonać plastykę brzucha, obwisłej skóry na brzuchu jaka pozostała po dużym schudnięcie w okolicach Radomia??? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  2. Słyszałam niezłe opinie o doktorze Krajewskim który wykonuje nieźle abdominoplastykę (plastyka skóry brzuszka). Nie wiem czy kwalifikujesz się pod zabieg na NFZ to warto sprawdzić bo prywatnie to wydatek około 8 tys. zł.

  3. @eveline90 – robiłam plastykę w styczniu 2014. Zabieg przebiegł bez powikłań. Przygotuj się na ból po operacji i bardzo nieciekawe widoki. Jeśli robisz to na NFZ to już teraz rób konsultacje czy się w ogóle kwalikujesz. Ja czekałem 4 miesiące na konsultacje a potem 6 miesięcy na zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dieta qczaj czy chodakowska

Znaleziony temat: dieta qczaj czy chodakowska Dieta Qczaj czy Chodakowska – jak być aktywnym i schudnąć? W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną

Czytaj więcej »

skłony tułowia

Znaleziony temat: skłony tułowia Skłony tułowia – jak aktywnie ćwiczyć pod okiem Ewy Chodakowskiej? Marzysz o smukłej sylwetce i jędrnych mięśniach? A może chcesz po

Czytaj więcej »

trening do półmaratonu

Znaleziony temat: trening do półmaratonu Trening do półmaratonu – jak przygotować się do wyzwania? Maraton to jedno z najbardziej wymagających wyzwań dla biegaczy. Jednak przed

Czytaj więcej »

wwoor.pl

Strona: wwoor.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny Witaj na stronie internetowej wwoor.pl! Nasza witryna oferuje szeroki wybór tematów, które z pewnością zainteresują każdego użytkownika. Znajdziesz tu artykuły

Czytaj więcej »

Dni płodne – jak je obliczyć?

Data ostatniej miesiączki i średnia długość cyklu menstruacyjnego – to wystarczy, by obliczyć swoje dni płodne. Niezależnie od tego, czy planujemy zajście w ciążę, czy chcemy

Czytaj więcej »

płaskie pośladki ćwiczenia

Znaleziony temat: płaskie pośladki ćwiczenia Jak zadbać o płaskie pośladki? Poradnik dla aktywnych Marzysz o płaskich, jędrnych pośladkach? Nie jesteś zadowolony z ich wyglądu i

Czytaj więcej »

logowanie.info

Strona: logowanie.info kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny Logowanie.info to strona internetowa, która oferuje użytkownikom możliwość szybkiego i łatwego logowania do różnych serwisów online. Nasza platforma jest ogólnotematyczna,

Czytaj więcej »

biznes plan

Znaleziony temat: biznes plan Jak stworzyć biznes plan dla aktywności fizycznej inspirowanej Ewą Chodakowską? Jeśli chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję fizyczną, być może słyszałeś

Czytaj więcej »

produkty zdrowej diety

Znaleziony temat: produkty zdrowej diety Poradnik: Jak zacząć zdrową dietę i aktywny tryb życia Czy chcesz schudnąć i poprawić swoje samopoczucie? Zdrowa dieta i regularna

Czytaj więcej »

etui pośladki iphone 5 5s

Znaleziony temat: etui pośladki iphone 5 5s Jak zadbać o piękne i jędrne pośladki z pomocą Ewy Chodakowskiej? Marzysz o pięknych i jędrnych pośladkach? Nie

Czytaj więcej »

ćwiczę a nie chudnę

Znaleziony temat: ćwiczę a nie chudnę Poradnik: Ćwiczę, ale nie chudnę – jak osiągnąć zamierzone efekty? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na

Czytaj więcej »

jak zmotywować chłopaka

Znaleziony temat: jak zmotywować chłopaka Jak zmotywować chłopaka do aktywności fizycznej? W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykładamy do dbania o nasze zdrowie i kondycję.

Czytaj więcej »

plan iphone

Znaleziony temat: plan iphone Jak schudnąć i poprawić kondycję z pomocą planu iPhone? Jeśli marzysz o zgrabnej sylwetce i lepszej kondycji, to plan iPhone może

Czytaj więcej »

jak skutecznie ćwiczyć w domu

Znaleziony temat: jak skutecznie ćwiczyć w domu Poradnik: Jak skutecznie ćwiczyć w domu Wprowadzenie: Często brak czasu lub możliwości uniemożliwia nam regularne chodzenie na siłownię.

Czytaj więcej »

gdzie planbe chodzil do szkoly

Znaleziony temat: gdzie planbe chodzil do szkoly Poradnik: Jak schudnąć i poprawić kondycję z Ewą Chodakowską Czy marzysz o smukłej sylwetce i lepszej kondycji? Jeśli

Czytaj więcej »

jaki przysiad na posladki

Znaleziony temat: jaki przysiad na posladki Jak zbudować piękne i jędrne pośladki – poradnik Ewy Chodakowskiej Marzysz o pięknych, jędrnych pośladkach? Nie wiesz, jak zacząć

Czytaj więcej »